Lifestyle

„Być może urodziłaś się bez skrzydeł. Ale najważniejsze, żebyś nie przeszkadzała im wyrosnąć”. 11 cytatów silnych kobiet

Iwona Zgliczyńska
Iwona Zgliczyńska
30 lipca 2021
7 z 10

Dorota Wellman

”Kobieta luksusowa to taka, która ma własne konto. Jest niezależna finansowo”

PoprzedniNastępny
Lifestyle

8 rzeczy gorszych dla związku niż zdrada

Redakcja
Redakcja
30 lipca 2021
fot. fizkes/iStock
 

Mamy nadzieję, że w waszym związku nie występują te problemy, jeśli jednak się pojawiają, nie przymykaj na nie oczu, zbierz się w sobie i wspólnie próbuje im przeciwdziałać. Bo nie tylko zdrada może zabić miłość i zniszczyć związek.

Brak miłości

Na początku patrzymy na siebie przez różowe okulary. Ale z biegiem czasu przyzwyczajamy się do naszego partnera, nierzadko zaczynamy także dostrzegać jego wady, co przysłania nam dotychczasową miłość. Jeśli czujesz, że między wami brak pozytywnych uczuć, warto ze sobą porozmawiać.

Gromadzenie negatywnych emocji

Nie zdając sobie z tego sprawy, przez długi czas jesteśmy w stanie pielęgnować i podsycać niechęć do naszego partnera. Wkurza nam tym, co robi, jak się zachowuje. Jeśli nie zaczniemy o tym mówić głośno, w końcu wszystkie negatywne emocje wybuchną ze zdwojoną siłą, a to nie przyniesie wam nic dobrego.

Robienie z igły widły

Naprawdę cię wkurza, że on nie opuszcza deski w toalecie? Że zostawia skarpetki pod fotelem? Nie odstawia kubka do zlewu? Kłótnie o takie pierdoły ukrywają między wami większy problem. Ciągłe krytykowanie może oznaczać, że nie akceptujesz partnera takim, jakim jest.

Zazdrość

Warto zapamiętać, że zazdrość to negatywne uczucie, które każe nam obwiniać partnera o różne rzeczy tylko i wyłącznie z powodu naszych własnych wewnętrznych lęków. To poważny problem, z którym boryka się wiele par. Jesteś zazdrosna? Czas najwyższy przyjrzeć się sobie i nauczyć się zarządzać swoimi emocjami.

Brak komunikacji

Kontrolowanie naszych emocji jest ważne, ale ich wyrażanie jest jeszcze ważniejsze. Jeśli nie potrafimy podzielić się naszymi najbardziej intymnymi myślami z partnerem, związek nie zmierza w dobrym kierunku.

Manipulacja

Używana najczęściej po to, by kontrolować partnera, by mieć nad nim władzę. Jeśli twój partner wykazuje takie zachowanie, to najwyższy czas postawić mu granice i powiedzieć, że ten rodzaj traktowania jest dla ciebie nie do zaakceptowania.

Strach przed samotnością

Bywa, że to jeden z naszych najskrzętniej ukrywanych lęków, a tym samym dobry pretekst, by tkwić w związku, w którym nie ma miłości, w którym nie czujemy się dobrze. I tak z jednej strony utrzymujemy relację, która prowadzi nas tylko ślepą uliczką, a z drugiej tracimy czas, by uczynić nasze życie szczęśliwym i podjąć właściwe decyzje.

Kłamstwo

Chociaż białe kłamstwa uważane są za niewinne, a czasami nawet zdrowe dla związku, to trzeba jasno stwierdzić, że kłamstwo po prostu jest złe. Udane związki to te, które opierają się na zaufaniu i szczerości. Jeśli macie z tym problem, powinniście o tym porozmawiać – szczerze i uczciwie.

Lifestyle

Jakie czynniki wziąć pod uwagę przy wyborze ubezpieczenia mieszkania?

Redakcja
Redakcja
30 lipca 2021

Zakup nieruchomości mieszkalnej wiąże się z koniecznością zainwestowania dużych pieniędzy. W niektórych miastach cena za metr kwadratowy nieruchomości przekracza 10 tys. złotych. W wielu przypadkach taka inwestycja wymaga od nas zaciągnięcia kredytu hipotecznego, a mieszkanie i znajdujące się w nim ruchomości są dorobkiem naszego życia, który powinniśmy ubezpieczyć. Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie mieszkania?

