Lifestyle

Kogo widzisz na tym obrazku? Przeczytaj interpretację i dowiedz się czegoś o swoim sercu

Redakcja
Redakcja
13 czerwca 2018
Fot. Screen z Facebooka/ Shopping99.ph
 

Czasem sami nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak przegapiamy szansę na miłość, jak tarasujemy sobie drogę do szczęścia. Najtrudniej stanąć z boku i zobaczyć jasno, jakie błędy popełniamy. Słuchajmy częściej swojej intuicji, ona pomoże nam podjąć właściwe decyzje. Spójrz na ten obrazek i powiedz kogo na nim dostrzegłeś pierwszego, a otrzymasz wskazówkę dotyczącą twojego życia miłosnego.

Spójrz na obrazek. Kogo widzisz, w pierwszej kolejności?

1. Twarz starego człowieka

W miłości zawsze szukasz czegoś więcej niż romantycznej bajki. Uwielbiasz romantyczne gesty, ale to nie wystarczy, abyś się zakochał. Zdajesz sobie sprawę, że związek wymaga czasu, energii i pewności. Jeśli twój partner oferuje ci właśnie to, czego potrzebujesz, decydujesz się zaangażować. Warto czasem się odrobinę zapomnieć, by przeżyć coś wspaniałego i niekontrolowanego, pamiętaj o tym.

2. Człowiek na koniu

Jeśli zobaczyłeś mężczyznę na koniu, oznacza to, że trudno cię „oswoić”. Bez względu na to, ile wysiłku i uwagi poświęci ci druga osoba, to nie wystarczy, byś zaryzykował, że zranione zostanie twoje serce. Ciągle poszukujesz tej jednej, „idealnej” osoby. Dobrze jest być ostrożnym, ale czasem warto otworzyć szeroko oczy! Może masz już tę wyjątkową osobę przy sobie.

3. Dziewczyna nad rzeką

Dziewczyna leżąca nad brzegiem rzeki oznacza, że ​​w przeszłości doznałeś poważnych emocjonalnych obrażeń. Za bardzo się boisz, by wejść w związek. Każdy z nas ma za sobą jakieś przykre miłosne doświadczenie i nie oznacza to, że już zawsze będziemy cierpieć i wybierać źle. To normalne, aby być ostrożnym, ale nie zamykaj się całkowicie na miłość. Uwierz w nią.

 


Lifestyle

Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesięcy)

Redakcja
Redakcja
12 czerwca 2018
Kalendarz żywienia dziecka
Fot, iStock / simarik

Prof. dr hab. n. med. Piotr Socha

Kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”

Jakie znaczenie dla profilaktyki zdrowotnej ma wprowadzenie Kalendarza żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesięcy)? Czy sposób żywienia w czasie 1000 pierwszych dni życia dziecka może mieć długofalowe konsekwencje? Dlaczego?

Programy edukacyjne, jak choćby „1000 pierwszych dni dla zdrowia” oraz takie inicjatywy jak Kalendarz to dobry sposób na to, by pozytywnie wpłynąć na sposób żywienia dzieci w Polsce. Dlaczego? Ponieważ to okres wczesnego dzieciństwa okazuje się być kluczowy dla rozwoju organizmu. Z badań przeprowadzonych przez Instytut Matki i Dziecka w 2016 roku, przy wsparciu Fundacji NUTRICIA, wynika, że żywienie niemowląt i małych dzieci w Polsce odbiega od zaleceń. Dieta niemowląt jest za wcześnie rozszerzana, a w ich jadłospisie za szybko pojawiają się posiłki stołu rodzinnego, skomponowane według złych nawyków opiekunów, z dodatkiem soli, cukru. W 2.-3. roku życia walczymy z dietą niedoborową w wapń, witaminę D, składniki kluczowe do wzrostu w tym okresie, a co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia ma nieprawidłową masę ciała[1]. Kalendarz żywienia w 1000 pierwszych dni to narzędzie niezbędne dla rodziców i opiekunów dzieci od urodzenia do 3. roku życia. Kalendarz zawiera zbiór kluczowych informacji o żywieniu dzieci, które udało się zebrać w jednym miejscu i przede wszystkim uporządkować. Wydrukowany kalendarz rodzic może umieścić w widocznym miejscu w domu. W ten sposób na wyciągnięcie ręki ma kompendium wiedzy o żywieniu dziecka na etapie 1000 pierwszych dni życia. Unikalność tego materiału polega na tym, że w jednym dokumencie udało się połączyć zalecenia dla niemowląt i dla dzieci po 1. roku życia. To przełom w sposobie prezentacji zasad żywienia dla najmłodszych. Dokument ten powinni otrzymywać już rodzice spodziewający się dziecka, w ten sposób mogą lepiej przygotować się na jego pojawienie się na świecie. To także pomoc dla lekarzy pediatrów w rozmowach z rodzicami o żywieniu ich pociech. Sposób żywienia w okresie 1000 pierwszych dni życia wpływa na zdrowie zarówno teraz, jak i przyszłości. Jeśli więc rodzice będą prawidłowo żywić swoje pociechy, może to mieć wpływ na jakość życia przyszłych pokoleń Polaków.

Prof. dr hab. n. med. Hanna Szajewska

kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Dlaczego Kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni jest narzędziem przydatnym dla rodziców dzieci?

Obecnie rodzice mają niemal nieograniczony dostęp do źródeł wiedzy. Problem polega na tym, że jest ich bardzo dużo, zdarza się, że się nawzajem wykluczają. W natłoku informacji można się łatwo pogubić. Dlatego właśnie autorzy programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”, wspólnie z ekspertami, podjęli się trudu zebrania najważniejszych informacji o żywieniu dziecka w wieku 0-36 miesięcy, opartych na aktualnych zaleceniach, w jednym miejscu. W kalendarzu żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni znajdziemy podpowiedzi dotyczące komponowania diety dziecka w okresie od urodzenia do 3. roku życia. Kalendarz trafia w potrzebę rodziców, którzy poszukują instrukcji, wskazówek dotyczących żywienia dzieci. Bardzo czytelna forma kalendarza podzielonego na kolejne etapy w pierwszych trzech latach życia oraz syntetyczna treść pomagają rodzicom dostrzec to, co najważniejsze na danym etapie. Jeśli uda się to zapamiętać i zastosować, to już będzie sukces. A sukcesy przychodzą małymi krokami, wraz z wiekiem dziecka. To, na co należy zwrócić uwagę, to że dokument ten obejmuje nie tylko okres rozszerzania diety, ale również okres po ukończeniu 1. roku życia. Jest to ważny dokument dla wszystkich, których dzieci znajdują się w okresie 1000 pierwszych dni życia. Prawidłowe żywienia w 1000 pierwszych dni życia dziecka ma bowiem wpływ na jego rozwój, funkcjonowanie oraz zdrowie teraz i w przyszłości.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe


 

[1] Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Instytut Matki i Dziecka, 2017. Badanie zostało zainicjowane przez Fundację NUTRICIA.

 


Zobacz także

Dobre wiadomości dla plażowiczów. Zakaz kąpieli nad Bałtykiem został zniesiony

„Jestem kobietą całkowicie przezroczystą. Nie zawsze tak było, ale przez ostatnie 10 lat powoli blakłam”

Nie musisz wszystkiego dzielić na pół, żeby mieć partnerski związek