Lifestyle Zdrowie

Stan zapalny w organizmie? Poznaj 17 produktów, które skutecznie pomogą go zwalczyć

Redakcja
Redakcja
15 grudnia 2017
1 z 1

7 pokarmów, których należy unikać w diecie przeciwzapalnej| Strona 2 z 2

Fotomontaż: iStock/Henrik5000/Tharakorn

1. Cukier

Rafinowany cukier podrażnia śluzówkę żołądka, niszczy błonę śluzową jelit, zaburzając równowagę fizjologicznej flory bakteryjnej. Jest doskonałą pożywką dla złych bakterii i powoduje niedobory witamin w organizmie.

2. Nadmiar nabiału

Nabiał może wywoływać reakcje zapalne oraz problemy wynikające z nietolerancji laktozy. Mogą pojawiać się bóle żołądka, zaparcia i biegunka, jak również kłopoty  skórne, takie jak wysypki, pokrzywka, trądzik, a także trudności w oddychaniu.

3. Tłuszcze trans

Tłuszcze trans zwiększają poziom „złego” cholesterolu i obniżają „dobry” poziom cholesterolu. Napędzają stany zapalne, insulinooporność, otyłość i prowadzą do chorób zwyrodnieniowych.

Fot. i Stock / TheCrimsonMonkey

Fot. i Stock / TheCrimsonMonkey

4. Przetworzone mięso

Pełne konserwantów i sztucznych dodatków wędliny produkowane komercyjne mogą szkodzić, szczególnie gdy są kiepskiej jakości. Często znajduje się w nich duża ilość soli, czy substancji zwiększających objętość. Mięsne produkty są konserwowane azotanami i azotynami, które mają prawdopodobne działanie rakotwórcze. Lepiej by mięso nie stanowiło podstawy diety i należy wybierać wędliny ze sprawdzonego źródła.

5. Alkohol

Regularne picie niszczy organizm i powoduje przewlekłe stany zapalne. Stąd prosta droga do różnego rodzaju nowotworów.

6. Białe pieczywo

Pieczywo wypiekane z białej, oczyszczonej mąki, jest pozbawione otrębów i zarodków, zawiera śladowe ilości błonnika i jest ubogie w minerały i witaminy, zamieniając się jedynie w źródło kalorii.

cukier

Fot. Pixabay / JESHOOTS / CC0 Public Domain

7. Sztuczne dodatki

Sztuczne dodatki do żywności, takie jak glutaminian sodu (MSG) i aspartam, wyzwalają reakcje zapalne. Szczególnie szkodzą tym, którzy już cierpią na stany zapalne, np. reumatoidalne zapalenie stawów.

źródło: www.lifehack.org, www.zdrowiefit.pl

PoprzedniNastępny
Lifestyle Zdrowie

Nie musisz wszystkiego dzielić na pół, żeby mieć partnerski związek

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 grudnia 2017
Fot. iStock/monkeybusinessimages
 

Wracasz do domu i od progu wiesz. Znowu niepozmywane, kolacja dla dzieci nie jest gotowa, a lekcje na pewno nie są sprawdzone. Wściekła cedzisz przez zęby: OK, dobrze, zaraz to zrobię sama. Znowu. Odetchnij. W większości związków takie sytuacje się zdarzają.  Kłopot pojawia się wtedy, gdy czujesz, że tak jest zawsze, że jesteś wiecznie, jako jedyna, odpowiedzialna za codzienne, domowe i rodzinne obowiązki.

Czas płynie i powoli zaczynasz czuć się coraz bardziej sfrustrowana i zła – na niego. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne. Niechęć nie jest dobra dla związku. Niweczy poczucie wzajemnego wsparcia i szacunku. Dobra wiadomość jest taka, że można sobie z tym doskonale poradzić, stosując kilka prostych strategii,  które przywrócą „równowagę” w związku.

Mów, kiedy potrzebujesz pomocy

Ważne jest, aby nie zakładać, że twój partner czyta w twoich myślach. Wyjaśnij, kiedy potrzebujesz pomocy i czego dokładnie potrzebujesz. Łatwo jest założyć, że rzeczy, które są dla ciebie ważne i oczywiste, powinny być tak samo ważne i oczywiste dla twojego partnera, ale każda osoba ma inne priorytety i inny poziom akceptacji (np. dla bałaganu w domuJ). I nie ma to nic wspólnego z miłością.

Pozwól partnerowi wypełniać obowiązki „po swojemu”

Nawet jeśli „wiesz lepiej”, „zrobisz to szybciej”. Jeśli od zawsze przejmujesz pałeczkę w przekonaniu, że nikt tak jak ty sobie nie poradzi, nie dziw się, że w pewnym momencie zostaniesz ze wszystkim sama. Ponadto musisz wziąć pod uwagę to, że możecie mieć różne wyobrażenia o tym, jak wygląda „prawidłowe” wykonanie codziennych zadań. Zrezygnuj z kontroli.

Nie próbuj rozdzielać wszystkiego równomiernie

Współzależność, czyli poleganie na sobie i wzajemne wspieranie się, jest częścią bycia człowiekiem i partnerem, a nie ułomnością. Zdrowe relacje nie polegają na rozdzielają wszystkich obowiązków i zasobów równomiernie –  ale na takim podziale, który ma sens i odpowiada obu stronom.

Porozmawiaj o poprawie sytuacji w twoim związku wtedy, kiedy jesteś spokojna

Rozwiązywanie problemów w trakcie kłótni to nie jest dobry pomysł – emocje sprawiają, że mówimy o wiele więcej niż chcielibyśmy powiedzieć, a to jedynie zaostrza konflikt.

A przede wszystkim pamiętajmy o jednym – związek to umowa między dwojgiem ludzi, dwójką indywidualności. To różnice między nami sprawiają, że się w sobie zakochujemy.


Na podstawie: mother.ly

 


Lifestyle Zdrowie

Jak bardzo spostrzegawczy jesteś? Spójrz na obrazki i odpowiedz na te pytania

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
15 grudnia 2017
Fot. Screen z Facebook/Riva Dee

Kto ma ochotę sprawdzić się w małym teście na spostrzegawczość i kojarzenie faktów? Zapraszamy do zabawy. Pięć minut przedpołudniowego relaksu zadziała zbawiennie na nasz mózg i … ego ;).

1. Przyjrzyj się temu zdjęciu. Widzisz na nim kobietę? Tylko osoby o wyższej niż przeciętna inteligencji potrafią ją znaleźć w czasie krótszym niż 5 sekund.

2.  Teraz powiedz, czy widzisz sześć koni na  tym obrazie (niektórzy widzą ich siedem):

Fot. Screen z Facebook/Riva Dee

3. Jakie zwierzę widzisz na tym obrazku?

 

(P)odpowiedzi

1.

2.

3. Dwa: żaba i koń, zależy jak patrzysz na rysunek ;).


Zobacz także

Uśmiechnij się i wyzwól endorfiny! To udowodnione naukowo. Akcja #ŁapENDORFINY, wyzwanie #19

Rozwód z klasą? Nie słyszałam, nie widziałam. No chyba, że na filmie

Jak silny jest twój związek? [QUIZ]