Lifestyle

13 sposobów, które pomogą przetrwać zdradę i odbudować związek

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
19 stycznia 2017
7 z 13

Spytaj o zdradę

Fot. iStock/Anna Rise

To bolesne, chcielibyśmy jak najszybciej zapomnieć o zdradzie, ale to pozorne zakopywanie problemu. Dlatego pomimo bólu spytaj o wszystko, co chcesz wiedzieć: jak długo trwał ten związek, kim ona była. To też szczerość, której masz pełne prawo oczekiwać od partnera. Ale też nie pytaj o szczegóły, po co ci one?

 

PoprzedniNastępny
Lifestyle

9 przedziwnych rzeczy, które robi twoje ciało i o których nie masz pojęcia, że są… mechanizmem obronnym

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 stycznia 2017
Fot. iStock/freemixer
 

Oswajasz się z nimi od dziecka i wcale nie zastanawiasz dlaczego tak właśnie jest. Reakcje twojego organizmu przyjmujesz naturalnie, tak jak oddychanie. Kiedy masz katar lub alergię – kichasz, kiedy jesteś senny – ziewasz, kiedy rano wstajesz – przeciągasz się, odruchowo. Nie ma w tym większej filozofii. Czy na pewno?…

Nasze ciała są złożonym zbiorem licznych systemów i podzespołów. Nasz organizm potrzebuje mechanizmów obronnych, działających 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, bez odpoczynku i urlopu.

1. Kichanie

Fot. iStock/PeopleImages

Fot. iStock/PeopleImages

Zazwyczaj kichamy, gdy nasze kanaliki wypełnia zbyt wiele alergenów, bakterii, kurzu i innych substancji drażniących. Kichanie jest sposobem organizmu na pozbycie się tych „śmieci”.

2. Ziewanie

Fot. iStock/SIphotography

Fot. iStock/SIphotography

Według jednej z naukowych teorii, głównym celem ziewania jest… wentylacja przegrzanego mózgu. Zauważyliście, że zdarza wam się ziewać w sytuacji silnego stresu?…

3. Przeciąganie się

Fot. iStock/ArthurHidden

Fot. iStock/ArthurHidden

Instynktownie przeciągamy się rano po to, aby przygotować nasz organizm do obciążeń fizycznych, które czekają na nas w ciągu dnia. Jednocześnie, rozciągając  mięśnie, przywracamy prawidłowy przepływ krwi i poprawiamy nasze samopoczucie.

4. Czkawka

Fot. iStock/mediaphotos

Fot. iStock/mediaphotos

Dostajemy czkawki zazwyczaj wtedy, gdy jemy zbyt szybko i łapczywie połykamy duże kawałki, co drażni naszą przeponę. To ona wysyła sygnały ostrzegawcze do mózgu.

5. Mioklonie

Fot. iStock/BraunS

Fot. iStock/BraunS

Tzw „ruchy miokloniczne” są niezależnymi od naszej woli skurczami mięśni, podobnymi do porażenia prądem. Kiedy zasypiasz, twoja częstotliwość oddechu gwałtownie spada, tętno zwalnia jedynie nieznacznie, mięśnie są  rozluźnione. O dziwo, mózg interpretuje te zmiany jako zwiastujące śmierć. Więc próbuje cię uratować, dając Ci wstrząs.

6. Pomarszczona skóra (pod wpływem wody)

Fot. iStock/andy_Q

Fot. iStock/andy_Q

Zmarszczki, które pojawiają się na skórze rąk i stóp odgrywają naprawdę zaskakującą rolę. Gdy ciało poddawane jest działaniu większej ilość wilgoci, dostaje sygnał, że środowisko, w którym się znajduje może być śliskie. Twoja skóra na dłoniach od razu zaczyna się zmieniać w taki sposób, który pozwoli Ci uzyskać przyczepność na gładkich powierzchniach. Niesamowite, prawda?

7. Zaburzenia pamięci

Fot. iStock/SIphotography

Fot. iStock/SIphotography

Utrata pamięci często zdarza się po wystąpieniu najbardziej przykrych i trudnych doświadczeń w naszym życiu. Nasz mózg dosłownie usuwa to, co boli najmocniej, żeby ochronić naszą psychikę.

