Lifestyle Związek

5 faktów na temat ślubu, o których mogliście nie wiedzieć

Gościnnie w Oh!me
Gościnnie w Oh!me
22 lipca 2018
1 z 1

5 faktów na temat ślubu, o których mogliście nie wiedzieć

Fot. iStock

Małżeństwo katolika i niekatolika poza murami świątyni

Od 1 stycznia 2015 r. w Polsce możliwe jest wzięcie ślubu cywilnego poza urzędem, co wymaga dopełnienia stosownych formalności i wniesienia opłaty (1000 zł). Pary coraz częściej interesują się możliwością zawarcia związku małżeńskiego na prawie konkordatu – poza parafią.

Gdy małżeństwo zawierane jest przez katolika z niekatolikiem, który nie zgadza się na ślub w kościele katolickim, druga strona może ubiegać się o stosowną dyspensę. Razem wybierają jedną z publicznych form zawarcia małżeństwa: w urzędzie stanu cywilnego, przed ministrem niekatolickim lub w gronie rodzinnym w formie religijnej, pod warunkiem, że złożenie przysięgi dokona się w obecności świadków, którzy będą mogli publicznie poświadczyć o fakcie zawarcia małżeństwa.

Kościół wymaga, aby wyznaczony kapłan w jego imieniu nie tylko stał się świadkiem urzędowego małżeństwa, lecz także, aby pobłogosławił zawarty związek: „Co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela (Mt 19,6). Małżeństwo przez was zawarte ja powagą Kościoła katolickiego potwierdzam i błogosławię w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.

Ślub kościelny w plenerze

Prawo kanoniczne stanowi: „Małżeństwo między katolikami lub między stroną katolicką ochrzczoną winno być zawierane w kościele parafialnym, w innym kościele lub kaplicy może być zawierane za zezwoleniem ordynariusza miejsca (biskupa) lub proboszcza” (kan. 1118). Wnioskować z tego zapisu można, że istnieje furtka do tego, aby narzeczeni mogli złożyć przysięgę na przykład w ulubionym lesie czy nad jeziorem. Episkopat wydał specjalne stanowisko dotyczące ślubów zawieranych poza kościołem lub kaplicą, zaznaczając wyraźnie, że taka możliwość zarezerwowana jest tylko dla wyjątkowych przypadków. „Troską Kościoła jest, aby celebracja sakramentu małżeństwa poza miejscem świętym nie stała się normą powszechną, a nawet nie dopuszcza się, aby mogli decydować o tym sami duszpasterze, np. proboszcz. Dlatego celebracja sakramentu małżeństwa poza kościołem wymaga zgody ordynariusza miejsca”.

Jeżeli narzeczeni są zdeterminowani, aby ubiegać się o taką zgodę, w pierwszej kolejności powinni udać się do proboszcza parafii, w której chcieliby zorganizować ślub. Dużo łatwiej będzie przedstawić swoją prośbę, jeśli para ma zaprzyjaźnionego księdza lub duchownego w rodzinie. Z pomocą proboszcza przygotowywany jest wniosek do kurii, bo tylko biskup może udzielić dyspensy potrzebnej do zawarcia małżeństwa poza obiektem sakralnym. Prośba powinna zawierać rzeczowe argumenty przemawiające za tym, że ślub w plenerze czy innym wymarzonym miejscu to nie kwestia wymysłu pary, ale potrzeba dyktowana głębszymi powodami. Uzyskanie takiej zgody jest zazwyczaj bardzo trudne, proponowane są też kompromisowe rozwiązania, np. ślub przy polnej kapliczce w pobliżu parafii.

Mocno zdesperowanym możemy zaproponować dwa rozwiązania – wzięcie ślubu cywilnego w plenerze, a kościelnego zgodnie z prawem kanonicznym. Jeśli dwie ceremonie byłyby jednak problemem organizacyjnym, podpowiadamy dość niecodzienne, ale praktykowane już wyjście – zawarcie ślubu kościelnego w towarzystwie świadków i najbliższych, a następnie… odtworzenie tej sceny w plenerze, w obecności – zatrudnionego do roli duchownego – aktora. Tylko czy gra jest warta świeczki?


logo-helpscout-docs

Artykuł powstał dzięki wiedzy i doświadczeniu zespołu portalu ślubnego z katalogiem usług – PlanujemyWesele, który wspiera narzeczonych poradami i inspiruje ich już od 10 lat.

