Lifestyle

12 przypominajek na każdy dzień. Poczuj się lepiej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
29 maja 2020
Fot. iStock / pixdeluxe
 

Czasami szalone tempo życia może sprawić, że zapomnimy o rzeczach, które są dla nas naprawdę ważne. Proste przypominajki, które możesz przepisać na karteczki samoprzylepne lub powtarzać sobie na głos jak mantrę, naprawdę mogą pomóc zachować dystans do życiowych zawirowań. Ponadto mogą pomóc Ci wyeliminować wszystkie niepotrzebne, negatywne myśli.

12 przypominajek na każdy dzień

1. Nie zmienisz przeszłości

Więc się nią nie „katuj”. Nie analizuj ciągle tego, co było, nie rozpaczaj nad niewykorzystanymi szansami, utraconymi miłościami. Ucz się z przeszłości, ale nie żałuj jej, nie przeżywaj w nieskończoność.

2. Opinie innych cię nie definiują

Nikt nie przeżyje twojego życia za ciebie, nikt nie ma prawa robić ci wyrzutów, ani oceniać cię i odwodzić od walki o twoje szczęście. Nie jesteś tym, co sądzą o tobie inni. Jesteś tym, kim miałeś być.

3. Życiowa podróż każdego z nas jest inna

Dlatego nie warto porównywać się do innych. Każdy z nas podąża własną ścieżką, kieruje się własnymi zasadami, wartościami, ideałami, moralnością lub jej brakiem. Skąd masz pewność, że będąc na czyimś miejscu, zachowałbyś się inaczej, lepiej lub gorzej?

4. Czas leczy rany

I pomaga znaleźć dobre rozwiązania. Pośpiech zaś bywa naprawdę złym doradcą, nie zostawia ani chwili na rozważenie „za i przeciw”. Czas daje perspektywę, która uświadamia nam to, czego nie widać na pierwszy rzut oka.

5. Nie ma sensu oceniać innych

Czemu miałoby to służyć? Chcesz poczuć się lepiej, oceniając czyjeś zachowanie? Dajesz sobie do tego moralne prawo? Jesteś tak bardzo pewny, że sam zawsze postępujesz słusznie? Masz ukryty cel w ferowaniu wyroków?

6. Nadmierne analizowanie odbiera ci poczucie szczęścia

Bo nie pozwala ci cieszyć się tym co masz i sprawia, że nie doceniasz „tu i teraz”. Zamiast zastanawiać się nad ukrytymi intencjami, bierz to, co dobre.

7. Szczęście jest w nas

Nie zależy od innych, ani od okoliczności. Szczęście to stan, za który sami jesteśmy odpowiedzialni, sami go sobie stwarzamy. Jest głęboko w nas. Trzeba nauczyć się być szczęśliwym mimo niesprzyjających okoliczności.

8. Pozytywne myślenie powoduje… więcej pozytywnego myślenia

To jak efekt śniegowej kuli. To, w jaki sposób postrzegamy pewne sprawy wpływa na to, jakie podejmujemy decyzje, jak oceniamy samych siebie. Pozytywny sposób myślenia stymuluje nasz mózg do odnajdywania w naszej rzeczywistości tego, co jasne i dobre.

9. Uśmiech jest zaraźliwy

I czasem może dosłownie uratować komuś życie. Świadomość, że ktoś ma dla nas jakieś życzliwe uczucia, okazuje nam sympatię bywa „małym” cudem w momencie, kiedy bliżej było nam łez niż do śmiechu.

10. Bycie życzliwym nic nie kosztuje

Za to sprawia, że czujemy się lepiej. I że inni czują się dobrze w naszym towarzystwie.

11. Porażkę ponosisz tylko wtedy, jeśli odpuścisz

Nie, to nie oznacza walki do upadłego o coś, co nie jest tego warte. W życiu chodzi o walkę o siebie samego. Jeśli odpuścisz tę walkę, przegrywasz.

12. To co dajesz, wróci do ciebie

Niekoniecznie za moment, za tydzień, za rok. Ale z pewnością wróci. Dobra energia, którą dajemy innym nie znika „ot tak”. Świat odda ci ją w momencie, w którym najbardziej będziesz jej potrzebować. I niekoniecznie tak, jak się tego spodziewasz.

