Lifestyle

Brwi a kształt twarzy

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
9 marca 2018
1 z 5

Twarz okrągła

Fot. iStock

Jeśli masz okrągłą twarz zapomnij zakrzywionych czy zaokrąglonych brwiach, ponieważ one będą optycznie powiększać twoją twarz. Najlepiej wyglądałaby cienkie wydłużone brwi, które także wydłużą twoje czoło.

PoprzedniNastępny
Lifestyle

Ty też to robisz, nawet nieświadomie. O mechanizmach obronnych

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
9 marca 2018
1 z 1

Mechanizmy obronne

Fot. istock/pecaphoto77

Najczęstsze dojrzałe mechanizmy obronne

1. Sublimacja

Sublimacja jest po prostu zamianą niedopuszczalnych impulsów, myśli i emocji na te bardziej akceptowalne, znalezieniem sobie „ujścia”. Na przykład, kiedy dana osoba ma niepokojące, silne impulsy seksualne, których nie chce dopuścić do głosu, może skupić się na rygorystycznych ćwiczeniach. Ktoś, kto boi się podejść do dziewczyny, która mu się podoba, będzie raczej prowadził zaciekłą dyskusję w drugim kącie sali.

2. Kompensacja

Kompensacja to proces psychologicznego równoważenia słabości poprzez podkreślanie naszych atutów „na innych polach”. Podkreślając i koncentrując się na swoich mocnych stronach, osoba uznaje, że nie może być „mocna” we wszystkich obszarach życia. Na przykład, gdy ktoś mówi: „Może nie umiem gotować, ale świetnie zabawiam gości”, próbuje zrekompensować brak umiejętności gotowania, podkreślając swoje umiejętności społeczne.  Kompensacja pomaga wzmocnić poczucie własnej wartości i własny wizerunek.

3. Asertywność

Osoby pasywne i komunikujące się w sposób bierny wydają się być dobrymi słuchaczami, ale rzadko mówią same za siebie, rzadko dbają o swoje potrzeby w związku. Ludzie, którzy są agresywni i komunikują się w agresywny sposób, wydają się być dobrymi przywódcami, ale często kosztem empatycznego słuchania innych oraz ich pomysłów i potrzeb. Ludzie, którzy są asertywni, zachowują równowagę, gdy mówią sami za siebie, wyrażają swoje opinie lub potrzeby w sposób pełen szacunku dla innych, ale stanowczy, i słuchają, kiedy z nimi rozmawiasz.


Na podstawie: psychcentral.com

 

PoprzedniNastępny
Lifestyle

Osiem lekcji, które warto odrobić, by móc się uwolnić od toksycznej relacji

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
9 marca 2018
Fot. iStock/Nikodash

Narcyzów, socjopatów i psychopatów każdy z nas spotkał w swoim życiu. Różni nas jedynie to, jak radzimy sobie z relacją z takimi ludźmi. Czy dajemy się wciągnąć w ich gierki i manipulacje, czy pozwalamy im wejść w nasze życie i sterować emocjami?

Znajoma opowiedziała mi ostatnio kilka lat swojego małżeństwa, które właśnie się rozpadło. „Nigdy mnie nie szanował. Wykorzystywał mnie. Tłamsił” – to był dopiero początek, później zaczęły się konkretne historie… Toksyczny człowiek, toksyczna miłość, która ją wyniszczała.

Pomyślałam, że jest kilka lekcji, które warto odrobić, by mieć świadomość, jak sobie radzić z toksycznymi relacjami oraz jak z nich wyjść.

Lekcja #1

Pamiętaj, że nikogo nie można zmienić na siłę. Bez względu na to, jak bardzo się starałaś, nie obwiniaj się o jego zachowanie. Istnieje szerokie spektrum toksyczności. Ci, którzy mają jedynie kilka jej cech – mogą nad sobą popracować. Są jednak tacy, którzy bez względu na wszystko, nawet po obietnicy poprawy, będą kontynuować swoje manipulacje, bez względu na to, jak bardzo będziesz się starała udowodnić, że postępują źle.

Lekcja #2

Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każda toksyczna osoba naznaczona jest tragiczną przeszłością, trudnym dzieciństwem. Nie wszyscy też cierpią z powodu niskiej samooceny.

