Lifestyle

Wolisz róże czy bzy? Sprawdź, co mówi o tobie twój ulubiony kwiat

Redakcja
Redakcja
20 marca 2018
1 z 8

Róża

Fot. Pixabay / castleguard / CC0 Public Domain

Ten zjawiskowy, pięknie pachnący kwiat najbardziej podoba się osobom otwartym na świat i ludzi, ciekawym nowym znajomościom. Podróże i przygody są cudownym wyzwaniem, które dodają wiatru w skrzydła. Czerwone  róże chętnie wybierają również romantyczki, które cenią piękne wspomnienia.

PoprzedniNastępny
Lifestyle

17 zastosowań olejku z drzewa herbacianego. Sprawdź, czym może cię zaskoczyć

Redakcja
Redakcja
20 marca 2018
1 z 1

17 zastosowań olejku z drzewa herbacianego

Fot. iStock/webphotographeer

10. Rany

Po oczyszczeniu włóż ranę do wody z kilkoma kroplami olejku, bądź spryskaj uszkodzoną skórę roztworem z atomizera. Jeśli skóra reaguje bez bólu lub pieczenia, spróbuj nanieść go na ranę bez rozcieńczania w wodzie.

11. Męczący kaszel

Kilka kropel olejku wlej do naczynia z wodą. Ogrzej, a następnie pochyl się nad naczyniem i wdychaj ciepłe, ale nie gorące opary, okrywając głowę i naczynie ręcznikiem, by para wodna nie uchodziła. Możesz również wmasować roztwór 1 łyżeczki oleju bazowego z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego klatkę piersiową.

12. Reumatyzm

Masowanie bolących miejsc 2-3 razy dziennie maścią z 20 kropli olejku herbacianego w łyżeczce oleju kokosowego, pozwala zmniejszyć przykre dolegliwości.

13. Usuwanie pleśni

Do dwóch szklanek wody dodaj 2 łyżeczki olejku z drzewa herbacianego. Przelej do atomizera, wstrząśnij i spryskaj spleśniałe miejsca. Pozostaw jak najdłużej, następnie za pomocą wody z mydłem, zmyj pozostałości pleśni i wytrzyj do sucha. Tym samym antybakteryjnym, antygrzybicznym i przeciwwirusowym roztworem dobrze czyścisz łazienkę, toaletę czy kuchnię.

14. Pozbycie się szkodników

Owady nie lubią charakterystycznego zapachu olejku z drzewa herbacianego. W miejscach, w których lubią się pojawiać np. mrówki, warto skropić niewielką ilość olejku. Można także profilaktycznie skropić wewnątrz szafki, aby owady się w nich nie zagnieździły.

15. Odkażanie powietrza przy infekcji wirusowej

Podczas infekcji wirusowej można oczyszczać powietrze przy pomocy wody i kilku/kilkunastu kropel olejku, który ma działanie przeciwwirusowe. Przelewając wodę do spryskiwacza, można odświeżyć powietrze, szczególnie gdy nie można zbyt często wietrzyć.

16. Odkażanie prania

Olejek z drzewa herbacianego można dodać do płukania, szczególnie dziecięcych ubranek i wielorazowych pieluszek, które wymagają dokładnego prania, a niekiedy i odkażania.

17. Relaks mięśni

Kilka kropli olejku dodana do gorącej kąpieli zrelaksuje i rozluźni spięte mięśnie po długim dniu lub wysiłku fizycznym.

Nie można podawać olejku dzieciom poniżej 6 roku życia, kobietom w ciąży, karmiącym oraz osobom, u których wystąpiły jakiekolwiek reakcje uczuleniowe po zastosowaniu innych olejków eterycznych. W formie nierozcieńczonej bezpośrednio na skórę może być stosowany 1–2 dni. Przez dłuższy czas, nawet do 6 miesięcy można go aplikować w stężeniach 1–10%. Reakcje alergiczne u ludzi występują dosyć rzadko, może pojawić się najczęściej np. kontaktowe zapalenie skóry.

źródło: rytmynatury.pl, bonavita.pl

PoprzedniNastępny
Lifestyle

Nie każdy guz na piersi musi być nowotworem. Poznajcie kilka faktów na temat mastopatii

Redakcja
Redakcja
20 marca 2018
Fot. iStock/AleksandarNakic

Coraz więcej kobiet przykłada uwagę do profilaktyki chorób takich jak rak piersi. Gdy pod prysznicem lub podczas ubierania się pod palcami wyczuwamy guzka, od razu uruchamiają się w głowie najgorsze skojarzenia z ciężką chorobą. Ale nie każda podejrzana zmiana musi świadczyć o najgorszym.

Guzki zlokalizowane w piersiach nie zawsze mają charakter złośliwy i nie muszą prowadzić do powstania nowotworu. Może być natomiast skutkiem mastopatii, o której warto wiedzieć więcej.

Co to jest mastopatia?

Piersi zbudowane są głównie z tkanki gruczołowej, która otoczona jest tkanką tłuszczową i pokryta skórą. Mastopatia, określana mianem dysplazji sutka, to zwyrodnienie włóknisto-torbielowate (guzki i zgrubienia) pojawiające się w jednej lub obu piersi.  Tkanka gruczołowa jest bardzo wrażliwa na zmiany poziomu kobiecych hormonów płciowych — estrogenów i progesteronu.

Właśnie te wahania powodują mastopatię, która objawia się torbielowatością (w tkance gruczołowej rozwijają cysty wypełnione płynem) i zwłóknieniem sutka (przerastanie tkanki gruczołowej tkanką łączną włóknistą). Najczęściej dotyczy kobiet w okresie przedmenopauzalnym, w wieku 30–45 lat. Mastopatii towarzyszy ból, obrzmienie i uczucie „ciężkich piersi”.  Mogą pojawić się bezobjawowe guzki o gładkich ścianach lub guzkowate stwardnienia o różnej wielkości, przesuwalne pod skóry. Zauważalne są niekiedy kropelki przezroczystej, mlecznej lub krwawej wydzieliny na brodawce. Samoistna bolesność piersi pojawia się na około tydzień przed miesiączką i ustępuje po niej.

Konieczne badania

Mastopatia to stwardnienia wymagające specjalistycznej kontroli i przeprowadzenia badań diagnostycznych, aby dokonać wykluczenia zmian nowotworowych. Jeśli dolegliwości są bardzo dokuczliwe, bolesność i uczucie dyskomfortu można regulować poprzez leczenie hormonalne, które zleca lekarz.

Bardzo ważną rolę pełni tu samobadanie wykonywane regularnie przez kobietę, która poznając swoje ciało najszybciej wyłapie pewne odstępstwa od normy. Jakiekolwiek wątpliwości muszą zostać sprawdzone przez lekarza, który zleca takie badania jak mammografię lub USG, które w większości przypadków pozwalają na odróżnienie raka od torbieli. Z powodu pewnej zbieżności wyglądu zmian łagodnych i złośliwych wykonuje się biopsję. To bardzo istotne, ponieważ zdarzają się przypadki zezłośliwienia takich zmian i żadne niepokojące sygnały nie mogą być ignorowane.

źródło:  www.medonet.pl, www.medme.plzdrowie.tvn.pl


Zobacz także

Kiepski start nie oznacza kiepskiego życia. Jest coś, co pomoże ci wyjść z najgorszego bagna

„Moja dusza lubi domowy, dwudaniowy obiad o stałej porze i przewidywalność zdarzeń”

Czy jesteśmy otwarci na siebie? To trochę tak, jakby ktoś nam otworzył drzwi, a my nie umielibyśmy przez nie przejść