PoprzedniNastępny
Lifestyle Związek

Brzuszek rocznego dziecka – taki malutki, a ma takie wielkie potrzeby!

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2018
Fot. iStock
 

Czy wiesz, że dziecko po 1. roku życia ma nawet do 6 razy większe zapotrzebowanie na niektóre składniki odżywcze niż Ty?[1]

Gdy maluch kończy roczek, jego chęć do poznawania świata jest coraz większa i większa, a tempo jego wzrostu i rozwoju nadal są bardzo intensywne. Dziecko w tym czasie zdobywa wiele nowych umiejętności – uczy się chodzić, mówić czy chwytać przedmioty. Jest bardziej aktywne i odbiera więcej różnorodnych bodźców, którym poświęca więcej uwagi – dla tak młodego człowieka to nie lada wyczyn. To dlatego jego organizm potrzebuje nawet do 6 razy więcej pewnych składników odżywczych niż dorosły – np. 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej wapnia oraz żelaza (na kilogram masy ciała). Jak to wszystko zmieścić w tak małym brzuszku? Z pomocą przychodzi Bebiko Junior 3 – ekspert od małych brzuszków. Już dwa kubki tego mleka modyfikowanego dziennie pomagają uzupełnić dietę małego dziecka w składniki ważne dla jego prawidłowego rozwoju.

 • Dziecko po 1. roku życia nadal intensywnie się rozwija – jest to też okres, kiedy nabywa wiele nowych umiejętności.
 • To dlatego w tym czasie młody organizm – mimo swoich niewielkich rozmiarów – potrzebuje nawet do 6 razy więcej niektórych składników odżywczych niż dorosły (na kilogram masy ciała)!
 • Bebiko Junior 3 NutriFlor+[2] pomaga uzupełnić dietę małego dziecka w składniki istotne dla prawidłowego rozwoju młodego organizmu.
 • Już dwa kubki tego mleka dziennie dostarczają maluszkowi 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo, 80% zalecanej dziennej dawki witaminy D i 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod2,[3].

1000 okazji do poznawania świata

Pierwsze 12 miesięcy życia to dla młodego organizmu ogrom zmian – m.in. niemowlę zwiększa wtedy trzykrotnie swoją masę ciała. Po 1. urodzinach nie zwalnia tempa. Przeciętnie każdego roku (między 1. a 3. r.ż.) dziecko wzrasta aż o 10 cm![4] W tym okresie zdobywa również wiele nowych umiejętności – uczy się stabilnie siadać, próbuje coraz więcej pokarmów innych niż mleko mamy, a także zaczyna mówić czy stawiać pierwsze kroki. Mimo że tak wiele już potrafi, to ciągle z zapałem i radością chce poznawać otaczający go świat. Ten wulkan energii nadal ma jednak specjalne potrzeby żywieniowe, zupełnie inne niż jego rodzice. Każdego dnia potrzebuje dostarczenia mu wraz z dietą odpowiedniej ilości składników odżywczych ważnych dla rozwijającego się organizmu. Roczne dziecko potrzebuje ich nawet do 6 razy więcej niż dorosły![5]

Czy wiesz, że…

roczne dziecko ma aż 5 x mniejszy żołądek od osoby dorosłej?

Chociaż jego organizm intensywnie się rozwija, należy pamiętać, że codzienny jadłospis powinien być dopasowany do wyjątkowych potrzeb żywieniowych i wieku. Dbając o odpowiednią dietę rocznego dziecka, rodzice dbają również o jego brzuszek – dzięki temu dziecko chętnie się bawi, smacznie śpi i ma apetyt.