Niektórzy ludzie rodzą się toksyczni, cierpią na zaburzenia i nigdy nie odczuwają skruchy, nie mają wyrzutów sumienia za to, co zrobili lub robią. Ich mózgi mają zazwyczaj deficyty w obszarach związanych z empatią i współczuciem. Mogą odróżniać dobro od zła, ale nie chce im się nawet wysilać, żeby to zrozumieć.

Wielu narcyzów uważa się za lepszych i mających prawo do wszystkiego. Dlatego też celowo niszczą życie innych – ponieważ uważają, że mogą tak postępować i wiedzą, że mogą zawsze uciec.

Lekcja #3

Nie jesteś w stanie zracjonalizować zachowania socjopaty i żałować kogoś, kto próbuje cię zniszczyć. Im bardziej czujesz się winna temu, że wyznaczasz granice lub urywasz kontakt, tym trudniej jest ci wyrwać się z tej relacji i zdać sobie sobie sprawę, że nie zasługujesz na takie traktowanie. Osoby z zaburzeniami osobowości nie znają uczucia litości.

Lekcja #4

Coraz częściej spotykamy osoby z deficytem empatii. Czy wiecie, że przeprowadzone badania szacują, że 1 na 25 Amerykanów jest socjopatą. Co więcej, coraz większe kręgi wśród młodych ludzi zakreśla pokolenie narcyzów. Dlatego tak ważna jest świadomość tego, jakie zachowania w stosunku do nas należy uznać za toksyczne, by nie zaprzepaścić siebie, swoich pragnień i potrzeb.

Lekcja #5

Jedynym sposobem, na zwycięstwo w potyczce z toksyczną osobą jest niegranie w jej grę lub niezniżanie się do tego poziomu. Jeśli dasz się sprowokować, ryzykujesz utratą własnego człowieczeństwa, swojej godności. Trudno jest walczyć z kimś, kto pozbawiony jest wyrzutów sumienia i empatii. Odcięcie się od tej relacji, od kontaktu, to idealny sposób na radzenie sobie z wysoko toksyczną osobą. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, ale byłoby idealne. Gdy zaczniesz oddychać świeższym powietrzem, będzie w tobie mniej tolerancji dla toksycznych zachowań.

Lekcja #6

Musisz być w stanie powiedzieć sobie każdego dnia: „Zrobiłam, to co powinnam była zrobić. Nie zasługiwałam na takie traktowanie”. To niezwykle ważne, jeśli tego nie zrozumiesz, nie uwolnisz się od zależności toksycznej relacji i nadal będziesz tkwić w chorej i pokręconej manipulacji.

Lekcja #7

Zawsze znajdą się osoby, które nie będą ci wierzyć. „Jak to możliwe, że on taki dobry, miły i kochający okazał się psychopatą” powiedzą twierdząc, że to ty robisz z niego potwora. To jedna strona medalu. Druga – on może tak zmanipulować innych, że odsuną się od ciebie, uznając jego zarzuty i słowa za prawdziwe, a ciebie za psychopatkę. Nie wygrasz z tym, nie wytłumaczysz całemu światu, że nie mają racji. Odpuść, szkoda energii.

Lekcja #8

Zwracaj uwagę na swoje emocje. Jeśli czujesz się niezrównoważona, zaniepokojona, zraniona, zdezorientowana, prawdopodobnie obok siebie masz emocjonalnego drapieżcę.

Ludzie, którzy są empatyczni wiedzą, kiedy popełniają błąd i potrafią się niego przyznać. Nie unikają odpowiedzialności za to, co zrobili. Socjopaci ranią i nic ich nie obchodzą twoje uczucia. Jeśli czujesz się bombardowaną miłością w jednej chwili, a w następnej terroryzowana, nie jesteś z kimś, kto jest emocjonalnie bezpieczny.

Odrobienie tych wszystkich lekcji może stać się twoją siłą, może pozwolić ci wyjść z relacji, która niszczy cię każdego dnia.


źródło: thughtcatalog.com

 


Zobacz także

500 plus: realistki nie idiotki. Matki nie są leniwe ani głupie

500 plus: realistki nie idiotki. Matki nie są leniwe ani głupie

7 sposobów, by przestać zachowywać się jak zazdrosna wariatka. Nikt tego nie wytrzyma na dłuższą metę

10 rzeczy, których nie wolno mówić ofiarom przemocy domowej

Nigdy nie mów, że sama się prosiłam, że to moja wina. Nie wiesz, jak wygląda życie ofiary przemocy