Lifestyle Zdrowie

Dieta przeciwdziałająca zaparciom. 10 zaleceń, które warto przestrzegać

Redakcja
Redakcja
30 sierpnia 2017
1 z 10

5 porcji owoców i warzyw

Fot. iStock / Dean Mitchell – dieta cukrzycowa - jadłospis, w ciąży, owoce

Odpowiednia ilość błonnika w diecie pomaga zapobiegać problemom. Błonnik jest roślinnym włóknem pokarmowym odpornym na działanie enzymów trawiennych i odpowiada za większość procesów miejscowych w żołądku i jelitach. Przede wszystkim odpowiada on za zwiększenie masy stolca oraz przyspieszenie ruchów robaczkowych jelit i skraca czas przechodzenia pokarmu przez jelita nie dopuszczając do zaparć.

WHO zaleca dziennie dostarczać do 40 g włókna pokarmowego z różnych źródeł, jednak w rzeczywistości Polacy dziennie spożywają nie więcej niż 15 g/ błonnika na dobę.Warto sięgać po pieczywo z pełnego ziarna (ciemne), kasze gruboziarniste — gryczana, perłowa gruba, jaglana, ryż brązowy, płatki owsiane, jęczmienne; owoce i warzywa, owoce suszone — śliwki, morele, rodzynki itp., warzywa strączkowe. Szczególne właściwości regulujące pracę przewodu pokarmowego mają śliwki suszone, warto jeść na czczo kilka śliwek suszonych namoczonych przez noc.

Należy jednak uważać, ponieważ przyjmowanie jego zbyt dużej ilości, przy niedostatecznym dostarczaniu wody do organizmu, sprawi, że zacznie pęcznieć, powodując zaparcia. Mogą pojawić się przy tym również wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, podrażnienia jelit. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, osoba dorosła powinna wypijać przynajmniej dwa litry płynów dziennie. Zmiany należy wprowadzać stopniowo, trwale i skutecznie zmieniając codzienny jadłospis.

 

PoprzedniNastępny
Lifestyle Zdrowie

Rozpoczęcie szkoły wcale nie 1 września! Co jeszcze trzeba wiedzieć? Zobaczcie kalendarz roku szkolnego 2017/2018

Agnieszka Dyniakowska
Agnieszka Dyniakowska
30 sierpnia 2017
Fot. iStock / dolgachov
 

Kiedy rozpoczyna się nauka w szkole, jakie są terminy ferii zimowych i od kiedy rozpoczynają się wakacje? Jak co roku Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało kalendarz z ważnymi datami na nadchodzący rok szkolny.  Każdy rodzic powinien się z nim zapoznać, by w miarę możliwości pomyśleć wcześniej o opiece i zaplanować urlop.

Boże Narodzenie

Choć z początkiem roku szkolnego wiążemy pierwszy dzień września, to tym razem wakacje potrwają nieco dłużej – do szkoły uczniowie powędrują dopiero 4 września, w poniedziałek. Kolejna okazja do odpoczynku dopiero w okresie świąt – zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 grudnia (sobota) do 1 stycznia (poniedziałek), więc dzieciaki będą miały ponad tydzień wolnego.

Ferie zimowe

Ferie zimowe jak zawsze zostały podzielone pomiędzy województwa na kilka terminów. Od 15 do 28 stycznia obejmą województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie. Od 22 stycznia do 4 lutego 2018  wypoczywać będą uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. 29 stycznia do 11 lutego to termin ferii zimowych w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorski, śląskim. Od 12 do 25 lutego natomiast wolne od szkoły mają województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie.

Wielkanoc, egzaminy i wakacje

Przerwa wielkanocna potrwa w bieżącym roku szkolnym od 29 marca (czwartek) do 3 kwietnia (wtorek). Nie podano jeszcze terminów egzaminu gimnazjalnego, matury oraz egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie – konkretne daty ustali dopiero dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Szkoły zamkną swoje bramy w piątek, 22 czerwca i do 31 sierpnia potrwają przyszłoroczne wakacje, a co za tym idzie, rozpoczęcie roku odbędzie się w poniedziałek, 3 września.

Na podstawie:www.portaloswiatowy.pl


Lifestyle Zdrowie

Osoby cierpiące na depresję narażone są na silniejsze odczuwanie bólu. Potwierdziły to badania

Redakcja
Redakcja
30 sierpnia 2017
Fot. iStock/Marjan_Apostolovic

Z powodu depresji cierpi spora rzesza ludzi na całym świecie, kilkanaście procent populacji osób dorosłych. Co dziesiąty pacjent zgłaszający się do lekarza ma pełnoobjawową depresję, a drugie tyle osób pojedyncze objawy depresyjne. Ponad połowa przypadków pozostaje nierozpoznana, a spośród osób z rozpoznaną depresją, jedynie połowa otrzymuje odpowiednie leczenie, które najczęściej umożliwia powrót do zwyczajnego funkcjonowania.

Depresja to nie tylko pogorszenie nastroju, uczucie smutku, przygnębienia czy apatia. Często towarzyszą temu symptomy fizyczne, ze strony ciała, które wbrew pozorom łączą się z tą chorobą.

Okazuje się, że osoby cierpiące z powodu depresji, są bardziej od innych narażone na dotkliwe odczuwanie bólu. Badania przeprowadzone przed kilkoma latami wykazały, że jednym z możliwych przyczyn wystąpienia objawów depresyjnych, jak i bólu przewlekłego leżą zaburzenia neuroprzekaźników: serotoniny i noradrenaliny. Stwierdzono, że w depresji, jak i w procesie odczuwania bólu zaangażowane te same struktury mózgu, które tracą swoją neuroplastyczność i wykazują zmiany w funkcjonowaniu, a nawet w objętości tkanki mózgowej. Prawdopodobnie to tłumaczy, dlaczego u wielu pacjentów z bólem przewlekłym (np. nowotworowym) diagnozuje się również depresję. Silnie odczuwany ból nasila lęk, powoduje rezygnację. Natomiast u pacjentów z depresją, ból odczuwany jest silniej a tolerancja na ból mniejsza.

Ból i depresja są ze sobą ściśle powiązane, a dolegliwości bólowe podaje około 60% chorych na depresję. W depresji pojawiają się realne objawy bólowe, niewyjaśnione z medycznego punktu widzenia. Chorzy mogą doświadczać zaburzeń ze strony przemiany materii, zmniejszenia apetytu, gwałtownego chudnięcia. Skarżą się na bóle pleców, całego ciała, głowy, brzucha, zaparcia. Zanika też popęd seksualny, pojawiają się zaburzenia snu, pojawia się ogólne osłabienie, męczliwość, obfite pocenie się, niechęć do podejmowania wysiłku. Chory odczuwa ból lub dyskomfort ze strony różnych części ciała, pojawiają się nerwobóle czy bóle stawów.

źródło: www.dwubiegunowa.net.pl


Zobacz także

A co, jeśli on cię nie kocha? Pięć kroków do zbudowania własnego szczęścia

Uważajcie na słowa, czyli błędy przy organizacji ślubu i wesela

6 sposobów na to, by być bardziej spontanicznym w związku. Dzięki nim znowu poczujecie się, jak na początku znajomości