Go to content

5 sygnałów, które wskazują, że wywierasz na siebie zbyt dużą presję

Wszechobecny pęd do posiadania sprawia, że bardzo często narzucamy na siebie ogromną ilość obowiązków, zadań do wykonania, co czasem nas przerasta. Wywieranie zbyt dużej presji jest bardzo destrukcyjne, sprawia, że tracimy kontrolę nad życiem, nie widząc popełnianych błędów.

Stawianie zbyt wysoko poprzeczki, zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym powoduje, że dążenie do ideału staje się źródłem ogromnego stresu. W wielu przypadkach doprowadza do rozczarowań, a nawet załamania nerwowego, do pojawienia się różnych chorób somatycznych, przez które przeciążony organizm próbuje sygnalizować o istniejącym problemie.

Ludzie z natury są niedoskonali, o czym zbyt często zapominamy. Warto zwrócić uwagę na pewne zachowania, które świadczą o tym, że przyszedł czas się zatrzymać i przyjrzeć się swojemu życiu.

 5 sygnałów, że wywierasz na siebie zbyt dużą presję

 1. Niepowodzenia cię załamują

Nikt nie lubi przegrywać, ale każdy wie, że nawet po serii sukcesów zawsze przychodzi czas, w którym zatrzymujemy się w miejscu. Wtedy dociera do nas, że coś się nie udało, że ponieśliśmy klęskę. Mimo że niepowodzenia są zupełnie normalne i czasem przydatne, bo pozwalają sobie uświadomić, że bez porażki sukces nie smakuje tak samo, ale gdy nakładasz na siebie zbyt wiele wymagań, klęska dołuje. Boisz się podejmowania kolejnych prób, choć nie zostało powiedziane, że kolejne działanie nie zakończy się sukcesem.

2. Nie uważasz, że jesteś wystarczająco dobra

Co prawda potrafisz łaskawym okiem spojrzeć na inne osoby, ale sama dla siebie jesteś największym krytykiem. Nakładanie na siebie zbyt wielkiej presji powoduje kłopoty z osiągnięciem planowanego celu. Wtedy wydaje się tobie, że jesteś niewystarczająco dobra, skoro nie radzisz sobie z własnym działaniem. A dla odmiany warto być buntownikiem i kochać siebie za sam fakt istnienia.

3. Żyjesz w ciągłym stresie

Jesteś stale zestresowana, masz coraz mniej czasu dla siebie, szczególnie dla zbawiennego relaksu. Nie możesz oderwać myśli od problemu, stale wiercąc sobie dziurę w brzuchu o rzeczy nieistotne. Funkcjonujesz jak automat, choć twoje ciało i umysł domagają się odpoczynku.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/praetorianphoto

1/1 5 sygnałów, że wywierasz na siebie zbyt dużą presję

4. Masz nierealistyczne oczekiwania względem siebie

Wydaje ci się, że musisz być we wszystkim „naj”, nie dopuszczając myśli, że przecież wszyscy od czasu do czasu zawodzimy. Im więcej wymagasz od siebie, tym mocniej  boli rozczarowanie. Nie spodziewaj się, że wszystko w twoim życiu będzie idealne, i zapamiętaj, że każda porażka to kolejna, cenna lekcja od życia, która powinna skłonić do rachunku sumienia.

5. Ciągle chcesz więcej

Wiele osób, które stosują wobec ciebie nadmierny nacisk, przeskakuje z jednego wyzwania na kolejne. Zamiast odczuwać szczęście i satysfakcję z tego, co już się udało, ty czujesz się zaniepokojona, odczuwasz pustkę. Zbyt wielką wagę przykładasz do swoich osiągnięć i zapominasz, że życie to nie jest wyścig po kolejne trofeum.

Czasem warto zatrzymać się na moment, aby spojrzeć z dystansu i zrozumieć, skąd tak silna presja. Odnalezienie źródła problemu pozwala zmienić wiele rzeczy na lepsze.

źródło:  www.powerofpositivity.com