Lifestyle Zdrowie

Zaburzenia nastroju – 9 składników odżywczych, które mogą go powodować

Redakcja
Redakcja
30 marca 2018
1 z 9

Kwasy tłuszczowe omega-3

Fot. Pixabay / Meditations / CC0 Public Domain

Kwasy tłuszczowe omega-3 są niezbędne do prawidłowej pracy układu odpornościowego, hormonalnego, płuc, serca, naczyń krwionośnych oraz mózgu. Ich niedobór może wpłynąć na zaburzenia nastroju.

Dobrymi źródłami kwasów omega-3 są łosoś, tuńczyk, siemię lniane, nasiona chia i orzechy włoskie.

PoprzedniNastępny
Lifestyle Zdrowie

Klucze, piloty, zasłony prysznicowe… 16 rzeczy, których nie czyścimy regularnie, a powinniśmy

Redakcja
Redakcja
30 marca 2018
1 z 1

Klucze, piloty, zasłony prysznicowe... 16 rzeczy, których nie czyścimy regularnie, a powinniśmy

Fot. iStock/vadimguzhva

Garaż

W tym pomieszczeniu bardzo trudno zachować czystość. Głównie dlatego, że znajduje się w nim za dużo przedmiotów. Pierwszym krokiem powinno być dokładne przejrzenie tego, co udało się zgromadzić przez lata. Niepotrzebne rzeczy wyrzucamy, potrzebne – zostawiamy. Gdy zrobi się trochę miejsca, łatwiej będzie utrzymać tam porządek.

Pilot

W sumie to nie ma się co dziwić, że niektórzy ludzie trzymają piloty owinięte w folię lub woreczki. Na ich powierzchni szybko gromadzi się brud, ponieważ na ogół dotykamy ich brudnymi paluszkami.

Zasłona prysznicowa

Wystarczy dobrze się jej przyjrzeć, żeby zauważyć plamy z mydła i siedliska grzyba. Obrzydlistwo!

Karty w portfelu

Nieustannie dotykamy ich brudnymi łapami, kładziemy na ladzie, dotykamy nimi do terminali, podajmy sprzedawcom i ekspedientom. Warto raz na jakiś czas przetrzeć je np. mokrymi chusteczkami do okularów.

Klucze

Kładziemy je gdzie popadnie, często nam upadają, nosimy je w kieszeniach w torebkach… Dobrze byłoby regularnie zanurzać je w roztworze z wody i octu. Dzięki temu nie będą rdzewiały, ale też z ich powierzchni znikną zarazki.

Kosz na śmieci

To, że wkładasz do środka worki, nie oznacza, że wnętrze kosza jest czyste. Wystarczy zajrzeć na dno. Jeśli używasz kosza z przykrywką, tym bardziej powinnaś dbać o czystość. Ileż to razy coś się wyleje, ubrudzi…

Klamki

Kiedy ostatni raz przecierałaś klamki, uchwyty od szuflad, włączniki świateł? Ale ile osób ich dotyka? Czy mają czyste ręce? No właśnie…

Wycieraczka

Wystarczy ją nieco przesunąć, żeby zobacz brud, jaki zgromadził się pod nią. Zanim zaczniesz ją trzepać, weź do ręki odkurzacz! To samo dotyczy zwykłych dywanów. Je naprawdę trzeba trzepać…

Małe urządzenia

Te wszystkie tostery, opiekacze, zaparzaczki do herbaty, czajniczki, spieniacze mleka… Wszystko to wymaga regularnego czyszczenia. Nie wystarczy opłukać po użyciu i odstawić gdzieś w kąt, bo przecież używa się tego raz na rok.

Zabawki

Wszystkie dziecięce zabawki i akcesoria trzeba co jakiś czas dokładnie umyć. Nie chodzi tylko o te niemowlęce, które często lądują w ustach naszych pociech. Dzieci dotykają zabawek brudnymi rękami, często lądują one na podłodze. Po co kusić los?

Akcesoria wielokrotnego użytku

Pytanie za 100 punktów – prałaś kiedykolwiek swoje torby na zakupy? Wiesz, ile zarazków każdego dnia w nich przynosisz? Wybieraj torby płócienne i bawełniane, które można normalnie uprać w pralce.