8. Gęsia skórka

Fot. iStock/kvitkafabian

Fot. iStock/kvitkafabian

Podstawową funkcją „gęsiej skórki” jest zmniejszenie ilości ciepła, jakie nasze ciało traci przez pory na skórze. Ten mechanizm sprawia, że łatwiej nam się ogrzać w mało przyjaznych strefach klimatycznych.

9. Łzy

Fot. iStock/Viktor_Kitaykin

Fot. iStock/Viktor_Kitaykin

Oprócz ochrony wyściółki śluzowej naszego oka, w przypadku, gdy dostanie się do niego jakieś ciało obce, łzy są również narzędziem służącym jako „obrona emocjonalna .” Naukowcy uważają, że w sytuacjach stresowych organizm tworzy nowe, potężne źródło podrażnienia, aby odwrócić uwagę człowieka od bólu, którego  doświadcza.


Źródło: brightside.me


Lifestyle

Zmiana środowiska może pomóc w eliminacji tików

Karolina Krause
Karolina Krause
19 stycznia 2017
Fot. iStock/CasarsaGuru

Mówi się, że tiki nerwowe przychodzą i odchodzą. Część z ekspertów jest jednak zdania, że zmiany w nasileniu objawów, mogą zależeć od środowiska, w jakim przebywa dana osoba.

Do najczęściej występujących tików zalicza się mruganie powiekami, wzruszanie ramionami, pstrykanie palcami, ale też dotykanie różnych przedmiotów, potrząsanie głową, pochrząkiwanie, prychanie, a nawet kaszel! Osoby dotknięte tymi dolegliwościami odczuwają silny emocjonalny dyskomfort, gorzej funkcjonują w życiu zawodowym i osobistym. Szczególnych trudności spowodowanych tikami doświadczają dzieci.

Chodź nie przeprowadzono jeszcze szczegółowych badań w tym zakresie, z ankiet napływających od rodziców i różnych ośrodków leczenia, wynika, że istnieją pewne czynniki środowiskowe, które mogą wpływać na nasilenie objawów. Oto kilka z nich (spróbuj odstawić je przez dwa/trzy tygodnie i sprawdź czy odczujesz różnicę):

Media elektroniczne

Gry komputerowe wpływają na zwiększenie się produkcji dopaminy w naszym mózgu, z która z kolei łączona jest z występowaniem tików. Dla wyeliminowania bardziej uciążliwych z nich zalecany jest 3 tygodniowy „detoks”, aby wyregulować chemię mózgu i przywrócić spokojny sen.

Warto pamiętać, że zbyt długi czas spędzony przed komputerem może powodować problemy zarówno u dzieci, jak i dorosłych!

Fot. iStock/lolostock

Fot. iStock/lolostock

Alergie

Zarówno te pokarmowe, skórne, jak i sezonowe, ale też zwykła nadwrażliwość na dany produkt może mieć wpływ na nasilenie się tików. Warto byłoby więc udać się do alergologa i wykonać stosowne testy. Do najczęstszych alergenów zaliczany jest produktów zaliczane są: gluten, nabiał, kofeina, cukry proste oraz sztuczne barwniki i konserwanty.

Oświetlenie

Ma szczególne znaczenie dla osób mających problem z nadmiernym mruganiem. Tradycyjne żarówki zostały wycofane i zastąpione energooszczędnymi świetlówkami, może mieć to negatywny wpływ na osoby z tym rodzajem tików. Nawet jeśli tego nie widać świetlówki podczas świecenia – migoczą, a to migotanie podrażnia oczy. Zmiana oświetlenia na żarówki halogenowe lub LEDowe mogłaby pomóc.

Występowanie z innymi chorobami

Tiki i natręctwa często występują razem z innymi chorobami takimi jak ADHD, zespół Tourett’ea, czy Popaciorkowcowy dziecięcy zespół neuropsychiatryczny (PANDAS). W przypadku ADHD kłopotliwe mogą okazać się przypisane leki – chociaż eliminują większość objawów, często nasilają jednocześnie występowanie tików. Jeśli tiki u dziecka nie ustępują warto sprawdzić, czy źródłem problemu nie jest poważniejsza choroba.


Źródło: psychologytoday.compsychiatria.pl


Zobacz także

Syndrom gotującej się żaby, czyli kiedy zbyt długo tolerujesz szkodliwą dla ciebie sytuację

Jak nosić najmodniejsze buty i jak dobrać je… do sylwetki? Sprawdzamy!

pielęgnacja paznokci po zimie

ABC pielęgnacji paznokci po zimie