Lifestyle

6 oznak, że nie powinnaś z nim być, nawet jeśli to miłość. Po prostu czasem trzeba odpuścić

Redakcja
Redakcja
19 lipca 2021
5 z 6

Nie da się osiągnąć kompromisu

Fot. iStock / JenAphotographer

Relacje są zbudowane na kompromisach – to wiemy wszyscy. Jednak bez względu na to, jak bardzo dwoje ludzi się kocha, nie zawsze udaje się pójść na kompromis. Nawet jeśli okaże się, że jedno z Was lub oboje czasami nie możecie iść na kompromis, musicie odpuścić i dać sobie nawzajem wolność. Wieczna szarpanina nie prowadzi do niczego dobrego.

 

PoprzedniNastępny
Lifestyle

„Ludzie, dlaczego wy nie jeździcie na urlopy osobno, tylko się ze sobą męczycie?”

Listy do redakcji
Listy do redakcji
19 lipca 2021
fot. ewg3D/iStock
 

Wróciłam z wakacji z córką. Pojechałyśmy nad polskie morze, choć nie jestem fanką tego typu wypoczynku, ale czego się nie robi dla 15-latki, której zamarzył się czas na plaży. Cóż. Pojechałam i myślę, że długo tam nie wrócę.

Ale od początku. Dojechałyśmy oczywiście w jakiś korkach, przepychankach i ostrożnym wymijaniem pieszych w nadbałtyckich kurortach i kurorcikach, których na ulicę wypychają rozstawione na chodnikach stragany i oczywiście inni turyści. Wiadomo – turysta święta krowa, ma wakacje, chodzić może, jak mu się żywnie podoba.

Dotarłyśmy na miejsce wieczorem, więc rano z córką pełną entuzjazmu (moim mniejszym zdecydowanie) zebrałyśmy się na plażę. Myślę: „nie umiem pływać, rozłożymy się koło ratowników, żeby w razie czego córkę miał kto z wody wyciągać”. Wchodzimy na plażę, a moim oczom ukazuje się wielki plac budowy. Nie wiedziałam, że teraz nad morzem można działki kupić i własne M2 postawić, a nawet i większe. Moja ignorancja walnęła mnie mocno prawym sierpowym w twarz. No nic. Brnę przez te budowy ze swoimi ręcznikiem, książką pod pachą, kremem i butelką wody w torbie. Kiedy chcę się rozłożyć ze swoim dobytkiem, pytam grzecznie pana obok, czy czy mógłby jednak zrezygnować z przedsionka do swojego domu, bo miejsca trochę brak. On oburzony zaczął tłumaczyć, że oni tu całą rodziną przyjechali. „Ale czy naprawdę na plaży są panu potrzebne trzy sypialnie i przedpokój?” – pytam. Przesunął z miną obrażonego ściany swojego domu.

Kładę się, ale zewsząd dobiegają mnie dźwięki budowy. Miarowe stukanie młotków gumowych. Patrzę, idzie rodzinka. Ona z ręczniczkiem i torbą z dużym markowym napisem. Obok biegnie na oko 4-letni chłopiec, a za nimi sunie ojciec rodziny, obładowany wszystkimi możliwymi rzeczami. Wielkim dmuchanym kołem, leżakiem, kocem, w rękach dzierży lodówkę, widać, że nie lekką, parawan pod pachą (a jakże), na plecach plecak (nie mam pojęcia z czym), a na jednym palcu zwisa reklamówka z dwoma zimnymi piwami, bo szron jeszcze widać.

