Lifestyle Psychologia

Bez recepty

Rozstrojona
Rozstrojona
11 października 2015
fot. Pixabay/atram95/ CC0 Public Domain
 

Przychodzi Zahukana do lekarza.

–  Poproszę coś na niskie poczucie własnej wartości.

–  Jaką formę podania Pani preferuje? Stałą? Płynną?… – pyta zatroskany Pan Doktor.

–  Wolałabym coś… – zacina się enigmatycznie.

–  Ależ śmiało, śmiało, proszę się nie krępować. – z błyskiem w oku dopinguje lekarz.

–  … NIE – NA – MA – CAL – NE – GO… – wyjąkuje wreszcie potrzebująca.

Po drugiej stronie: [ZONK]

{miejsce na śmiech}

Tak po prawdzie, to nie do końca jest mi wesoło. Choć autoironiczny dowcip świetnie sprawdza się u mnie jako ”czapka niewidka” dla worka własnych „gorszości”, który spadł był na mnie niechcący już ponad ćwierć wieku temu i siłą rzeczy przygwoździł aż do dzisiaj.

Kontynuując zatem w podobnym, „autorechoczącym” tonie…

Problem z poczuciem własnej wartości ciągnie się za mną jak włoska pasta za wygłodniałym „Makaroniarzem” w Ziemi Polskiej. Ciągle nie znajduję efektywnego sposobu, ażeby zrobić temuż „BASTA!”. Uczucie, że jestem maciupka jak robaczek świętojański w nieskończenie czarną noc towarzyszy mi od momentu, w którym dobitnie zdałam sobie sprawę, że mój tułów w połączeniu z kończynami i głową równa się „człowiek”. Czyli od jakichś trzydziestu lat. Na swej życiowej drodze uzbierałam już taki bagaż, że ze spokojem mogłabym się rzucić w przepaść, ale pomimo wszystko wolę rzucić w eter, choćby desperackie aż do bólu, pytanie:

Co trzeba zrobić czy może stale robić, ażeby dostateczny poziom własnej wartości skutecznie (z)niweczył – wyjątkowo odporny na wszelkie, szczęśliwe sploty zdarzeń – automechanizm pt.:

Jest mi źle. >>> Zrobię więc wszystko, aby było mi jeszcze gorzej.

Śmiem twierdzić, iż to właśnie klasyczny masochizm jest domeną, a jednocześnie największym utrapieniem osobników z marną samooceną. Jakkolwiek rękami i nogami usiłuję ochronić swój mózg przed totalną zagładą cierpiętnictwa, wciąż bliżej jest mi do samo – ukrzyżowania, aniżeli zmartwychwstania. A ja niczego przecież bardziej nie pragnę, jak tego ostatniego cudu.

Ktoś? Coś?…

Od razu mówię, że łopatologiczna psychologia w rodzaju: „Pokochaj siebie, zaakceptuj swoje słabości; poznawaj świat, zdobywaj wiedzę, podejmuj wyzwania…” i tym podobne rady – porady ekspertów w dziedzinie budowania poczucia własnej wartości w ogóle mnie nie ruszają. Racjonalizowanie rzeczywistości to moja największa „pięta Achillesowa”. Zresztą na gryzącej metce, wyrastającej z tyłu głowy mam napisane: „Wyprodukowano z samych uczuć”, tak że „Sorry, Gregory”. Wyżej wspomniane majestatyczne hasła są dla mnie tyleż realistyczne, co scenariusz brazylijskiej telenoweli „Od miłości do nienawiści” bądź też odwrotnie, jak w moim przypadku.

Zasadniczo, po 36 latach egzystencji mentalnego robaka, doszłam do przekonania, czysto subiektywnego i głęboko intuicyjnego rzecz jasna, że tak naprawdę tylko jedna osoba na tym padole mogłaby dać mi to, czego sama w żaden sposób nie jestem/ nie byłam/ i raczej nie będę w stanie w sobie wypracować. Tą osobą jest kobieta, która w chwili moich narodzin (najprawdopodobniej) odczuwała strach, niepewność i brak miłości; która, wydając mnie na świat, łudziła się, że wypełni mną wszystkie swoje deficyty. Ale to niestety tak nie działa. To mi prędzej zrobiło dziury w duszy, które z wiekiem tylko urosły do gabarytów czeluści. Ni cholery, nie umiem ich zasypać! Paraliżuje mnie jej strach, że będę „tą najgorszą” czyli taką, jaką ona sama siebie postrzega; jej gigantyczna niepewność, czy sobie poradzę bez niej, bez pępowiny, którą mnie związuje. Wreszcie, najbardziej paraliżuje mnie jej dojmujące poczucie bycia niekochaną, ten wieczny i ogłuszający krzyk, którym rzuca w moją stronę: „DAJ MI W KOŃCU TĘ MIŁOŚĆ!!!”.

