Go to content

7 powodów, przez które ludzie zapadają na depresję

Gdy nadchodzą dni, w których wszystko układa się na odwrót niż zaplanowaliśmy, czujemy się pozbawieni energii, smutni, zniechęceni do wszystkiego. Ten spadek formy, złe samopoczucie w wielu przypadkach nie mija samoistnie i przeradza się w stany depresyjne, które wymagają działania.

Depresja siedzi głęboko w głowie i jest bardzo częstą przypadłością, która dotyka i mężczyzn i kobiety, bez względu na wiek. Niestety jej objawy bywają bardzo często ignorowane, co prowadzi do tego, że osoby na nią cierpiące pozostają ze swoim bólem, niepokojem, niechęcią życia same.

Istnieje wiele czynników, które wpływają na jej rozwój i czasem trudno ustalić przyczynę zachorowania. Najczęściej jednak są to sytuacje nagłe lub długotrwałe, które odciskają się na psychice.

7 powodów, przez które ludzie zapadają na depresję 

1. Przewlekły stres

Każdy z nas ma na co dzień stresu pod dostatkiem, bo to jest naturalna część życia. Im więcej mamy zadań do wykonania i mniej czasu na relaks, tym częściej ulegamy wpływowi przewlekłego stresu. Sytuacje, które nakładają się na siebie stają się pułapką, zapętleniem. Trudno przestać myśleć o czymś, co nas każdego dnia dezorganizuje i przygniata, a nadmiar negatywnych bodźców przyspiesza rozwój depresji.

2. Negatywne myślenie

Zarówno rozdrapywanie tego, co już się stało, jak i czarnowidztwo skierowane w przyszłość, jest bardzo szkodliwe. Skupianie się na takich rzeczach, na tym, co mogłoby nie wyjść, powoduje jeszcze większy stres, który napędza depresyjne myśli. Najlepiej zakorzenić się w teraźniejszości, aby móc przestać obsesyjnie myśleć o przyszłości.

3. Problemy finansowe

Problemy finansowe są jedną z ważniejszych przyczyn popadania w depresję. Sytuacja finansowa, która ulega drastycznie w załamaniu, pociąga za sobą szereg konsekwencji. Trudno jest żyć bez pieniędzy i wcale nie łatwo jest odbić się od problemów, by znów wskoczyć na poprzedni standard życia. Bardzo często osoby, które mają problemy finansowe wpadają w pętlę zadłużenia, kredytów i pożyczek, co pogarsza sytuację i nakręca czarne myśli.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/Favor_of_God

1/1 7 powodów, przez które ludzie zapadają na depresję

4. Zaburzony obraz ciała

We współczesnym społeczeństwie wygląd fizyczny jest niezwykle istotną rzeczą. Wyśrubowane standardy prowadzą do poważnych chorób, takich jak: anoreksja, bulimia czy depresja. Obniżenie samooceny, niechęć do własnego ciała i twarzy są jednym z głównych przyczyn problemów.

5. Osamotnienie

Poczucie osamotnienia może towarzyszyć nawet osobom mającym rodziny. Ludzie niezrozumiani, osamotnieni odsuwają się od innych, myśląc, że nie będą w stanie odnaleźć miłości lub nie są jej warci. Depresja często jest odpowiedzialna za bezsilność i nieumiejętność zrobienia „czegoś” ze swoim życiem.

6. Starzenie się 

Procesy, które zachodzą w przejściu z wieku młodego do dojrzałego, zmiany zachodzące w ciele, do których próbuje nadążyć mózg, emocje, może sprawić, że będziemy tęsknić za tym, co już było. Bardzo często depresja rozwija się po ukończeniu 50 roku życia, gdy przestajemy widzieć możliwości, które na nas czekają, bo za bardzo skupiamy się na tym, co straciliśmy.

7. Z powodu utraty bliskiej osoby

Rozpacz po utracie bliskiej osoby może być wielka. Jeśli w tym bardzo trudnym czasie osoba nie uzyska odpowiedniego wsparcia, smutek może przekształcić ją w depresję, w  myśli samobójcze. Nie można zostawiać osoby pogrążonej w żalu samej sobie, licząc na to, że czas ukoi rany. Zbyt wiele przypadków depresji pozostaje bez odpowiedniej diagnozy i leczenia co może skończyć się tragicznie.

źródło: www.powerofpositivity.com