Lifestyle Związek

Czy kiedykolwiek odszedłeś od kogoś nadal go kochając? Wybacz i pozwól sobie na żałobę po tym związku 

Redakcja
Redakcja
11 lutego 2021
Fot. iStock
 

Gdyby tylko miłość naprawdę miała moc rozwiązania wszystkich problemów świata. Na pewnym etapie wszyscy myślimy, że miłość jest jakimś nieziemskim magicznym zjawiskiem, które zmienia rzeczywistość tylko dlatego, że jest, że się wydarzyła. Ale prawda jest taka, że miłość nie gwarantuje powodzenia związku. Wiele par rozpada się mimo płomiennego uczucia.Odchodzimy od rzeczy i ludzi, których kochamy. Nie wszystkie historie miłosne będą miały szczęśliwe zakończenie. Jeśli kiedykolwiek odszedłeś od kogoś nadal go kochając, wiesz, o czym mówię.

Miłość i związki nie są proste. Nigdy nie miały takie być. Na początku jest pięknie, jest błysk, radość z tego, że się spotkaliśmy, odnaleźliśmy. Jest nadzieja, że ta relacja ma szansę być czymś wyjątkowym. Zaczynamy wyobrażać sobie przyszłość z tą osobą I masz nadzieję, że ta druga osoba czuje to samo.

Ale trzymasz swoje oczekiwania pod kontrolą. Nie chcesz być zbyt mocno emocjonalnie zaangażowany lub przywiązany do czegoś, co może się nie wydarzyć. Otwierasz się więc trochę, ale nadal starasz się zachować dystans. Aby się zabezpieczyć, stawiasz mur, ale zostawiasz tylko małą szczelinę w oknie, aby wszystko było interesujące. Powoli zaczynacie się poznawać. Zaczynasz naprawdę budować coś wielkiego na tej początkowej iskierce i stopniowo stajesz się coraz bardziej komfortowy w obecności ukochanej osoby.

A potem dochodzisz do punktu, w którym wszystkie mury zostały zburzone. Odkrywasz się, jak przed nikim innym wcześniej. W końcu nawiązaliście ze sobą dobre relacje, naprawdę możecie na siebie liczyć. Czujesz się bezpiecznie. Teraz już wiesz na pewno, że może to być coś wyjątkowego. Wiesz już na pewno, że warto zaryzykować. Więc idziesz naprzód i podejmujesz ryzyko. Kochasz bezgranicznie, bezwarunkowo. Oboje zakochujecie się w sobie coraz mocniej i oboje o tym wiecie. Tak bardzo staracie się być dla siebie idealnymi partnerami. Robisz wszystko, co w twojej mocy, aby mieć pewność, że miłość, którą okazujecie sobie nawzajem, nie poszła na marne. Wiesz, że twój związek jest prawdziwy. Postrzegacie siebie jako jedną siłę, z którą należy się liczyć. Power couple. Marzyłeś o tym przez całe życie, prawda?

A potem przychodzi codzienność. Realne problemy. I powoli zaczniesz odkrywać, że być może twój związek nie był tak silny, jak początkowo sądziłeś. Wciąż jesteście w sobie zakochani i nie chcecie, by to się skończyło, ale oboje czujecie, że coś jest inne, niepokojące. Że się nie składa. I nie ma szans na to, by się ułożyło. To cię przeraża. To cię boli, bo rozumiesz, że pomimo całej tej miłości, będziesz musiał odejść. Nadchodzi najtrudniejszy moment. Bo tam, gdzie są uczucia, wszystko się komplikuje. Nie odchodzi się ot tak. To proces, który może trwać latami. Jeszcze wypierasz, nie chcesz się z tym pogodzić. Walczysz z sobą samym, gdzieś głęboko w środku. Walczysz o was, choć w głębi wiesz, że to się nie uda.

Choć rozstanie z tymi, których nadal jesteśmy bardzo zakochani, może być trudne, czasem jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Chodzi o to, by się oderwać od miłości, zrobić krok, od którego nie ma już odwrotu. Wiele jest powodów, dla których związek z ukochaną osobą jest niemożliwy, a  to, że odszedłeś, nie oznacza, że ​​twoja miłość była mniej ważna. Tak po prostu musiało być. Więc wybacz sobie i pozwól sobie na żałobę po tym związku.

 


Lifestyle Związek

Rak żołądka – objawy, które powinny skłonić do wizyty u lekarza

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
11 lutego 2021
Rak żołądka objawy wczesne, późne, przerzuty, rokowania
Fot. iStock
 

Rak żołądka daje objawy, które z początku najczęściej są ignorowane. Wszelki dyskomfort i bóle brzucha zrzucane są na karb stresującego trybu życia i zwykłych kłopotów trawiennych. Zbyt późna reakcja na objawy, jakie daje rak żołądka, może mieć poważne konsekwencje. Im później wykryty nowotwór, tym trudniejszy w leczeniu, dlatego warto mieć wiedzę, by odczytać sygnały płynące z ciała.