Wielkie potrzeby małego brzuszka

By prawidłowo się rozwijać i uczyć się nowych umiejętności, małe dziecko potrzebuje odpowiednio zbilansowanej diety. Choć jego brzuszek jest malutki, potrzebuje aż 6 razy więcej witaminy D i 4 razy więcej żelaza oraz wapnia (na kilogram masy ciała) niż osoba dorosła[6] – taki niewielki, a tak wiele potrzebuje! Skomponowanie jadłospisu zawierającego te ważne składniki w odpowiednich ilościach i proporcjach może okazać się wielkim wyzwaniem dla rodziców. Bo jak tyle zmieścić w tak małym brzuszku?

Czy wiesz, że…

żołądek dziecka ma wielkość jego zaciśniętej piąstki?

Mimo niewielkiej wielkości mały brzuszek potrzebuje do 6 razy więcej składników pokarmowych (w przeliczeniu na kilogram masy ciała) niż rodzic, w tym witaminy D [7].

Aby odpowiedzieć na wielkie potrzeby małych brzuszków po 1. roku życia, powstało Bebiko Junior 3 NutriFlor+ – mleko modyfikowane, które zawiera m.in. witaminę D i wapń na mocne kości, aby dziecko mogło pewnie stawiać pierwsze kroki, żelazo i jod dla nowych umiejętności poznawczych, witaminę A i C dla odporności i kwas alfa-linolenowy z grupy omega 3 dla prawidłowego rozwoju mózgu*.

Już dwa kubki Bebiko Junior 3 NutriFlor+[8] dziennie pomagają uzupełnić dietę rocznego malucha w składniki ważne dla jego prawidłowego rozwoju, ponieważ dostarczają:

 • 70% zalecanego dziennego zapotrzebowania na wapń i żelazo,
 • 80% zalecanej dziennej dawki witaminy D,
 • 90% zalecanego dziennego zapotrzebowania na jod[9].

Dieta rocznego dziecka – wskazówki dla rodziców

Chociaż dieta dziecka po 1. roku życia jest już bardzo różnorodna, powinna znacząco różnić się od diety mamy czy taty. Roczne dziecko to nie mały dorosły i potrzebuje np. większych ilości składników odżywczych (takich jak witamina D[10], wapń czy żelazo[11]). Choć od kilku miesięcy maluch poznaje nowe smaki warzyw, owoców, produktów zbożowych czy delikatnego mięsa, to ważnym elementem jego menu nadal powinno być mleko i produkty mleczne, w tym mleko modyfikowane. W układaniu diety małego dziecka pomocny może okazać się opracowany przez ekspertów IMiD Modelowy talerz żywieniowy, który przedstawia udział grup produktów pokazanych w ilościach porcji w menu dziecka po 1. roku życia.

Fot. Materiały prasowe

Fot. Materiały prasowe

* Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminy C i D.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Bebiko Junior NutriFlor+ to produkty stworzone od serca dla brzuszka, które wspierają prawidłowy wzrost i rozwój dziecka po 1. roku życia. Marka Bebiko 2 posiada w swoim mleka następne i mleka typu Junior, które w pełni dostosowane do potrzeb żywieniowych rozwijającego się dziecka w różnym wieku. Bebiko Junior to mleka po 1. roku życia, po 2. roku życia, a także dla przedszkolaka. Więcej informacji o ofercie produktów Bebiko Junior 3 znaleźć można na stronie bebiklub.pl.

NUTRICIA Polska to lider rynku żywności dla dzieci i niemowląt w Polsce. Specjalizuje się w żywności dla niemowląt i małych dzieci oraz dla osób dorosłych wymagających specjalistycznego żywienia. NUTRICIA Polska dostarcza produkty żywnościowe dla dzieci we wszystkich kategoriach, m.in. mleka następne, takie jak Bebiko 2 NutriFlor+, Bebiko PRO+ 2, Bebilon 2 z Pronutra+, Bebilon Profutura 2 i mleka modyfikowane typu Junior: Bebiko Junior 3 NutriFlor+, Bebiko PRO+ 3, Bebilon Junior 3 z Pronutra+ oraz żywność specjalnego przeznaczenia medycznego (m.in.: Bebiko Comfort 2 Nutriflor+, Bebilon Pepti 2 DHA), a także pełną gamę produktów uzupełniających dla niemowląt i małych dzieci (marka BoboVita).

