Lifestyle Psychologia

Co ty mówisz, a co ja rozumiem. Są rzeczy, których nigdy nie powinniśmy ani usłyszeć, ani mówić

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 maja 2016
Co ty mówisz, a co ja rozumiem. Są rzeczy, których nigdy nie powinniśmy ani usłyszeć, ani mówić
Fot. iStock / franckreporter
 

Nic nie rani tak jak słowa. To one potrafią nas dotknąć do żywego, utknąć w naszej głowie, naszych emocjach i blokować nas na długie nawet lata.

Dlaczego tak się dzieje? Bo używamy zwrotów nie licząc się kompletnie z tym, jak zostaną one odczytane, zrozumiane i jaki efekt odniosą. A może się mylę? Może pewne zwroty używane są celowo z pełną świadomością, jak bardzo mogą zranić?

Ty w ogóle nie wiesz, czego chcesz od życia

Niby niewinne zdanie, rzucony komentarz do jakieś decyzji, do naszego wyboru.

Jak rozumiemy: nie umiesz podjąć żadnej decyzji, nie wiesz, jak pokierować własnym życiem, każdy twój wybór jest błędny, nie powinnaś o niczym sama decydować, bo nie masz pojęcia, co dla ciebie jest dobre.

Do niczego się nie nadajesz

Bolesne, choć wypowiedziane w jakieś konkretnej sytuacji, kiedy coś nam nie wyszło, kiedy próbowaliśmy, a ponieśliśmy porażkę. Zamiast wsparcia dostajemy nóż w plecy.

Jak rozumiemy: niczego nie potrafisz, za cokolwiek się weźmiesz, to i tak ci nie wyjdzie, nie ma sensu, żebyś próbowała czegoś nowego, bo jesteś skazana na porażkę.

Wstydzę się za ciebie

Chyba dzieci słyszą najczęściej te słowa. Bądź grzeczna, żebym nie musiała się wstydzić. Jak się zachowujesz – musze się za ciebie wstydzić. Choć w dorosłym życiu te słowa też padają dość często w różnych sytuacjach.

Jak rozumiemy: najlepiej siedź cicho i się nie wychylaj, bo jesteś nikim, kimś mało ważnym, kimś, kto nie potrafi się zachować, kogo inni nie akceptują i nie rozumieją.

W tym wieku już nikt cię nie pokocha

Która kobieta bez faceta u boku nie słyszała tych słów, zwłaszcza, gdy zagląda się jej w metrykę? Niby żart, niby rada, żeby zacząć się rozglądać za jakimiś „spodniami”, ale w nas gdzieś głęboko zostaje.

Jak rozumiemy: jestem nic nie warta, nie zasługuję nawet na miłość, bo przegapiłam swoja szansę, już zawsze będę sama

Nie histeryzuj

Słyszysz kiedy się denerwujesz, złościsz, płaczesz, czy wpadasz w panikę.

Jak rozumiemy: ogarnij się, nie pokazuj swoich uczuć, one są nieważne, zachowuj się, musisz tłumić swoje emocje, okazywanie emocji to słabość, której powinnaś się pozbyć.

Nieważne, i tak nie zrozumiesz

Słysząc te słowa, nawet gdy domagasz się jednak wyjaśnień, powiedzenia tego, czego nie dosłyszałaś.

Jak rozumiemy: lekceważę cię, nie liczę się z twoim zdaniem, nie interesuje mnie, co masz do powiedzenia, nie szanuję cię.

Chyba nie jesteś, aż tak głupia

Ktoś tak mówi komentując to, co myślisz, czy opinię, którą wyrażasz. Niby brzmi jak komplement, że nie uważa cię za głupią, a jednak…

Jak rozumiemy: co ty wiesz, nic nie rozumiesz, nie liczę się z twoim zdaniem, jest ono nic nie warte, mylisz się, nie potrafisz racjonalnie wyciągać wniosków i podejmować decyzji.

O co ci właściwie chodzi

Pyta nas ktoś, gdy próbujemy coś wyjaśnić, dojść do porozumienia, wypracować kompromis. PO takich słowach często zamykamy się w sobie.

Jak rozumiemy: nie jest dla mnie ważne, co myślisz, co chcesz zrobić, nie ma dla mnie znaczenia, co czujesz. Nie jesteś warta mojej uwagi. Nie zawracaj mi głowy.

A nie mówiłem?

Są osoby, które często gryzą się w język unikając tego stwierdzenia. Zdają sobie sprawę, jak te słowa mogą zaboleć.

Jak rozumiemy: widzisz ty nigdy nie masz racji, zawsze się mylisz, jesteś głupia, powinnaś słuchać mądrzejszych od ciebie. Jestem lepszy od ciebie.

To tylko niektóre ze zwrotów, które padają w naszą stronę, a które bierzemy bardzo do siebie. Może świadomość tego, jak one na nas oddziaływują pozwoli nam się uporać z emocjami, które pojawiają się  w nas razem z tymi słowami.


