Go to content

13 codziennych nawyków, aby być zdrowszym w 1 minutę

Zastanawiasz się nad tym, co zrobić, aby być zdrowszym? Sport, zdrowe odżywianie, świadome życie są czynnikami, które pozwalają zachować pełnię sił i chęci do działania. Ale jest też mnóstwo innych, z pozoru nieistotnych rzeczy, które zajmują nie więcej niż minutę czasu, a pozytywne efekty, jakie przynoszą, zostają z nami znacznie dłużej.

Nie jest to wielka filozofia, która wymaga dużego nakładu pracy, a decydowanie może nam dać wiele dobrego. Koniecznie wprowadźcie je w życie!

13 codziennych nawyków, aby być zdrowszym w 1 minutę

1.Umyj język

Zazwyczaj szczotkujemy wyłącznie zęby, zapominając o konieczności wyczyszczenia języka. Język jest siedliskiem bakterii i groźnych drobnoustrojów, które nie tylko powodują nieświeży oddech, płytkę nazębną, ale również choroby. Czyszczenie języka pomaga usunąć wymiata maleńkie cząsteczki jedzenia uwięzione w języku i zapobiega problemom.

2. Stosuj krem do opalania przez cały rok

Naukowcy z Australii ustalili, że osoby, które stosowały filtry przeciwsłoneczne z filtrem SPF 15 lub wyższym przez cały rok, byli nie tylko zdrowsi, ale także mieli młodszą skórę bez plam i zmarszczek, niż ci, którzy używali filtrów okazjonalnie.

3. Wyparz gąbkę

Badania pokazują, że gąbka może być najbardziej zanieczyszczonym przedmiotem w domu, ponieważ wilgotna i porowata struktura sprawiają, że jest doskonałą pożywką dla bakterii, pleśni i grzybów. Wrzuć do zmywarki lub włóż do kuchenki mikrofalowej gąbkę i podgrzej przez 30 sekund, aby ją odkazić.

4. Zadzwoń do mamy

Nauka mówi, że słuchanie głosu matki powoduje, że ciało wytwarza dodatkową oksytocynę, która wpływa na lepsze samopoczucie i  pomaga ogólnemu zdrowiu organizmu.

5. Wypij szklankę wody

Pamiętając o wodzie zapobiegniesz takim problemom jak: powolne trawienie, utrudniona praca nerek, gromadzenie toksyn we krwi,  bóle głowy, suchość skóry, złe samopoczucie, błędne odczytywanie sygnału głodu. Woda naprawdę jest tożsama z życiem.

6. Włącz filmik z kociakami lub szczeniakami

Małe, słodkie zwierzęta powodują, że naprawdę się uśmiechasz. Dzięki krótkim filmikom poprawisz nastrój i zmniejszysz destrukcyjny wpływ stresu na organizm.

7. Wyjdź na balkon

Lub choćby wychyl twarz przez okno. To ważne, szczególnie gdy wiele godzin spędzasz przy ekranie komputera. Dotlenisz ciało, odświeżysz umysł, zmobilizujesz się do bardziej efektywnej pracy.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/LightFieldStudios

1/1 13 codziennych nawyków, aby być zdrowszym w 1 minutę

8. Oddychaj przeponą

Podczas oddychania powinnaś unosić nie tylko klatkę piersiową, ale również brzuch. Właśnie w ten sposób oddychają dzieci i warto brać z tego przykład. Dobrze dotleniony organizm pracuje znacznie wydajniej i jest zdrowszy. Oczywiście warto o tym pamiętać dłużej niż przez rzeczoną minutę każdego dnia.

9. Uaktywnij swój „pozytywny punkt”

Obszar tuż nad oczami, w połowie drogi między brwiami i linią włosów naciskaj palcami przez około minutę. Ćwiczenie to rozluźnia i relaksuje, pozwala na podejmowanie bardziej wyważonych decyzji.

10. Zostaw buty przy drzwiach

To praktyczny sposób na utrzymanie domu w czystości, szczególnie w kontekście zanieczyszczeń zewnętrznych. Zdjęcie butów zapobiega przedostawaniu się brudu, chorobotwórczych drobnoustrojów i potencjalnych alergenów do domu.

11. Zamknij na minutę oczy

Krótkie zamknięcie oczu i oderwanie ich od telewizora czy komputera, pozwala na wytchnienie i  skoncentrowanie się na czymś innym, zmniejszenie zmęczenia. Dobrym pomysłem jest przy okazji rozciąganie, które sprzyja przepływowi krwi.

12. Przytul kogoś lub obejmij siebie

Podczas przytulania drugiej osoby lub dotykania własnego ciała (np. kładąc rękę na piersi), organizm uwalnia hormon oksytocynę.  Oksytocyna przenosi sygnał, że jesteś bezpieczna, co uspakaja i pozwala mózgowi skupić się na pozytywnych odczuciach i utrzymaniu równowagi organizmu.

13. Zaplanuj swoje treningi

Określając z góry, kiedy planujesz wybrać się na trening, zmniejszasz prawdopodobieństwo tego, że się rozmyślisz i zostaniesz w domu, nie robiąc nic. Planowanie jest swego rodzaju zobowiązanie, więc bardzo pomaga przy tendencji do usprawiedliwiania się.

źródło:  www.cosmopolitan.comwww.livescience.com