Rak żołądka to nowotwór układu pokarmowego, na który chorują przede wszystkim mężczyźni. Co roku w Polsce diagnozuje się prawie 5000 nowych zachorowań na raka żołądka. W danych z 2017 roku, pod względem umieralności nowotwory żołądka zajmują czwarte miejsce u mężczyzn oraz 7 u kobiet, co nie jest krzepiące. Mimo iż w ostatnich latach odnotowuje się zmniejszającą się ilość przypadków zachorowania na raka żołądka, Polska nadal należy do krajów europejskich, w których odsetek zachorowań jest najwyższy.

Ryzyko zachorowania na raka żołądka może zwiększać kilka czynników. Do najbardziej istotnych należą:

 • niewłaściwa dieta pełna przetworzonego jedzenia i konserwantów;
 • spożywanie alkoholu;
 • palenie papierosów;
 • predyspozycje genetyczne;
 • tendencje do tworzenia się polipów
 • zakażenie bakteriami Helicobacter pylori.
Rak żołądka objawy wczesne, późne, przerzuty, rokowania

Fot. iStock/Rak żołądka objawy

Rak żołądka — objawy wczesne

We wczesnych stadiach rozwoju rak żołądka daje nikłe objawy. Mogą pojawiać się różne bóle i dyskomfort, które najczęściej kojarzony jest nie z chorobą nowotworową, a z nieodpowiednią dietą oraz efektem przewlekłego stresu. I to właśnie te pierwsze objawy najczęściej są ignorowane, lub ich sprawdzenie odkładane jest na później. Z tego powodu rak żołądka rzadko bywa diagnozowany w początkowych stadiach rozwoju.

Jak wyglądają wczesne objawy, które daje rak żołądka?

 • przewlekłe bóle brzucha —  odczuwalne w nadbrzuszu, silniejsze po posiłku, za to zmniejszające się na czczo. Na takie bóle nie działają leki zobojętniające;
 • szybko pojawiające się uczucie sytości podczas jedzenia;
 • może się pojawić uczucie pełności po posiłku, zgaga;
 • utrata łaknienia;
 • cofanie się pokarmów — występuje w przypadku guza zamykającego przejście z przełyku do żołądka;
Rak żołądka objawy wczesne, późne, przerzuty, rokowania

Fot. iStock/Rak żołądka objawy

Rak żołądka — objawy późniejsze

 • mogą pojawić się także krwiste biegunki, smoliste stolce lub wymioty z domieszką świeżej krwi, lub wyglądające jak fusy;
 • można zaobserwować ogólne objawy anemii (niedokrwistości), które związane są z krwawieniem z guza lub też zmniejszonym wchłanianiem witaminy B12;
 • może pojawić się dysfagia, czyli problem z przechodzenia pokarmu z ust przez przełyk do żołądka;
 • pojawia się guz wyczuwalny przez powłoki,
 • stany podgorączkowe i nocne poty;
 • w zaawansowanej chorobie pacjenci skarżą się na jadłowstręt i gwałtowną utratę masy ciała;

W przypadku przerzutów mogą pojawić się także inne objawy, które świadczą o zaawansowaniu choroby i mogą wpłynąć na pogorszenie rokowań leczenia. Zajęcie przez nowotwór innych narządów może skutkować różnymi nieprawidłowościami, np.: objawy neurologiczne wiążą się z przerzutami do centralnego układu nerwowego. W przypadku przerzutów do wątroby następuje jej powiększenie z towarzyszącym mu wodobrzuszem i żółtaczką. Może dojść także do powiększenia węzła chłonnego w lewym dole nadobojczykowym, lub przerzutu guza do jajnika, itp.

Rak żołądka — objawy a diagnoza

Rak żołądka może dawać objawy, które towarzyszą niekiedy innym chorobom, jak np. wrzody. Każdy niepokojący sygnał ze strony organizmu powinien zostać zbadany przez specjalistę. W przypadku zaobserwowania u siebie objawów ze strony żołądka należy zgłosić się do gastrologa, który skieruje odpowiednie na odpowiednie badania. Najczęściej zalecana jest gastroskopia, która ma kilka zalet. Przede wszystkim pozwala ocenić stan układu pokarmowego aż do części poziomej dwunastnicy. W jej trakcie można od razu pobrać materiał potrzebny do badania histologicznego, oraz stwierdzić nosicielstwo bakterii Helicobacter pylori.

Badanie może być dla niektórych pacjentów nieprzyjemne, ale nie jest bolesne. Nie warto więc czekać aż objawy się nasilają, tylko należy działać od razu. Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większa szansa na skuteczne leczenie chorego.

