Lifestyle

13 sposobów, które pomogą przetrwać zdradę i odbudować związek

Ewa Raczyńska
Ewa Raczyńska
19 stycznia 2017
6 z 13

Wróć do przeszłości i spójrz w przyszłość

Fot. iStock / AleksandarNakic

W przypadku odbudowy związku może pomóc prosta wizualizacja. Przypomnij sobie początku waszego związku, jak się w sobie zakochiwaliście, pierwsze randki, a później zwizualizuj sobie waszą wspólną przyszłość. Zobacz, jak się ze sobą starzejecie, co robicie, jak spędzacie czas.

 

PoprzedniNastępny
Lifestyle

9 przedziwnych rzeczy, które robi twoje ciało i o których nie masz pojęcia, że są… mechanizmem obronnym

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
19 stycznia 2017
Fot. iStock/freemixer
 

Oswajasz się z nimi od dziecka i wcale nie zastanawiasz dlaczego tak właśnie jest. Reakcje twojego organizmu przyjmujesz naturalnie, tak jak oddychanie. Kiedy masz katar lub alergię – kichasz, kiedy jesteś senny – ziewasz, kiedy rano wstajesz – przeciągasz się, odruchowo. Nie ma w tym większej filozofii. Czy na pewno?…

Nasze ciała są złożonym zbiorem licznych systemów i podzespołów. Nasz organizm potrzebuje mechanizmów obronnych, działających 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu, bez odpoczynku i urlopu.

1. Kichanie

Fot. iStock/PeopleImages

Fot. iStock/PeopleImages

Zazwyczaj kichamy, gdy nasze kanaliki wypełnia zbyt wiele alergenów, bakterii, kurzu i innych substancji drażniących. Kichanie jest sposobem organizmu na pozbycie się tych „śmieci”.

2. Ziewanie

Fot. iStock/SIphotography

Fot. iStock/SIphotography

Według jednej z naukowych teorii, głównym celem ziewania jest… wentylacja przegrzanego mózgu. Zauważyliście, że zdarza wam się ziewać w sytuacji silnego stresu?…

3. Przeciąganie się

Fot. iStock/ArthurHidden

Fot. iStock/ArthurHidden

Instynktownie przeciągamy się rano po to, aby przygotować nasz organizm do obciążeń fizycznych, które czekają na nas w ciągu dnia. Jednocześnie, rozciągając  mięśnie, przywracamy prawidłowy przepływ krwi i poprawiamy nasze samopoczucie.

4. Czkawka

Fot. iStock/mediaphotos

Fot. iStock/mediaphotos

Dostajemy czkawki zazwyczaj wtedy, gdy jemy zbyt szybko i łapczywie połykamy duże kawałki, co drażni naszą przeponę. To ona wysyła sygnały ostrzegawcze do mózgu.

5. Mioklonie

Fot. iStock/BraunS

Fot. iStock/BraunS

Tzw „ruchy miokloniczne” są niezależnymi od naszej woli skurczami mięśni, podobnymi do porażenia prądem. Kiedy zasypiasz, twoja częstotliwość oddechu gwałtownie spada, tętno zwalnia jedynie nieznacznie, mięśnie są  rozluźnione. O dziwo, mózg interpretuje te zmiany jako zwiastujące śmierć. Więc próbuje cię uratować, dając Ci wstrząs.

6. Pomarszczona skóra (pod wpływem wody)

Fot. iStock/andy_Q

Fot. iStock/andy_Q

Zmarszczki, które pojawiają się na skórze rąk i stóp odgrywają naprawdę zaskakującą rolę. Gdy ciało poddawane jest działaniu większej ilość wilgoci, dostaje sygnał, że środowisko, w którym się znajduje może być śliskie. Twoja skóra na dłoniach od razu zaczyna się zmieniać w taki sposób, który pozwoli Ci uzyskać przyczepność na gładkich powierzchniach. Niesamowite, prawda?

7. Zaburzenia pamięci

Fot. iStock/SIphotography

Fot. iStock/SIphotography

Utrata pamięci często zdarza się po wystąpieniu najbardziej przykrych i trudnych doświadczeń w naszym życiu. Nasz mózg dosłownie usuwa to, co boli najmocniej, żeby ochronić naszą psychikę.

8. Gęsia skórka

Fot. iStock/kvitkafabian

Fot. iStock/kvitkafabian

Podstawową funkcją „gęsiej skórki” jest zmniejszenie ilości ciepła, jakie nasze ciało traci przez pory na skórze. Ten mechanizm sprawia, że łatwiej nam się ogrzać w mało przyjaznych strefach klimatycznych.