Przepraszam, Mamo, ale nie mam jej w sobie. W przeciwnym razie byłabym przebojowa i sama, w analogiczny sposób, nie wydzierałabym się do swoich najbliższych. Ich również bardzo przepraszam.

Przynajmniej skończyłam dość poważnie tj. adekwatnie do wagi zagadnienia. Ha!


Lifestyle Psychologia

ANOREKSJA. Choroba „szóstego zmysłu”.

Rozstrojona
Rozstrojona
13 października 2015
fot. Pixabay/ kimwonyeul/ CC0 Public Domain
 

Na anoreksję zachorowała, kiedy miała 14 lat. Można powiedzieć, że wybrała moment najbardziej klasyczny z możliwych. Dojrzewanie. Pierwsza menstruacja. Pierwszy biustonosz. Pierwsza depilacja. Choć szalę raczej przeważyły słowa z ust najbliższej osoby, które wówczas usłyszała po raz pierwszy:

„Strasznie przytyłaś. Musisz schudnąć!”

NIE CHCIAŁA MUSIEĆ. Ale, tak jakoś, poddała się temu mimowolnie. To zdanie – wykrzyknik padło potem jeszcze kilka razy. Wbiła je do walizki i zabrała ze sobą na pierwsze planowe, samodzielne wakacje do „królestwa sztucznych manier”, co się zowie: Wielka Brytania. Nie było jej 3 miesiące. Wróciła w jednej drugiej swojego ciała.

Właściwie nie do końca wiedziała, jak to się stało; że raptem w kwartał straciła aż połowę siebie. To chyba była ta jej połówka, która przez okrągłe 90 dni, dzień po dniu, pisała listy do autorki tamtych słów. Listy przepełnione ogromną tęsknotą za domem (z ang. homesick), jakiej do tej pory przecież nie znała. To były czasy, kiedy pocztę słało się par mar, toteż te połowiczne wieści przeważnie traciły już na ważności w momencie ich doręczenia. Dezaktualizowały się o tyle kilogramów, ile musiała spalić, żeby zdusić w sobie ową tęsknotę. Oczywiście nie musiała jej dusić. Wielokrotnie czytała w listach zwrotnych, że może wsiąść w najbliższy samolot do Polski i po prostu wrócić. Ale nie chciała wracać. Być może podświadomie broniła się przed przykrym wydźwiękiem pamiętnej uwagi?… Świadomie za to chciała być dzielna. Zresztą jak na dojrzewającą nastolatkę przystało.

I tak zniknęła na 5 długich lat. To była jej pierwsza, prawdziwie samotna podróż. Owszem, skutecznie powstrzymała swój zegar biologiczny, ale nie zatrzymała samej matki. Bo czy rozpacz z powodu jej chudości okazała się czymś lepszym od rozpaczy, że jeszcze do niedawna, o ironio, była za gruba?? Nie!!! W ogóle nie chodziło o rozpacz. Chodziło o uwagę, o zrozumienie, o akceptację. Wpychanie pokarmu na siłę, żeby chociaż dożyła następnego dnia, nie załatwiało sprawy. Jaki sens był poza tym w karmieniu dziecka „zatrutym mlekiem matki”?…
Uratowała ją przypadkowa miłość. Miłość mężczyzny do kobiety, z którą była scalona pępowiną. Nikomu, jak właśnie jemu, nie zależało bardziej na jej rzeczywistym powrocie – 20 kg burzliwej i heroicznej żeglugi naprzód.

Dziś moje ciało ma już blisko 40 lat. Nie kocham go jeszcze. – wyznaje po latach. – Jednak są w jego życiu takie momenty, które zawsze chwytam szczególnie zachłannie. Kiedy moi uszczęśliwieni Synkowie szturmem wskakują na mnie jak na trampolinę. Kiedy rozciągają mnie jak gumę, żeby się nią podzielić po równo. Kiedy ich Tata mocno ściska mnie w swoich ramionach. I szepcze przy tym do ucha takie słowa, że moje ciało mało nie dostaje skrzydeł. Albo gdy sama zrobię sobie prezent. Zabiorę swoje ciało do fryzjera czy zgotuję mu domowe SPA i studio piękna.

Obiecała sobie kolekcjonować te wszystkie zbawienne dla niej sekundy, wymienialne na minuty, następnie godziny i wreszcie całe dnie. Aż w końcu uzbiera na miłość do siebie. Oby…