Rak żołądka objawy wczesne, późne, przerzuty, rokowania

Fot. iStock/Rak żołądka objawy

Rak żołądka — rokowania

Zazwyczaj rak żołądka leczony jest chirurgiczne. Jeśli choroba jest niezaawansowana, ograniczona jedynie do błony śluzowej żołądka, można endoskopowo wyciąć zmiany nowotworowe. Jeśli choroba jest już zaawansowana, usuwa się cały żołądek. W przypadku bardzo zaawansowanej choroby, gdy nie ma możliwości wycięcia w całości nowotworu, przeprowadza się zespolenie części żołądka z jelitem cienkim, aby pokarm omijał miejsce zajęte przez guzy.

Rokowania zależą od stopnia zaawansowania nowotworu, a także jego typu. Typ jelitowy raka żołądka (morfologicznie podobny do błony śluzowej jelita) charakteryzuje się lepszym rokowaniem. Typ rozlany raka żołądka charakteryzuje się obecnością pojedynczych komórek lub małych gniazd raka, nietworzących wyraźnych granic. Cechuje się on wysokim stopniem złośliwości i gorszym rokowaniem w stosunku do raka typu jelitowego.

Zaawansowanie choroby nowotworowej może istotnie wpływać na rokowania dla pacjentów. Zaawansowana postać raka żołądka przedstawia przeżywalność 5 lat dla jedynie 20–30% chorych. Z kolei chorzy bez leczenia chirurgicznego, przeżywają od kilku tygodni/miesięcy do kilku lat, co zależy od wielu czynników.


źródło:  www.onkonet.pl,zwrotnikraka.pl,www.mp.pl 

Lifestyle Związek

Kuchnia pełna miłości! Zapraszamy na wspólne gotowanie z Gosią Ohme i Andrzejem Polanem

Hanna Szczygieł
Hanna Szczygieł
11 lutego 2021
Fot. Materiały prasowe

Podobno przez żołądek do serca wiedzie najkrótsza droga, zwłaszcza w Walentynki. A co powiecie na wspólne gotowanie i kuchnię pełną miłości? Już dziś o 19.00 zapraszamy was na wyjątkowe, wspólne gotowanie z Gosią Ohme i Andrzejem Polanem. Przygotujcie niepowtarzalną kolację na Walentynki.

Przygotuj kolację na Walentynki z Andrzejem Polanem

Obiecujemy, że będzie pysznie, romantycznie i lekko. W dodatku nie spędzicie w kuchni całego popołudnia. Zobaczcie, co Mistrz przygotował w walentynkowym menu.

Walenty pieroński

Ryba marynowana na szybko i kolorowa sałatka z avocado i mango

Składniki:

 • 100g polędwica z dorsza lub filet z łososia
 • 1 grapefruit czerwony
 • 2 limonki
 • kolendra
 • sól
 • ostra papryka chilli
 • olej rzepakowy

Rybę kroimy w cienkie plastry, owoce wyciskamy, sok łączymy z solą, kolendrą i odrobiną oleju. Plastry ryby zalewamy zalewą i odstawiamy do lodówki. W międzyczasie zabieramy się za przygotowanie sałatki.

 • 1 awokado
 • 1 mango
 • 1 szt cebula czerwona
 • 2 szt suszone pomidory
 • kilka kropel oleju z suszonych pomidorów
 • sok z limonki
 • natka pietruszki
 • sól, pieprz
 • czarnuszka

Przygotowanie:

Awokado i mango kroimy w drobną kostkę, podobnie cebulę. Mieszamy, dodajemy natkę, sok z limonki, sól i pieprz oraz czarnuszkę. Wszystko dokładnie mieszamy. Układamy na naczyniach.

Na sałatce podajemy rybę.

Truskawki w koglu moglu

Składniki:

 • 1 op. mrożonych truskawek
 • kilka sztuk świeżych truskawek
 • 6 żółtek
 • 6 łyżek cukier
 • 2szt cukier wanilinowy
 • konfitura z róży
 • świeże płatki róż białych
 • cukier puder

Przygotowanie:

Żółtka ubijamy z cukrem i cukrem wanilinowym na kogel mogel. Truskawki mrożone wyjmujemy z lodówki, mieszamy z konfiturą z róży. Wykładamy na dno naczynia do zapiekania, zalewamy koglem moglem i zapiekamy w piekarniku kilka minut. Przed podaniem dekorujemy świeżymi truskawkami  płatkami róż i miętą. Posypujemy cukrem pudrem.

 

Serdecznie zapraszamy, już dziś o 19:00 na Facebooku @Ohmepl i @OnetStylŻycia


Zobacz także

„Pospiesz się, cholerny gnoju”. Do ojca, który urządzał swojemu synowi awantury w sąsiednim namiocie

Kiedy rodzinna dynamika staje się dysfunkcyjna, słyszysz jedynie: nie mów, nie ufaj, nie czuj

tampon podpaska kubeczek, miesiączka, okres

Tampon, podpaska czy kubeczek – plusy i minusy miesiączkowej ochrony