Go to content

8 zachowań, które ujawniają, że ktoś cierpi z powodu niskiej samooceny

Nie każdy z nas może pochwalić się wysoką samooceną. Poczucie własnej wartości nie jest cechą daną raz na zawsze. To, w jaki sposób postrzegamy siebie, może zależeć od wielu czynników — od doświadczeń, które wpływają na nasze postrzeganie własnej osoby, tego, jak widzą nas inni. W wielu przypadkach widzenie siebie w negatywnym świetle może wejść w nawyk i wtedy poczucie niskiej wartości staje się jeszcze bardziej dokuczliwe.

Szczególnie narażone są na to osoby wrażliwe, bardziej doświadczone przez los oraz te, które były częściej krytykowane lub negatywnie oceniane przez innych. Powtarzające się samokrytyczne myśli napędzają tę nieszczęsną spiralę. Może pojawić się przy tym myślenie depresyjne, złość, frustracja, lęk, wstyd, czy poczucie winy.

Osobie cierpiącej z powodu niskiej samooceny nie łatwo jest funkcjonować, ponieważ postrzega świat jako wrogie miejsce, a siebie jako ofiarę, która czuje się zbyt bezsilna, aby zmienić cokolwiek na lepsze. Nie zawsze jednak osoba z niską samooceną to ta, która ze smutkiem izoluje się  od innych ludzi. Istnieje wiele kluczowych zachowań, od wycofania po pewną agresję, które wskazują na niskie poczucie własnej wartości.

8 zachowań, które ujawniają, że ktoś cierpi z powodu niskiej samooceny

1. Brak zdecydowania

Osoby cierpiące z powodu niskiej samooceny bardzo często nie potrafią podjąć decyzji, mają problem z dokonywaniem wyborów i potrzebują na nie znacznie więcej czasu, niż inni. Przez to pozwalają, aby umykało to, co jest dla nich ważne i dobre. Zbyt dużo czasu spędzają rozmyślaniu o tym, co się wokół dzieje, a nie działaniu. Uważają, że niezależnie od dokonanego wyboru i tak nie ma on znaczenia dla poprawy ich życia.

2. Odczuwanie samotności

Osoby o niskiej samoocenie mają problem ze swoją samotnością. Z tego powodu wolą spędzać czas z innymi osobami, byle nie być samym, albo odwrotnie — pozostają na uboczu, wycofują się z kontaktów z innymi.

3. Atakowanie innych

Osoby o niskiej samoocenie mogą atakować osoby, które lubią siebie i wysoko oceniają swoją osobę. Często pojawia się tendencja do krytykowania, przyczepiania się o drobiazgi dla samej zasady, by popsuć dobry humor.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/Katarzyna Bialasiewicz

1/1 8 zachowań, które ujawniają, że ktoś cierpi z powodu niskiej samooceny

4. Obawa przed porażką

Osoby o niskiej samoocenie bardzo boją się porażek, ponieważ nie wierzą we własne możliwości. Nie są w stanie osiągać celów, ponieważ nie podejmują działań. Rezygnacja z podejmowanych działań może wynikać z chęci kontrolowania sytuacji, bo zawsze łatwiej jest powiedzieć „odpuściłam, ponieważ…”, niż przyznać się do klęski. Takie osoby najczęściej nie wierzą w to, że są zdolni do spełniania marzeń. Zdarzają się tu również perfekcjoniści, którzy nie są w stanie dosięgnąć do własnych wymagań i żyją w ciągłym poczuciu porażki.

5. Uleganie frustracji

U osób cierpiących na niskie poczucie własnej wartości bardzo często pojawia się frustracja wynikająca z popełnionych błędów. Większość osób odbiera porażki jako szkołę życia i drogowskaz do tego, czego więcej robić nie powinni. Osoby z niską samooceną nie są w stanie poprawiać błędów i nie wyciągają wniosków. Bardzo łatwo ulegają frustracji, rozpamiętują niepowodzenia i często zazdroszczą tym, którzy odnoszą sukcesy dzięki swojej pracy.

6. Brak asertywności

Osoby, które cechują się niskim poczuciem własnej wartości z trudem przyjmują do świadomości fakt, że ktoś może ich lubić za to, kim są. Często sami zachowują się tak, by odstraszyć od siebie innych ludzi lub odwrotnie, próbują swoim zachowaniem zaskarbić sympatię otoczenia, zgadzając się na wiele. Unikają słowa „nie”, bo wierzą, że bycie miłym i chęć bycia pomocnym pozwoli im zadowolić innych ludzi.

7. Nieustanne przepraszanie

Umiejętność przeproszenia za popełnione błędy i wyrządzone krzywdy jest cenna, bo pozwala oczyścić sytuację i budować dalszą relację bez wzajemnego żalu i niedopowiedzeń. Jednak ktoś, kto nadużywa słowa „przepraszam” bez przyczyny, czuje się mało wartościowy i chce zminimalizować wpływ, jaki wywiera na innych ludzi. Przepraszanie to swego rodzaju bufor bezpieczeństwa.

8. Szukanie potwierdzenia

Osoby z niską samooceną nieustannie szukają aprobaty innych ludzi. Starają się odczytywać myśli bliskich, by swoim działaniem mogli wywrzeć jak najlepsze wrażenie i wejść w czyjeś łaski.

źródło:  www.powerofpositivity.comemocje.pro