Lifestyle Psychologia

Skuś się na wyjątkowe książki, które poruszą wyobraźnię i głęboko zapadną w pamięć

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
18 maja 2016
Fot. Pixabay / StockSnap / CC0 Public Domain
 

Mówi się o tym, że najlepszy czas na czytanie książek, to długie jesienne i zimowe wieczory. Fakt, wtedy aura za oknem i krótki dzień nie sprzyja aktywności na zewnątrz, a książka jest genialną alternatywą dla patrzenia w błyskający ekran telewizora. Ale wraz ze zmianą długości trwania dnia książki wcale nie znikają z półek w mieszkaniach kobiet. Która z nas, chciałaby się pozbywać tego pierwiastka naszej duszy? Przecież z treścią książek, występującymi w nich bohaterami, identyfikujemy się mocno.

Takie emocje znajdziesz tylko w książce

Książki kupujemy nie tylko, by służyły za ciekawą ozdobę do salonu i świadczyły o zamiłowaniu do intelektualnych rozrywek. Szukamy w nich prawdziwych emocji, choć często w nierzeczywistym, wykreowanym przez autora świecie. Jest to nam potrzebne, niezależnie od tego, czy do naszych rąk wpadają kryminały, romantyczne powieści, czy pełne humoru opowiadania. Najczęściej, czas na lekturę znajdujemy wieczorami, zerkając z zaniepokojeniem na tarcze zegara z myślą, czy uda nam się mimo zmęczenia zagłębić w linijki nasiąknięte tekstem. Nawet jeśli nie mamy czasu pochłonąć lektury za jednym posiedzeniem, nic nie szkodzi. Lepiej przyjemność rozłożyć na dłuższy czas i delektować się nią jak kawałkami czekolady.

Lubimy to – cisza, spokój, oderwanie od rzeczywistości. Książka to najlepszy i najtańszy bilet, w dodatku do wielokrotnego wykorzystania, dający prawo do podróży w nieznane rewiry życia. Czytajcie, poznawajcie, chłońcie emocje i zapamiętujcie wszystko to, co warte jest zapamiętania.

Masz ukochane tytuły? Cudownie. Ale daj się też porwać nowości

Zazwyczaj mamy ukochanych autorów, których czytamy w skupieniu od deski do deski. Po bliskie nam książki sięgamy nie raz, pożyczamy je znajomym, dając im ponownie życie i wracamy do nich z sentymentem. Taka stała jest fantastyczną cumą na czasy, gdy potrzebujemy wrócić myślami do bezpiecznych i dobrych dni. Bohaterowie dają nam siłę i inspirację do działań we własnym życiu. Tym bardziej szukajcie czegoś innego, niż zazwyczaj, by nie zamykać się w obrębie jednej treści, ale pozwólcie się porwać nieznanemu, ciekawemu.

Przeczytacie i oceńcie same, czy czas poświęcony książce, był wart emocji jakie jej towarzyszyły.

Hanna Samson. Patyk

znak

Fot. Materiały prasowe

Wydawnictwo Znak zaproponowało w tym roku nowości, które maja szansę podbić serca czytelniczek. W nurt książek wciągających, intrygujących, wpisuje się bez wątpienia nowość autorstwa Hanny Samson „Patyk”. Historia Baśki ociera się o dramatyczne, wręcz traumatyczne wydarzenie, które w jednej chwili zmienia cały jej spokojny świat, wywracając jego porządek do góry nogami. Basia pewnego dnia zostaje brutalnie zaatakowana pod swoim domem. W następstwie próby samoobrony przed napastnikiem, śmiertelnie go rani i ucieka z miejsca zdarzenia. Morderczyni – tak siebie postrzega, musi zniknąć, z powodu groźby aresztowania. Przyparta do muru, z początku bez jasnego obrazu przyszłości, niespodziewanie gromadzi siły do działania. Wbrew pozorom, wykorzystuje tę dziwną szansę od losu na rozliczenie się z przeszłością i zrzucenie z siebie starych, niewygodnych warstw swojej dawnej osoby. Jak rozwija się ta dziwna historia kobiety zaplątanej w konsekwencje jednej chwili? Musicie przekonać się same.

Magdalena Parys. Biała Rika

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

Oto kolejna książka, która zachęca do zagłębienia się w jej intrygująca treść. „Biała Rika” Magdaleny Parys proponuje czytelnikom dotknięcie tajemnicy starszej kobiety, wobec której nie potrafi przejść obojętnie jej wnuczka, Dagmara. Jest to opowieść oparta na prawdziwych wydarzeniach dawnej namiętności, grzechu, rozłące i pamięci. I o ludziach, którzy nigdzie nie przynależą, bo zbyt często wyjeżdżali na zawsze – i zbyt wiele musieli zapomnieć. Historia która się wydarzyła na skutek splotu minionych wydarzeń, jest bliska sercu nie tylko pokoleniu starszych kobiet. Przecież trudna przeszłość i jej tajemnice, dotykają zstępnych a rodzinne sekrety nie dają spokoju i ukojenia. Co się wydarzyło przeszło pół wieku wcześniej w rodzinie Dagmary? Jaki sekret ciąży na sercu jej babci, skąd sączą się wspomnienia, do których Rika nigdy nie odważyła się powrócić? Odpowiedzi szukajcie w tej książce.