Pani rozkłada ręcznik, kładzie się, a Pan zaczyna budowę. Stukanie młotka rozlega się tuż nad moim uchem. Później podsypywanie parawanu piaskiem, żeby czasem nikt tam nie zajrzał, bo wiatru to raczej jak na lekarstwo. Do tego dochodzi usypywanie zagłówków pod koce i ręczniki. Nagle Pani podnosi głowę z ręcznika i rozlega się: „Gdzie jest Kacperek, czy ty widziałeś Kacperka? Na ciebie nigdy nie można liczyć, jak ty zajmujesz się dzieckiem”. Chłop zmachany budową domu rozgląda się nerwowo. Kacperek na szczęście ukrył się za jedną ze ścian domu i buduje coś z piasku. Po podstawieniu ścian, przygotowaniu wygodnych miejsc do leżenia, Pan zaczyna układanie całego dobytku. „Uważaj, sypiesz mi piaskiem w oczy” – słyszy, gdy walczy z namiotem plażowym (o tak, nie mogło go zabraknąć). Kiedy siada na leżaku, otwiera piwo (słychać charakterystyczny syk), słyszę: „Gdzie jest Kacperek? Ty tu siedzisz sobie, a gdzie on jest? Do wody byś z nim poszedł. Ja nie przyjechałam na wakacje, żeby uganiać się za dzieckiem i was dwóch znowu obsługiwać” – głos dobiega do mnie z poziomu piasku, więc zakładam, że Pani nawet nie usiadła, tylko komentuje sytuację z pozycji leżącej. Pan wstaje. Bierze dziecko, idzie z nim do wody. Nie odzywa się słowem. Zapada cisza, ale nie na długo. Po kilku minutach znowu: „Zwariowałeś? Widzisz, jak on się trzęsie, jakie ma sine usta? Ile w tej wodzie można z nim siedzieć? Jeszcze przez ciebie się rozchoruje i czas spędzimy w szpitalu, zamiast na plaży”. Dziecko owinięte w ręcznik zajada drożdżówkę. Co chwilę słychać o kukurydzy dla żony i kochanki, o popcornie, który baba ma mężowi kupić, oczywiście orzeszki w karmelu i lody. Pani nie wytrzymuje: „Słuchaj, weź biegnij za nim, kup kukurydzę”. Pan odkłada nadal niedopite piwo i rusza, macha ręką, a ona mruczy pod nosem: „No w takim tempie, to tej kukurydzy na pewno nie zobaczę”. Kiedy wraca z upolowaną jednak kolbą, zaczyna się: „Że ile zapłaciłeś? Zwariowałeś? Kupiłabym w Biedronce i sama zrobiła”.

Leżę i myślę, za jakie grzechy ludzie jeżdżą razem na wakacje. Co jakiś czas z innych domów postawionych na plaży dobiegają podobne kłótnie. Kłócą się o to, kto nie wziął majtek dla dziecka na przebranie, o to kto ile rzeczy ma na głowie, ile piw on wypił wczoraj, i że krem wsmarowuje w jej plecy z piaskiem przez co zejdzie jej pielęgnowana opalenizna. A kiedy już schodzą z plaży, kłócą się, kto powinien pilnować dziecka, żeby się w tłumie nie zgubiło, kto wpadł na pomysł zjedzenia takiej drogiej ryby w knajpie. Problemem są nawet smaki lodów, gdzie w kolejce po nie dochodzi do niemal dantejskich scen.

Ja sama zmęczyłam się słuchaniem tych wszystkich narzekań, pretensji, niespełnionych oczekiwań. Dlaczego nikt nie podejmuje decyzji, żeby na wakacje jechać osobno. Odpocząć od siebie, a nie wystawiać się na pole walki w czasie, w którym powinniśmy odpocząć i wyluzować? Tak podaję – ku przemyśleniu.


Lifestyle

Kurkuma – przyprawa o prozdrowotnym potencjale. Przepis na złote mleko

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
19 lipca 2021
Kurkuma - kurkumina, właściwości, przeciwwskazania
Fot. iStock

Kurkuma to przyprawa, która znalazła zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także w medycynie naturalnej. Ma ona wielu zwolenników, ze względu na liczne właściwości lecznicze i wzmacniające organizm. Czym jest kurkuma, w jaki sposób wpływa na zdrowie? Przepis na pastę z kurkumy.

Kurkuma 

Kurkuma (ostryż długi, ostryż domowy) znalazła zastosowanie jako przyprawa, barwnik spożywczy, a także naturalny środek wspierający leczenie różnych dolegliwości. Charakteryzuje się podobnym do imbiru zapachem, oraz intensywnym korzennym smakiem. Kłącze kurkumy pochodzi z Indii, ale obecnie uprawia się ją również w Chinach oraz Azji Południowo-Wschodniej.

