Lifestyle

4 typy pokarmów, które wprowadzają cię w zły nastrój. Oraz cztery, które poprawią humor

Redakcja
Redakcja
4 maja 2018
2 z 2

4 typy pokarmów, które poprawią humor

Fot. iStock/sveta_zarzamora

1. Chude źródła białka

Wołowina, wieprzowina, jagnięcina i indyk, są głównym źródłem tryptofanu — aminokwasu, który pomaga wytwarzać serotoninę, wpływającą na odczuwanie dobrego nastroju.

2. Ryby morskie, zdrowe oleje i orzechy

Dieta bogata w zdrowe tłuszcze omega-3 obecne w rybach morskich (tuńczyk, łosoś, makrela), owocach morza, olejach roślinnych czy orzechach, doskonale wpływa na samopoczucie. Kwasy tłuszczowe to niezbędny budulec błon komórkowych, tkanki mózgowej i nerwowej. Kwasy omega-3 wspierają funkcjonowanie neuroprzekaźników ,w tym dopaminy i serotoniny odpowiadających za dobry humor.

3. Pokarmy bogate w magnez

Magnez odpowiada za wiele funkcji organizmu, w tym utrzymywanie odpowiedniego poziomu cukru we krwi, poprawne funkcjonowanie układu nerwowego, wytwarzanie białka i zapewnienie stabilności we krwi. Niski poziom magnezu wiąże się z większym ryzykiem tworzenia się stanu zapalnego i stresem oksydacyjnym, które negatywnie wpływają na samopoczucie. Spożywanie bogatych w magnez komosy ryżowej, szpinaku, fasoli, pestek dyni, orzechów brazylijskich, migdałów, nerkowców i siemienia lnianego może pomóc w obniżeniu objawów lęku i depresji.

4. Produkty pełnoziarniste 

Węglowodany złożone z produktów pełnoziarnistych stopniowo uwalniają energię, dłuższy czas karmiąc mózg. Wspierają produkcję serotoniny, która poprawia nastrój i odpręża umysł i ciało.

PoprzedniNastępny
Lifestyle

4 fazy księżyca – ich wpływ na zdrowie i urodę

Redakcja
Redakcja
4 maja 2018
2 z 4

Pierwsza kwadra

Fot. iStock / Delpixart

Podczas pierwszej kwadry wzrasta poziom energii, ciało lepiej przyswaja składniki odżywcze, szybciej się regeneruje, więc to jest dobry czas na bardzo intensywną pielęgnację. Należy stosować maseczki, wygładzanie zmarszczek.

To dobra chwila na przeprowadzenie niezbędnych badań, dostarczenie większej ilości witamin w owocach i warzywach. Należy uważać na słodycze i inne przekąski, z powodu zwiększonej tendencji do tycia.

Jeśli czekają cię trudne rozmowy i ważne rzeczy do zrobienia, to jest dobry czas na podejmowanie wyzwań.

PoprzedniNastępny

Zobacz także

„Mam siedemnaście lat. Widzę, jak moja mama wisi, a ja nic nie mogę zrobić. Bo depresja, to potwór…”

Uśmiechnij się do siebie, jesteś prawdziwym szczęściarzem! Pomyśl o trzech dobrych rzeczach, a stanie się magia. Akcja #rodzINKA. Tydzień III, wyzwanie 21

Longsleevy, cienkie swetry i koszule… Powrót do klasyki z Big Starem