 

 Lifestyle

Kasza kaszy nierówna. Wszystkie warto jeść, choć różnią się obecnością glutenu i zawartością składników odżywczych

Żaklina Kańczucka
Żaklina Kańczucka
29 maja 2020
Kasza - jaglana, gryczana, jęczmienna, manna, bulgur
Fot. iStock

Kasza od zawsze gościła na polskich stołach, królując na nich długo przez ziemniakami. Wcześniej była traktowana nieco z góry, ale szczęśliwie znów na nowo odkrywamy jej liczne zalety. Warto przypomnieć, że istnieje kilka gatunków kasz i każda z nich zawiera mnóstwo cennych dla zdrowia składników. Kasza jaglana, gryczana, manna, czy bulgur – po które warto sięgać jak najczęściej? W których znajduje się gluten, a które są od niego wolne?

Kasze bezcenne dla zdrowia

Trudno sobie wyobrazić, by w zdrowej diecie nie było kaszy. Jedzenie różnego rodzaju kasz daje organizmowi wiele dobrego. Kasze są nie tylko pełne składników odżywczych, ale dzięki zawartości błonnika sycą na dłużej i hamują także chęć podjadania. Błonnik reguluje pracę układu pokarmowego, przyspiesza wypróżnianie a także obniża wysoki poziom złego cholesterolu we krwi. To nie wszystkie ich zalety. Warto przyjrzeć się temu, co dokładnie zawierają poszczególne rodzaje kasz.

Kasza - jaglana, gryczana, jęczmienna, manna, bulgur

Fot. iStock

Kasza jaglana

Kaszę jaglaną nie bez przyczyny określa się mianem królowej kasz. Jest nie tylko delikatna w smaku, ale wyjątkowo zdrowa. Nie zawiera glutenu, za to ma w składzie krzem niezwykle cenny dla paznokci i skóry. Jest najbardziej bogatą kaszą pod względem zawartości witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny). Zawiera także witaminę E, zwaną witaminą młodości, żelazo, miedź, a także lecytynę, niezbędną dla odpowiedniej koncentracji. W zasadzie kasza jaglana ma tylko jeden minus – wysoki indeks glikemiczny. Z tego powodu powinny jej unikać osoby na diecie odchudzającej oraz cukrzycy.

Kasza - jaglana, gryczana, jęczmienna, manna, bulgur

Fot. iStock/kasza jaglana

Kasza gryczana

Kasza gryczana dostępna jest w wersji ciemniejszej i o bardziej zdecydowanej w smaku (palonej/prażonej) lub białej, znacznie delikatniejszej. Nie zawiera glutenu, obfituje za to we flawonoidy, chroniące przed rozwojem miażdżycy. Nie brakuje w niej witamin z grupy B, które wspierają funkcjonowanie układu nerwowego –  łagodzą wpływ stresu, poprawiają nastrój. Kasza gryczana zawiera także rutynę (flawonoid), która ma działanie przeciwutleniające oraz uszczelnia naczynia krwionośne, zapobiegając powstawaniu siniaków i żylaków. Rutyna wzmacnia działanie witaminy C, wzmacniając odporność. Kasza gryczana ma indeks glikemiczny równy 54 (średni wskaźnik), co oznacza, że zjedzenie kaszy nie wpływa znacząco na wzrost poziomu glukozy we krwi.

Kasza - jaglana, gryczana, jęczmienna, manna, bulgur

Fot. iStock/kasza gryczana

Kasza bulgur

Jest to pożywna kasza o lekko orzechowym posmaku, która przywędrowała do nas z Bliskiego Wschodu. Produkuje się ją w twardej pszenicy durum (semoliny), z ziaren nieoczyszczonych. Jest tu też sporo białka, błonnika, węglowodanów i tłuszczów. Nie brakuje antyoksydantów, które zapobiegają uszkodzeniom komórek przez wolne rodniki. Kasza bulgur zawiera witaminy takie jak: witamina A, witamin z grupy B (witamina B1, B2 , B3,  B6, B9), witaminy E i K. Nie brakuje również minerałów takich jak: magnez, fosfor, cynk , potas, sód, wapń i żelazo. Indeks glikemiczny kaszy bulgur wynosi 42, a więc jest to produkt bezpieczny dla osób chorujących na cukrzycę. Bulgur zawiera gluten, więc osoby chore na celiakię nie mogą jej spożywać.