Jej wyjątkowość wynika ze składu, w którym nie brakuje substancji biologicznie aktywnych. Lecznicze działanie kurkumy jest zasługą  kurkuminoidów, do których należą: kurkumina, demetoksykurkumina i bis – demetoksykurkumina. Wśród nich najbardziej istotna dla zdrowia jest kurkumina nadająca potrawom żółtopomarańczowy kolor. M.in. dzięki niej kurkuma wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, przeciwgrzybicze, antyoksydacyjne oraz neuroprotekcyjne. Poza tym kurkuma zawiera również   witaminy z grupy B (tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy i witamina B6), witaminy E, K. Nie brakuje w niej minerałów takich jak: wapń, mangan, potas, żelazo, magnez, fosfor, sód, miedź i cynk.

Kurkuma - kurkumina, właściwości, przeciwwskazania

Fot. iStock

Kurkuma — właściwości

Właściwości zdrowotne kurkumy stały się celem badan naukowych, które w wielu wypadkach potwierdziły ich pozytywny wpływ na organizm człowieka. Dobrze wpływa m.in. na  układ sercowo-naczyniowy, łagodzi dolegliwości ze strony układu pokarmowego, jest pomocna w leczeniu problemów stomatologicznych. A to jedynie część z jej zalet dla zdrowia.

Kurkuma wspiera funkcjonowanie mózgu

Badania opublikowane w 2014 roku na łamach pisma „Stem Cell Research and Therapy” wskazują, że kurkuma może wpływać na przyspieszenie procesów naprawczych w ludzkim mózgu po chorobie lub urazie, np. przy chorobie Alzheimera lub po udarze mózgu. Ma to wynikać z obecności tumeronu, który pobudza namnażanie i różnicowanie komórek nerwowych w mózgu.

Wspiera ochronę przed nowotworami

Kurkumina jest silnie działającym polifenolem o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Ta cecha jest przydatna w profilaktyce nowotworów. Kurkumina wspiera działanie taxolu (paklitakselu), leku stosowanego w leczeniu raka piersi, hamując jego toksyczność dla organizmu. Badania przeprowadzone na myszach wykazały, że kurkumina hamuje proces nowotworzenia na wszystkich etapach powstawania guza.

Kurkuma obniża poziom cukru

Kurkumina może mieć wpływ na obniżenie poziomu cukru we krwi, co potwierdziły nadania przeprowadzone na szczurach.

Podnosi odporność

Według naukowców z Oregon State University (USA) oraz uniwersytetu w Kopenhadze (Dania), kurkumina może mieć wpływ na podniesienie poziomu katelicydyny (CAMP) – peptydu ważnego dla zapobiegania rozwojowi infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.

Kurkuma na trawienie i zdrową wątrobę

Kurkuma dodawana do potraw działa żółciopędne, rozkurczająco. Wspiera wydzielanie gastryny, sekretyny i enzymów trzustkowych. Działa  przeciwzapalnie, przeciwbakteryjne, m.in. na H. pylori, przyczyniających się do rozwoju wrzodów żołądka.

Kurkuma wchodzi w skład leków stosowanych w stanach uszkodzenia i niewydolności wątroby. Stosowana jest również podczas stanów zapalnych miąższu wątroby i zapalenia dróg żółciowych, jeśli są one drożne.

Na zdrową skórę

Kurkuma znalazła zastosowanie w kosmetyce i leczeniu skóry, dzięki działaniu przeciwzapalnemu i przeciwutleniającemu. Poleca się ją na skórę dotkniętą trądzikiem, zmianami łuszczycowymi, i egzemą. Ponieważ hamuje rozwój zakażenia, odkład z kurkumy stosuje się na rany, zaczerwienienia, oparzenia.

Kurkuma - kurkumina, właściwości, przeciwwskazania

Fot. iStock

Kurkuma na dolegliwości stomatologiczne

Kurkuma znalazła także zastosowanie jako środek łagodzący bóle zębów, w leczeniu stanów zapalnych dziąseł i przyzębia. Hamuje odkładanie się płytki nazębnej, przyspiesza leczenie nawracających aft, kojąc ból i gojąc owrzodzenia.

