Lifestyle

4 typy pokarmów, które wprowadzają cię w zły nastrój. Oraz cztery, które poprawią humor

Redakcja
Redakcja
4 maja 2018
1 z 2

4 typy pokarmów, które wprowadzają cię w zły nastrój

Fot. i Stock / TheCrimsonMonkey

1. Fast food

Po zjedzeniu fast foodu szybko wzrasta poziom cukru we krwi i równie szybko spada. Wysoka zawartość nasyconych tłuszczów oraz sodu wpływa na zatrzymywanie wody w organizmie, zwiększa ciśnienie krwi i tętno. Cierpi na tym nie tylko ciało, ale również psychika.

2. Białe pieczywo i makaron

Chleb z mąki oczyszczonej oraz makaron i łuskany ryż są chętnie spożywane, ale nie zawsze zdrowe. Powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi, przez co organizm pracuje ciężej, by je strawić, powodując brak energii, skłonności do wahań nastroju i problemy z koncentracją.

3. Słodycze

Słodycze tylko z pozoru poprawiają humor. Spożywanie dużej ilości rafinowanego cukru podnosi szybko energię, po czym ona spada, a my czujemy się znużeni. Wahania stężenia glukozy we krwi wpływają negatywnie na układ nerwowy — pojawia się niepokój, depresja, kłopoty z pamięcią i uczeniem się.

4. Przetworzona żywność

Dieta bogata w przetworzone produkty spożywcze (boczek, kiełbasa, szynka, desery, wypieki) wiąże się z wyższym ryzykiem depresji. Badania wykazały, że osoby spożywające więcej przetworzonej żywności, miały mniejszy hipokamp (obszar mózgu kontrolujący pamięć, nastrój i uczenie się) niż ci, którzy mieli dietę bogatą w składniki odżywcze, warzywa i ryby.

 

PoprzedniNastępny
Lifestyle

W związku musisz pozostać sobą. Tych 5 rzeczy pod żadnym pozorem nie wolno ci zmieniać

Ewelina Celejewska
Ewelina Celejewska
4 maja 2018
1 z 1

W związku musisz pozostać sobą. Tych kilku rzeczy pod żadnym pozorem nie wolno ci zmieniać

Fot. iStock/South_agency

Marzenia i ambicje

Twój partner nie musi mieć takich samych planów i ambicji, co ty. Oczywiście, to szalenie istotne, byście zgadzali się w takich sprawach, jak małżeństwo, rodzicielstwo czy finanse. Trudno przecież zbudować dom z kimś, kto nie chce ani ślubu ani dzieci, a są to akurat dwie rzeczy, na których najbardziej ci w życiu zależy. Mowa raczej o pasji czy karierze zawodowej. Jeśli twój partner nie dopinguje cię, nie wspiera, nie docenia starań, a jedynie demotywuje i ogranicza, wcale cię nie kocha. Czym innym jest porzucenie marzeń z takich powodów jak np. problemy finansowe, a czym innym z powodu zakazu partnera czy strachu przed nim.

Emocje

Nad niektórym cechami charakteru trzeba i warto pracować, na niektóre mamy mniejszy wpływ. O ile twój sposób wyrażania emocji nie jest destrukcyjny, nie rani drugiej osoby i nie ma nic wspólnego z manipulacją czy znęcaniem się, nie powinnaś z niego rezygnować. Czasem rezygnujemy z mówienia o tym, co nas boli, żeby nie urazić drugiej  strony. Albo czujemy się nierozumiani do tego stopnia, że zamykamy się w sobie. Nie wolno ci tego robić, ponieważ w związku masz pozostać sobą.

Twoje przekonania i wartości

Jesteś głęboko wierząca, a on nie? Choć szanse są niewielkie, taki związek może wypalić. Warunek jest jeden – musicie darzyć się ogromnym szacunkiem. Jest niezbędny w przypadku każdej niezgodności przekonań czy wartości. Jeśli zmienisz je tylko po to, by przypodobać się partnerowi lub dlatego, by go nie rozzłościć, jesteś na dobrej drodze do znienawidzenia samej siebie. Pod żadnym pozorem nie wolno ci rezygnować z tego, co jest dla ciebie naprawdę ważne. Jeśli związek ma się rozwijać, konieczne jest, aby opinie każdej osoby dotyczące delikatnych tematów były respektowane. Nieporozumienia i debata są ok. Próba zmuszenia kogoś do wiary w coś wbrew jego woli jest nadużyciem.

Zainteresowania

Jak można prosić osobę, którą podobno się kocha, żeby zrezygnowała z czegoś, co ją uszczęśliwia? A ileż to razy słyszy się o tym, że żona zabrania mężowi (no dobra – ostentacyjnie okazuje swoje niezadowolenie) wędkowania albo oglądania meczy? A jak ty byś się czuła, gdyby on zabronił ci pielenia ogródka, oglądania seriali, grania na jakimś instrumencie lub uczestnictwa w zajęciach pole dane? Nie wolno rezygnować ze swoich pasji, ani oczekiwać, że druga strona to zrobi. Można modyfikować częstotliwość tak, by wasze życie nie kręciło się wyłącznie wokół pasji jednego z was, ale na pewno nie wolno porzucać wszystkiego w imię miłości.

Jedna, prosta rada? Kochaj mądrze i nie zatrać siebie.

Na podstawie: Power of positivity

 

PoprzedniNastępny
Lifestyle

4 fazy księżyca – ich wpływ na zdrowie i urodę

Redakcja
Redakcja
4 maja 2018
1 z 4

Nów

Fot. iStock / Delpixart

Gdy Księżyc pozostaje w nowiu, możemy odczuwać większe niż zazwyczaj zmęczenie, mniejszą energię, której z kolejnymi dniami sukcesywnie będzie przybywać. W tym czasie jesteśmy bardziej odporni na ogólny ból, warto więc zaplanować depilację ciała czy brwi. To również dobry moment na zaplanowanie różnego rodzaju zabiegów medycznych.

Ciało i twarz wymagają większej uwagi, więc nie warto sobie żałować odżywczej pielęgnacji. Warto również przeprowadzić kurację wzmacniającą ciało, aby nabrać wigoru.

PoprzedniNastępny

Zobacz także

„Zapomniał mi powiedzieć, że ma dziewczynę, i że ta dziewczyna jest jego żoną, i że mają dziecko i że…”. Akcja „Napisz nam swoją historię”

Czas sprawia, że pamiętamy to, co dobre, rzadziej to, co złe. Co z tego? Przecież i tak już nigdy się nie spotkamy

Może POTEM jest TERAZ?