Katarzyna Michalak. Zemsta

znak

Fot. Materiały prasowe

Katarzyna Michalak, znana jest gównie przez czytelniczki, jako autorka powieści o kobietach i dla kobiet. Tym razem warto przyjrzeć się książce „Zemsta”, która jest opowieścią o miłości, która zdarza się raz na całe życie. W jej imię zdobywasz się na największe poświęcenie, albo… stawiasz wszystko na jedną kartę… Ona ucieka przed mafijną zemstą. On gotów jest na wszystko, żeby ją uratować. Oboje stąpają po kruchym lodzie…
Marie Solay znalazła się w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Jej najbliżsi zostali zamordowani, a ją samą ścigają bezwzględni zabójcy. Jeśli wpadnie w ich ręce, czeka ją los gorszy od śmierci. Na ratunek dziewczynie wyrusza ktoś, kogo nigdy nawet nie spotkała. On jednak zaryzykuje życiem, by jej pomóc. To mężczyzna, który ukrywał się tak długo, że niemal zapomniał swojego imienia. Teraz gotów jest powrócić do gry… I zrobi wszystko, by się zemścić.

Emocje, próba zmierzenia się bohaterek z nieprzyjaznym światem oraz niełatwa droga do odnalezienia swojego szczęścia. Czy to może się udać? Koniecznie sprawdźcie to same!

 

 


Wpis powstał we współpracy z wydawnictwem Znak LITERANOVA


Lifestyle Psychologia

Tęczowe rzęsy? Kto da się namówić? Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #28 [18.05]

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
18 maja 2016
Tęczowe rzęsy
Fot. Unsplash/Kantemir Kertiev / CCO

Dzisiaj ostatni dzień naszej akcji „Bądź piękna każdego dnia”. Mamy nadzieję, że choć trochę zmobilizowałyśmy was i zainspirowałyśmy do zadbania o swój wygląd. A może skusicie się na tęczowe rzęsy. Są to sztuczne rzęsy, które bez problemu możemy przykleić, zamiast używać kolorowych tuszy do rzęs. Zobaczcie same, jaki efekt można uzyskać. Dałybyście się namówić na takie kolorowe rzęsy?

Stunning red and gold lashes by illumino lashes. #illuminolashes #coloredeyelashes #redandgold #lashextensions #eyelashextensions

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Illumino Lashes (@illuminolashes)

Beautiful blue lashes by illumino lashes #illuminolashes #coloredeyelashes #bluelashes #lashextensions #eyelashextensions Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Illumino Lashes (@illuminolashes)

Talk about stunning! Red Yellow and Green lash extensions by illumino lashes. #illuminolashes #lashextensions #eyelashextensions #coloredeyelashes

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Illumino Lashes (@illuminolashes)

Gold and red colored lashes by illumino lashes. #illuminolashes #coloredeyelashes #eyelashextensions #lashextensions #gold #red Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Illumino Lashes (@illuminolashes)

Akcja „Bądź piękna każdego dnia”

Do 18 maja będziemy codziennie umieszczać dla was wpisy dotyczące urodowych wyzwań. Będziemy was namawiać do odrobiny szaleństwa, do zadbania o to, by wasza uroda była tej wiosny widoczna w wyjątkowy sposób.

Co trzeba zrobić? Pod codziennym wpisem dotyczącym naszej akcji zamieść komentarz, w którym napiszesz, co takiego dzisiaj zrobiłaś dla swojej urody. Najciekawsze z komentarzy zostaną nagrodzone.


A poniżej na zachętę przypominamy o wyjątkowych nagrodach ufundowanych przez BaByliss.

Depilator IPL

Depilator IPL BaByliss | Akcja "Bądź piękna każdego dnia"

Mat. prasowe

Prostownicę 

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Lokówkę

Mat. prasowe

Mat. prasowe

Czas trwania: 20.04.2016 – 18.05.2016. Wyniki zostaną opublikowane do dnia 27.05.2016

Regulamin akcji dostępny jest tutaj.

Zobacz wszystkie wyzwania w naszej akcji

 

źródło: Instagram


Zobacz także

Domowe sposoby na lśniące włosy

Prosta historia – domowe sposoby na lśniące włosy i triki przeciw puszeniu. Akcja „Bądź piękna każdego dnia”. Dzień #12 [02.05.]

Maciejewka – bieszczadzki wehikuł czasu

Stresujący tydzień? Czas na relaks!