Źródło: Reader’s Digest

 

PoprzedniNastępny
Lifestyle Zdrowie

Co piąta kobieta może cierpieć na endometriozę. Co powinnaś o niej wiedzieć?

Redakcja
Redakcja
30 marca 2018
Fot. iStock/Carlo107

Endometrioza — to tajemniczo brzmiące schorzenie dotyka na świecie blisko 180 milionów kobiet. U wielu z nich staje się przyczyną niepłodności, częstych dolegliwości bólowych i pogorszenia jakości życia. Mimo tego, wiedza na temat endometriozy nadal nie jest rozpowszechniona. 

„Wędrujące” komórki 

Endometrioza jest chorobą charakteryzującą się obecnością komórek błony śluzowej trzonu macicy (endometrium) poza jamą macicy. Komórki te wykazują aktywność wydzielniczą, reagują na zmiany hormonalne wynikające z cyklu miesiączkowego, co powoduje reakcję zapalną. Ten przewlekły proces skutkuje wewnętrznymi krwawieniami, tworzeniem się bolesnych guzków, stanu zapalnego, powstawania blizn oraz zrostów. Zaawansowanie endometriozy rozróżniono wg czterech stopni:

 • I stopień: niewielkie ogniska endometriozy, zrosty zlokalizowane w jajnikach i jajowodach.
 • II stopień: duża liczba ognisk endometriozy, na jajnikach mogą powstawać tzw. torbiele endometrialne.
 • III stopień: duża liczba ognisk endometriozy, powyżej 5 mm. Na więzadłach krzyżowo-macicznych tworzą się zrosty.
 • IV stopień: najcięższe stadium rozwoju choroby. Występują kilkucentymetrowe torbiele endometrialne, nieruchoma macica, ogniska endometriozy występują m.in. na wyrostku robaczkowym, w pochwie, szyjce macicy, pęcherzu moczowym, płucach.

Nie ustalono konkretnych przyczyn rozwoju endometriozy. Pojawia się ona zarówno w przypadku przedostawania się krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy otrzewnowej i wszczepiania się złuszczonych komórek endometrium, jak i u kobiet bez zaburzeń na tym tle.

Objawy endometriozy

Objawy tej choroby mogą być uzależnione od tego, gdzie występują ogniska zapalne:

 • ból w miednicy małej,
 • bolesne miesiączkowanie,
 • bolesne stosunki płciowe,
 • niepłodność,
 • ból w czasie oddawania moczu i stolca,
 • bóle brzucha i w krzyżu,
 • cykliczny ból kończyny dolnej o charakterze rwy kulszowej,
 • cykliczne krwawienia z odbytnicy lub dróg rodnych,
 • objawy z dolnego odcinka przewodu pokarmowego: wzdęcia, biegunka, biegunka na przemian z zaparciami,
 • objawy ze strony układu moczowego, np. parcia naglące lub częstomocz.

W wielu przypadkach endometrioza nie daje jasnych sygnałów i diagnozowana jest przypadkiem, podczas badania ginekologicznego lub niezwiązanej z nią operacji.

Leczenie endometriozy

Po rozpoznaniu, które możliwe jest m.in. podczas badania ginekologicznego, badania USG, tomografii rezonansu magnetycznego oraz podczas laparoskopii, lekarz może zaproponować leczenie dobrane pod indywidualny stan pacjentki. Stosuje się metody farmakologiczne lub (oraz) chirurgiczne, jednak ich zasadność jest kwestionowana ze względu na to, że problem najczęściej powraca.

źródło:  www.mp.plzdrowie.tvn.pl


Zobacz także

„Mors, foka, gruba świnia – tak o sobie myślałam. Ale dałam sobie jeszcze jedną szansę”. O walce, jaką ze swoim ciałem toczy kobieta

RESWERATROL – sposób na długowieczność?

RESWERATROL – sposób na długowieczność?

Jestem samotną matką, dlaczego ktoś próbuje mi wmówić, że przez to gorszym człowiekiem?