9. Łzy

Fot. iStock/Viktor_Kitaykin

Fot. iStock/Viktor_Kitaykin

Oprócz ochrony wyściółki śluzowej naszego oka, w przypadku, gdy dostanie się do niego jakieś ciało obce, łzy są również narzędziem służącym jako „obrona emocjonalna .” Naukowcy uważają, że w sytuacjach stresowych organizm tworzy nowe, potężne źródło podrażnienia, aby odwrócić uwagę człowieka od bólu, którego  doświadcza.


Źródło: brightside.me


Lifestyle

Zmiana środowiska może pomóc w eliminacji tików

Karolina Krause
Karolina Krause
19 stycznia 2017
Fot. iStock/CasarsaGuru

Mówi się, że tiki nerwowe przychodzą i odchodzą. Część z ekspertów jest jednak zdania, że zmiany w nasileniu objawów, mogą zależeć od środowiska, w jakim przebywa dana osoba.

Do najczęściej występujących tików zalicza się mruganie powiekami, wzruszanie ramionami, pstrykanie palcami, ale też dotykanie różnych przedmiotów, potrząsanie głową, pochrząkiwanie, prychanie, a nawet kaszel! Osoby dotknięte tymi dolegliwościami odczuwają silny emocjonalny dyskomfort, gorzej funkcjonują w życiu zawodowym i osobistym. Szczególnych trudności spowodowanych tikami doświadczają dzieci.

Chodź nie przeprowadzono jeszcze szczegółowych badań w tym zakresie, z ankiet napływających od rodziców i różnych ośrodków leczenia, wynika, że istnieją pewne czynniki środowiskowe, które mogą wpływać na nasilenie objawów. Oto kilka z nich (spróbuj odstawić je przez dwa/trzy tygodnie i sprawdź czy odczujesz różnicę):

Media elektroniczne

Gry komputerowe wpływają na zwiększenie się produkcji dopaminy w naszym mózgu, z która z kolei łączona jest z występowaniem tików. Dla wyeliminowania bardziej uciążliwych z nich zalecany jest 3 tygodniowy „detoks”, aby wyregulować chemię mózgu i przywrócić spokojny sen.

Warto pamiętać, że zbyt długi czas spędzony przed komputerem może powodować problemy zarówno u dzieci, jak i dorosłych!

Fot. iStock/lolostock

Fot. iStock/lolostock

Alergie

Zarówno te pokarmowe, skórne, jak i sezonowe, ale też zwykła nadwrażliwość na dany produkt może mieć wpływ na nasilenie się tików. Warto byłoby więc udać się do alergologa i wykonać stosowne testy. Do najczęstszych alergenów zaliczany jest produktów zaliczane są: gluten, nabiał, kofeina, cukry proste oraz sztuczne barwniki i konserwanty.

Oświetlenie

Ma szczególne znaczenie dla osób mających problem z nadmiernym mruganiem. Tradycyjne żarówki zostały wycofane i zastąpione energooszczędnymi świetlówkami, może mieć to negatywny wpływ na osoby z tym rodzajem tików. Nawet jeśli tego nie widać świetlówki podczas świecenia – migoczą, a to migotanie podrażnia oczy. Zmiana oświetlenia na żarówki halogenowe lub LEDowe mogłaby pomóc.

Występowanie z innymi chorobami

Tiki i natręctwa często występują razem z innymi chorobami takimi jak ADHD, zespół Tourett’ea, czy Popaciorkowcowy dziecięcy zespół neuropsychiatryczny (PANDAS). W przypadku ADHD kłopotliwe mogą okazać się przypisane leki – chociaż eliminują większość objawów, często nasilają jednocześnie występowanie tików. Jeśli tiki u dziecka nie ustępują warto sprawdzić, czy źródłem problemu nie jest poważniejsza choroba.


Źródło: psychologytoday.compsychiatria.pl


Zobacz także

#BabaWLesie – ze świętami, przygotowaniami i z mchem rzecz jasna. Akcja #BabaCud – wyzwanie #3

Jak odróżnić narcyza od osoby pewnej siebie? To bardzo proste

13 cech, które zdradzają prawdziwego narcyza

Ja się ciebie pytam, gdzie ty tego Boga widzisz? To jest niestety, coraz bardziej, kraj ludzi chorych z nienawiści