Kasza - jaglana, gryczana, jęczmienna, manna, bulgur

Fot. iStock/bulgur

Kasza manna 

To drobno mielona kasza jest lekkostrawna i znana z delikatnego smaku, bardzo chętnie serwowana na słodko, jako drugie śniadanie lub deser. Ponieważ manna to kasza z mocno rozdrobnionej pszenicy, zawiera gluten, i niestety pozbawiona jest części cennych dla zdrowia substancji. Jest też dość kaloryczna i ma wysoki indeks glikemiczny równy 60. Jednak kasza manna nie jest bezwartościowym pokarmem, tak, jak wielu osobom się wydaje. Zawiera ona duże ilości jodu, więc jest cennym dodatkiem w diecie osób np. z niedoczynnością tarczycy. W jej składzie jest też dużo żelaza, i nieco mniejsze ilości witamin z grupy B (szczególnie B1 i B6).

Kasza - jaglana, gryczana, jęczmienna, manna, bulgur

Fot. iStock/manna

Kasza jęczmienna

Kasza jęczmienna to produkt, który najczęściej z puli różnorodnych kasz trafia na nasze stoły. Znana jest pod kilkoma postaciami, jako pęczak, kasza perłowa czy łamana, z których każda zawiera gluten. W kaszy jęczmiennej znajduje się bogactwo błonnika oraz witamin, minerałów i pierwiastków śladowych. W zależności od rodzaju kaszy jęczmiennej, może się ona różnić zawartością: wapnia, fosforu, potasu, cynku, żelaza, magnezu, sodu, cynku, kwasu foliowego, witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6),witaminy A i K. Posiada właściwości oczyszczające organizm i zwalczające stany zapalne.

Kasza - jaglana, gryczana, jęczmienna, manna, bulgur

Fot. iStock/pęczak

Kasza kuskus

Kuskus przybył do nas z Maroko, Algierii i Tunezji. To kasza drobno tłuczona, produkowana z pszenicy durum, zawierająca gluten. Jest źródłem witamin z grupy B, zawiera również sporo cennych minerałów, takich jak: magnez, fosfor, cynk, miedź, selen i mangan. Zawiera dużo błonnika i jest lekkostrawna. Jej indeks glikemiczny  po ugotowaniu wynosi 65, więc nie jest ona wskazana diabetykom i osobom na dietach odchudzających.

Kasza - jaglana, gryczana, jęczmienna, manna, bulgur

Fot. iStock/kuskus

Kasza kukurydziana 

Kasza kukurydziana (polenta) powstaje z kukurydzy i nie zawiera glutenu. Niestety jest dość kaloryczna i ma znacznie mniej substancji odżywczych, w porównaniu do innych kasz. Zawiera jednak witaminy takiej jak: beta-karoten, witamina E, PP i witaminy z grupy B, oraz selen. Indeks glikemiczny kaszy kukurydzianej po ugotowaniu równy jest 70.

Fot. iStock/kaszka kukurydziana

Amarantus

Amarantus (szarłat) była źródłem dobrze przyswajalnego białka i aminokwasów, ma niski indeks glikemiczny, równy 35. Należy jednak czytać etykiety i uważać na amarantus ekspandowany (obrobiony techniką ciśnieniowo-temperaturową), ze względu na indeks na poziomie aż 70. Amarantus nie zawiera glutenu, jest dobrym źródłem magnezu, żelaza i kwasu foliowego. Dostarcza również witaminy z grupy B, witaminę A, C i E oraz antyoksydanty i błonnik.

amarantus

Fot. iStock/amarantus

Komosa ryżowa

Komosa ryżowa (ryż peruwiański, quinoa) to bardzo wartościowa i zdrowa kasza. Jest prawdziwą bombą odżywczą. Zawiera witaminy takiej jak: witamina A i E, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy. Dostarcza składniki mineralne takie jak: magnez, wapń, żelazo, fosfor, potas, sód, cynk. Zawiera flawonoidy, a obecne w komosie saponiny wykazują właściwości przeciwalergiczne, przeciwzapalne, wzmacniające układ odpornościowy. Białko komosy zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, których organizm sam nie potrafi sobie wytworzyć. Nie zawiera glutenu. Indeks glikemiczny komosy ryżowej wynosi 35.

komosa ryżowa, quinoa

Fot. iStock/komosa ryżowa


źródło: www.odzywianie.info.pl , www.ekologia.pl

Zobacz także

Paulina Wnuk: Życie nauczyło mnie, że wszystkie niepowodzenia trzeba przekuwać w coś dobrego

ESOTIQ radzi: Jak zmysłowo podkreślić kobiecość jedynie bielizną?

Starsze kobiety mówią szczerze o tym, co zrobiłyby inaczej, gdyby znów były młode