Na zdrowe stawy

Kurkuma zalecana jest jako wsparcie leczenia farmakologicznego zapaleń kości, mięśni, a także w reumatoidalnym zapaleniu stawów. Związki kurkumy w połączeniu z tradycyjnym leczeniem wzmacniały efektywność kuracji, lepiej koiły ból i zwiększały zakres ruchu.

Kurkuma dla zdrowego serca

Kurkuma wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe. Obniża ciśnienie, hamuje zlepianie się płytek krwi, przez co redukuje ryzyko powstawania zatorów.

Kurkuma — przeciwwskazania

Kurkuma jest dobrze tolerowana przez organizm, ale należy pamiętać, że Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności zaleca dobowe spożycie kurkumy w ilości maksymalnie 3 mg na kg masy ciała. Duże dawki mogą wchodzić w interakcje z lekami oraz wywoływać nudności i biegunkę. Ostrożne przy jej stosowaniu powinny być także kobiety w ciąży, ponieważ może wywoływać skurcze macicy. Kurkumy nie należy stosować przy niedrożności dróg żółciowych oraz przy występowaniu kamieni żółciowych, ze względu na jej zdolność do zwiększania produkcji żółci.

Kurkuma w tabletkach — z pieprzem (piperyną)

Kurkumina stanowi zaledwie 2-5% kurkumy, w dodatku jest słabo przyswajalna po zjedzeniu. Silniejsze działanie mogą mieć wyciągi z kłącza kurkumy, które dostępne są w suplementach. Dostępna jest kurkuma w tabletkach z czarnym pieprzem, która poprawia wchłanianie kurkuminy. Suplementy należy jednak stosować z umiarem, ponieważ mimo leczniczych właściwości kurkuminy, jej nadmiar może powodować rozrzedzenie krwi, lub skutki uboczne, jak np. zapalenie wątroby na tle autoimmunologicznym.

Kurkuma w tabletach z pieprzem (piperyną) może kosztować od 50 zł do 100 zł.

Przepis na złote mleko — napój z kurkumą 

Złote mleko to napój, który dzięki właściwościom kurkumy, podnosi odporność, rozgrzewa, pomaga zwalczyć infekcje, ułatwia wydalanie śluzu, dobrze wpływa na stawy oraz ułatwia zasypianie.

Kurkuma - kurkumina, właściwości, przeciwwskazania

Fot. iStock/Złote mleko z kurkumą

Złote mleko — składniki na pastę:

• 2-3 łyżki świeżej kurkumy w proszku
• 1/2 szklanki wody

Ponadto do przygotowania napoju: mleko od krowy, kozy, roślinne

Przygotowanie:

Etap 1 
Kurkumę i wodę podgrzewaj 5-8 minut na średnim ogniu mieszając drewnianą łyżką (nie gotuj). Gdy osiągnie konsystencję pasty, przełóż ją do słoiczka i przechowuj w lodówce maksymalnie 2-3 tygodnie.
Etap 2
W szklance ciepłego mleka rozpuść 1 łyżeczkę pasty (najlepiej zacząć od ½ łyżeczki), możesz dodać szczyptę pieprzu, lub imbiru, ewentualnie dosłodzić miodem. Podgrzać napój warto, ponieważ wyższa temperatura zwiększa biodostępność kurkumy.

źródło: www.poradnikzdrowie.pl, zdrowie.wprost.pl, www.mp.pl

Zobacz także

„Są takie listy, którym nie trzeba znaczka, koperty, poczty, człowieka, który dostarczy na czas”. Akcja #ListdoNiego

magia świąt

Magia Świąt pojawia się w intymności, tylko wtedy, gdy jesteśmy wobec siebie nawzajem autentyczni. Nawet jeśli to czasem boli

Sylwia na spotkaniach zawodowych włączała wibrator, dla Tomka oglądanie porno było jak słuchanie muzyki, Agnieszce partner seksoholik zniszczył życie. Jaka jest cena seksoholizmu?