Go to content

9 rodzajów herbat i ich zalety dla zdrowia i urody

Początkowo herbata traktowana była w Chinach, jak rodzaj leku, a z upływem czasu zyskała szerokie grono wielbicieli i miano napoju, po który chętnie sięgano. Dziś, mimo upływu tysiącleci, herbata nadal cieszy się wielką popularnością, a jej miłośnicy mogą wybierać w wielu rodzajach i odmianach, w których każdy znajdzie coś dla siebie.

Najczęściej pijemy herbatę pochodzącą z Chin, Ceylonu i Indii, mniej popularne są herbaty z Kenii, Malawi, Argentyny, Indonezji, Wietnamu i Turcji. Różnice warunków geograficznych i klimatycznych, odmienna gleba oraz proces fermentacji powoduje, że herbat o odmiennym zapachu, smaku i zabarwieniu jest wiele. Odmienne są również korzyści z ich picia. 😉

Sprawdź 9 rodzajów herbat i ich zalety dla zdrowia i urody.

źródło:  www.naturaherbaty.plwww.czajnikowy.com.pl

fot. iStock

1/9 Herbata czarna

To najpopularniejsza odmiana herbaty przygotowana z liści herbaty chińskiej. Liście poddane procesowi pełnej fermentacji zyskują mocniejszy smak, w porównaniu do pozostałych herbat. Taka herbata mieszana jest czasem z innymi roślinami, np. bergamotką, dzięki którym uzyskuje się różnorodne smaki i aromaty. Zawiera kofeinę, dzięki której działa pobudzająco, oraz taniny, antyoksydanty zapobiegające przedwczesnemu starzeniu.

herbata zielona Fot. iStock/karandaev

2/9 Zielona herbata

Zielona herbata przygotowana jest z tej samej rośliny, co czarna herbata, jednak pozbawiono ją procesu fermentacji lub znacząco go skrócono. Dzięki temu zyskuje nie tylko zielony kolor, ale także dość cierpki smak — różne gatunki zielonej herbaty mogą różnić się smakiem i aromatem.  Zielona herbata posiada liczne właściwości zdrowotne, między innymi przyspiesza odchudzanie, dba o zdrowie zębów, chroni wzrok przed jaskrą, opóźnia procesy starzenia się, dobrze wpływa na skórę.

fot. iStock

3/9 Czerwona herbata Pu-Erh

Herbata Pu-Erh przechodzi krótki proces fermentacji, który barwi krawędzie liści na czerwonawy kolor. Napar z suszu czerwonej herbaty ma ziemisto-korzenny smak i aromat. Pu-Erh słynie ze swoich właściwości zdrowotnych: przyspiesza spalanie tłuszczu, reguluje poziom cholesterolu, poprawia krążenie krwi. Obfituje we fluor, wapń, mangan i teinę, poprawia pamięć, koncentrację i nastrój.

herbata niebieska Fot. Screen z Instagram /<a href="https://www.instagram.com/p/BSi-x03g9Ku/" target="_blank" rel="noopener noreferrer">emmychimchimi</a>

4/9 Niebieska herbata oolong

Fermentacja tej herbaty zachodzi zazwyczaj do 50%, dzięki czemu zyskuje ona turkusowy lub szmaragdowy. Połowicznie sfermentowane liście z brzegu przypominają herbatę czarną, a środkowa część niesfermentowana, przypomina zaparzone liście herbaty zielonej. Herbata oolong reguluje poziom cukru i insuliny we krwi, przyspiesza odchudzanie, dba o zdrowe kości i zęby, wysoka zawartość polifenoli zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby nowotworowe.

fot. iStock

5/9 Biała herbata

Biała herbata powstaje z pąków lub młodych liści nie podlegających fermentacji. To odmiana o delikatnym smaku, której napar przybiera jasnożółty kolor. Biała herbata zawiera dwa razy więcej antyoksydantów niż zielona herbata, działa przeciwnowotworowo i spowalnia procesy starzenia się, zapobiega miażdżycy, reguluje poziom cholesterolu, działa przeciwstresowo, reguluje ciśnienie krwi. Duża ilość kofeiny sprawia, że biała herbata jest jedną z najbardziej pobudzających.

Fot. iStock

6/9 Yerba mate

Yerba mate to napój popularny w krajach Ameryki Łacińskiej, przyrządzany z liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego. Posiada silny aromat i smak, jest zdecydowanie pobudzająca, przyspiesza metabolizm, obfituje w  witaminy z grupy B, witaminy C i E, a także wapń, żelazo, magnez, potas oraz sód. Opóźnia starzenie, ma działanie bakteriobójcze, przeciwgrzybiczne, antywirusowe i dezynfekujące, wspomaga oczyszczanie organizmu.

Fot. Pixabay / <a href=”https://pixabay.com/pl/melisa-balsam-zio%C5%82a-lemoniada-770051/”target="_blank">condesign</a> / <a href="http://bit.ly/CC0-PD”target="_blank">CC0 Public Domain</a>\n

7/9 Herbaty ziołowe

Herbaty ziołowe są bardzo popularne i traktowane jako „ziółka” dla zdrowotności. Posiadają bogaty smak i aromat zależny od rośliny, z których są przyrządzane. W zależności od gatunku herbat, wspierają one zdrowie w różnych aspektach — mięta na przykład poprawia trawienie, melisa uspokaja, żeń-szeń pomaga w problemach z koncentracją i pamięcią, imbir rozgrzewa i zwalcza przeziębienie.

fot. iStock

8/9 Herbaty owocowe

Są to herbaty, które zawierają dodatek suszu kwiatowego, ale tylko te najlepsze herbaty owocowe w ogóle nie posiadają liści herbaty. Są im lepsza jakość i więcej suszu owocowego, tym lepszy aromat i bogactwo witamin.

fot. iStock

9/9 Rooibos

Herbatę rooibos przygotowuje się z liści czerwonokrzewu. Ten gatunek herbaty cechuje się delikatnie miodowym smakiem i pięknym kolorem. Rooibos nie zawiera kofeiny, za to jest bogata w żelazo, magnez, który wspiera układ nerwowy, wapń i mangan, które gwarantują zdrowe i mocne kości i zęby. Chroni układ krążenia, ma działanie przeciwzapalne, reguluje ciśnienie krwi, równoważy poziom cukru we krwi, wspiera odchudzanie.