Jak działa ubezpieczenie mieszkania?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, na koniec 2018 roku w Polsce istniało 14,62 mln mieszkań o łącznej powierzchni ponad 1 mld metrów kwadratowych. Zdecydowana większość tych nieruchomości stanowiła własność prywatną, a średnia wielkość lokalu wynosiła wówczas 74,2 metry kwadratowe. Przeciętne ceny za metr różnią się w zależności od miasta, standardu i nie tylko. Bez względu na to, jak wyposażona jest nieruchomość, gdzie się znajduje i jaki jest jej stan, najczęściej stanowi ona najważniejszy element naszego majątku, który powinniśmy ubezpieczyć.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jakie zagrożenia czyhają na nieruchomości. Wydawać się nam może, że przecież lokalowi nic nie grozi, ale nie jesteśmy świadomi tego, jak kosztowne mogą być takie szkody jak pożar czy też zalanie mieszkania, a to tylko przykładowe zdarzenia, do których może dojść. Szczególnie dotkliwy może być pożar, po wybuchu którego koszty przywrócenia nieruchomości poprzedniego stanu mogą być bardzo wysokie. W takiej sytuacji nie tylko musimy przeprowadzić remont mieszkania czy domu, ale też wyposażyć je całkowicie od nowa. W wyniku pożaru dochodzi do wydzielania się substancji toksycznych, a po wszystkim pozostaje charakterystyczny zapach – z tym także trzeba się uporać. Przywrócenie lokalowi stanu deweloperskiego może kosztować bardzo dużo. Ratunkiem w takich przypadkach jest ubezpieczenie mieszkania. Jak wybrać taką ochronę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Przed zawarciem polisy mieszkaniowej powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na zakres ubezpieczenia – oczywiście im jest on szerszy, tym lepiej. Kluczowe jest zapoznanie się z tym, co obejmuje taka ochrona. Konieczne muszą to być najczęstsze szkody, takie jak wspomniany pożar i zalanie, ale również powódź, silny wiatr, grad czy upadek drzewa. Oczywiście należy brać pod uwagę przede wszystkim takie zagrożenia, które nas dotyczą, bo jeśli mieszkamy na 8. piętrze w domu wielorodzinnym, w centralnej Polsce, to nie zagraża nam lawina. Istotne jest również to, jakie elementy nieruchomości obejmuje ochrona. Powinny to być stropy, podłogi, ściany nośne i działowe, armatura, stolarka drzwiowa i okienna, stała zabudowa meblowa, garaże i piwnice.

Nie można jednak zapominać również o wyposażeniu nieruchomości. Ochrona powinna dotyczyć jego utraty lub zniszczenia w wyniku pożaru, zalania, przepięcia, wybuchu i nie tylko. W tym przypadku istotnym ryzykiem jest kradzież z włamaniem. Taka ochrona obejmuje nie tylko utracone w ten sposób sprzęty, meble czy dywany, ale również ewentualną naprawę uszkodzeń, np. drzwi czy okien, do których może dojść w wyniku kradzieży.

W towarzystwie Aviva (więcej o ofercie: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/) w cenie ubezpieczenia otrzymujemy niestandardową ochronę, a w tym:

  • Pomoc specjalisty – wsparcie ze strony np. ślusarza czy hydraulika.
  • Usługi medyczne – m.in. możliwość skorzystania z domowej wizyty lekarskiej.
  • Ubezpieczenie psa i kota – obejmuje m.in. zwrot kosztów leczenia weterynaryjnego, jeśli zwierzę ucierpi w wypadku.

Przy wyborze ochrony mieszkania zwróćmy szczególną uwagę na sumę ubezpieczenia. Czy aby na pewno jest ona wystarczająca, aby w razie szkody przywrócić nieruchomości poprzedni stan? Czy środków wystarczy na zakup wyposażenia? Towarzystwa często dają możliwość wyboru umów dodatkowych, rozszerzających usługę, a najlepszym sposobem na ustalenie kosztu takiej ochrony jest wyliczenie ceny ubezpieczenia mieszkania online, np. na stronie firmy Aviva.

Źródła:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Tak-mieszkaja-Polacy-wedlug-GUS-u-7774427.html

Artykuł partnera


Zobacz także

Każdego dnia stawia zdjęcie swojej zmarłej żony na murku, by z nią popatrzeć na morze. Wzruszająca i piękna miłość

Rozwiązanie akcji „Przed Świętami znajdź chwilę – znajdź siebie”. List do Mikołaja

Jedno słowo może zepsuć komuś dzień, w najgorszym razie zniszczyć życie… Nie lepiej powiedzieć komuś coś miłego?