NUTRICIA Polska jest częścią grupy spółek DANONE – światowego lidera na rynku żywności, któremu we wszystkich działaniach przyświeca dbanie o zdrowie. W Polsce DANONE działa w 4 obszarach istotnych dla prawidłowego żywienia: produkty mleczne oraz pochodzenia roślinnego (Danone), woda i napoje (Żywiec Zdrój), żywność dla niemowląt i małych dzieci (NUTRICIA) oraz żywność medyczna (NUTRICIA Medyczna). Wszystkie spółki DANONE łączy podwójne zobowiązanie na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarczego i społecznego oraz realizacja misji, zgodnie z którą poprzez żywność niesiemy zdrowie tak wielu ludziom, jak to możliwe. Przez nasze produkty, projekty i programy zachęcamy do podejmowania właściwych wyborów żywieniowych na co dzień oraz przyczyniamy się do zrównoważonego rozwoju planety. W 12 lokalizacjach w kraju zatrudnienie znajduje ponad 3 000 osób, rozwijających się zawodowo w bezpiecznym i przyjaznym środowisku pracy.


 

[1] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[2] Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.

[3] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[4] Smorczewska-Czupryńska B., Ustymowicz-Farbiszewska J., Rygorczuk B., Maksymowicz-Jaroszuk J., Karczewski J., Wartość energetyczna i zawartość podstawowych składników odżywczych w dietach 2 i 3-letnich dzieci uczęszczających do żłobków w Białymstoku, Bromat. Chem. Toksykol. – XLIV, 2011, 3, str. 380-384.

[5] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[6] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[7] Tamże.

[8] Bebiko Junior 3 NutriFlor+, jak wszystkie inne mleka modyfikowane dla małych dzieci po 12. miesiącu życia na rynku polskim, zawiera wapń, żelazo, jod oraz witaminę D.

[9] W przeliczeniu na kg masy ciała, zgodnie z: Normy żywienia dla populacji Polski, pod red. M. Jarosza, IZZ, Warszawa 2017.

[10] Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dn. 16 września 2010 r. w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20101801214&min=1.

[11] Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja. Jarosz M. (red.): Warszawa, Instytut Żywności i Żywienia, 2012.

Artykuł powstał we współpracy z marką Bebiko Junior


Lifestyle Związek

3 śniadania dla małych mistrzów z wykorzystaniem sezonowych warzyw

Redakcja
Redakcja
22 lipca 2018
1 z 3

Jajeczne muffuny

Fot. Materiały prasowe

Do przygotowania jajecznych muffinów potrzebujesz:

Składniki:

 • 8 dużych jaj
 • pół szklanki mleka
 • 80 g posiekanego świeżego szpinaku
 • 5 posiekanych pomidorów sezonowych
 • 2 szalotki pokrojone w kostkę
 • 20 g pokrojonej pietruszki
 • 2 szalotki
 • pół paczki rozdrobnionegoo sera feta
 • 1 pokrojone awokado
 • pół szklanki startego sera

Rozgrzej piekarnik (np. Beko) do 180 stopni. Posmaruj formy na muffiny oliwą z oliwek. W dużej misce dokładnie wymieszaj jajka i mleko. Ciągle mieszając dodawaj szpinak, pietruszkę, pomidory i szalotki. Wypełnij masą miseczki na muffiny i piecz przez 20 – 25 minut. Wyjmij muffiny z piekarnika i pozostaw do ostygnięcia, a następnie przy pomocy noża wyjmij muffiny z foremek. Posyp kawałkami awokado, sezonowymi pomidorami i serem. Smacznego!

 

PoprzedniNastępny

Zobacz także

Złote zasady miłości. Czyli jak "to" się udaje innym

Złote zasady miłości. Czyli jak „to” się udaje innym

Jazda konna – jak się przygotować do konnej jazdy, co trzeba wiedzieć? Poradnik dla początkujących

„Czy może pani zabrać tego cholernego psa?!” Dlaczego nie potrafimy być dla siebie uprzejmi?