Lifestyle Zdrowie

Chcesz uniknąć efektu jo-jo? Zapamiętaj pięć naukowo potwierdzonych sposobów utrzymania wagi po odchudzaniu

Redakcja
Redakcja
12 kwietnia 2018
Fot. iStock/ruslanshramko
 

Po wielu wyrzeczeniach związanych z procesem odchudzania marzymy o tym, by jego efekt okazał się trwały. Z tym w praktyce bywa jednak różnie i w wielu przypadkach pojawia się niechciany efekt jo-jo. Nie jest on ani dobry dla naszego samopoczucia, ani dla ciała, ponieważ częste wahania masy powodują problemy z jednością skóry, komfortem psychicznym, a także ze zdrowiem.

Niestety tak bywa, że im bardziej spektakularna utrata masy ciała, tym bardziej bolesny powrót do dawnej wagi. U wielu osób waga powraca, a niekiedy nawet tych kilogramów jest więcej, niż było początkowo.

Efekt jo-jo gwarantuje powrót do starych nawyków żywieniowych oraz brak ruchu. Co zrobić, aby uniknąć efektu jo-jo? Są na to naukowe potwierdzone sposoby.

5 naukowo potwierdzonych sposobów utrzymania wagi po odchudzaniu 

1. Zmień konieczność w zdrowy nawyk

Jeżeli do tej pory zielone warzywa zjadłaś z zaciśniętymi zębami nie przepadając za ich smakiem, wymyśl taką formę ich podania, aby konieczność zamieniła się w przyjemność. Postaw na różnorodność i eksperymentuj ze zdrowymi przepisami. Nie ograniczaj się do kilku dań, bo  jedzenie tego samego ci zbrzydnie. Wypracowanie dobrych nawyków dla zdrowia, a nie z konieczności, sprawi, że utrzymanie stałej wagi będzie łatwiejsze, bo mniej będzie ciągnęło cię do podjadania niezdrowych rzeczy.

2. Prowadź dziennik żywienia

Regularne uzupełnianie dzienniczka jest zajęciem dość czasochłonnym, ale wartym zachodu. Dzięki niemu będziesz mogła zaobserwować, kiedy i w jakich ilościach jesz, ile przyjmujesz kalorii. Po dłuższym czasie zapisywania będziesz mogła zauważyć, czy gdzieś po drodze nie popełniasz  błędu, który może kosztować cię tycie. Oczywiście nie zakłamuj i nie pomijaj pewnych faktów, bo dziennik nie spełni swojej roli.

3. Sięgaj po białko

Dieta niskokaloryczna, bogata w białko, jest jedną z tych rzeczy, którą warto kontynuować po odchudzaniu. Białko jest źródłem energii i materiałem, który buduje mięśnie. Organizm dłużej je trawi, dzięki czemu jest mniejsza ochota na podjadanie. Będziesz jadła mniej, ale lepiej, więc nie powinnaś przytyć.

4. Pamiętaj po śniadaniu

To konieczność, o której jednak często zapominamy. Jedzenie śniadania powoduje utrzymanie głodu w późniejszych godzinach w ryzach, daje dobrą energię, pozwala organizmowi wejść na wyższe obroty. Im bardziej wartościowe śniadanie, tym lepszy efekt. Nawet jeśli nie czujesz głodu, dobrze byś sięgnęła po jogurt lub owsiankę.

5. Ruszaj się

Bez ruchu nie spalisz odpowiedniej ilości kalorii. Regularna, choć niekoniecznie forsowna aktywność fizyczna pozwala utrzymać ciało w dobrej formie i spożytkować energię. Wystarczy 20 – 30 minut gimnastyki, spacer do miasta zamiast przejażdżki autem, aby nie mieć problemu z utrzymaniem prawidłowej masy ciała. Gdy to jest niewystarczające, warto spróbować bardziej intensywną aktywność taką jak jazda rowerem lub pływanie.

źródło:  portal.abczdrowie.pl bonavita.pl


Lifestyle Zdrowie

Udajesz twardzielkę czy naprawdę jesteś silną kobietą? Trudno nam uwierzyć, że można być szczęśliwym mimo wszystko

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
12 kwietnia 2018
Kim jest samica alfa?
Fot. iStock / utkamandarinka

Zdeterminowana, uparta, nie pozwoli, by cokolwiek na nią wpłynęło. Miała już złamane serce, relacje, które okazały się nietrwałe, swoje porażki, przeżyła zdrady. Ale wygląda na to, że jest najszczęśliwszą kobietą na świecie. Jak to możliwe? A może tylko udaje?

Nie, nie udaje. Pozmieniała definicje w swoim życiu, przewartościowała kilka rzeczy i teraz jest naprawdę silna.

Uśmiecha się do ciebie

Bez względu na to, co ją spotkało. Widzi również słońce, a nie tylko ciemne chmury. Wie, że zła passa nigdy nie trwa wiecznie. Jest optymistką.

Wysłuchuje godzinami twoich zwierzeń

Mówi ci, że jest dla ciebie, mówi ci, że cię rozumie. Ale nie mówi nic o sobie. Nie wiesz nawet, czy ma własne problemy, możesz tylko podejrzewać, że nie stała się taka przez przypadek.

Potrafi zatroszczyć się innych

Ale nikt nie troszczy się nawet o jej tajemnice, o ból, który być może w sobie nosi, nie mogąc się nim z nikim podzielić. Ludzie zazdroszczą jej pewności siebie i tej uspokajającej siły. Nie zastanawiają się, jakie koszty poniosła by być właśnie taka – silna.

Bywa skryta

Ludzie myślą, że jej życie jest wspaniałe. Nie zdają sobie sprawy, że widzą je tylko takim, jak ona tego chce. To tylko część prawdy, którą pokazuje światu. Nie wpuści tam byle kogo.

Jest niezależna

Ona nie potrzebuje niczyjej pomocy. To jest sytuacja, który sama stworzyła, „zasłona dymna” . Jej uśmiech skrywa trudną prawdę. Cierpiała, może nadal cierpi. Tylko, że potrafi sobie z tym radzić.

Nie płacze…

…kiedy patrzysz. Wydaje się, że nic nie jest w stanie jej złamać. Przez cały dzień jest spokojna i opanowana, chętna, by ci pomóc. W samotności odpuszcza. Ale nie na długo.

Wie, że ludzie popełniają błędy

Wie, że oszukują, zdradzają. Ale nie pozwoli ci stracić wiary w innych. Ona wybacza. Sprawia, że ​​ludzie na nowo zaczynają wierzyć w siebie.

Spotkałeś na swojej drodze silną kobietę? Zapytaj, czego potrzebuje. I okaż cierpliwość, nie odpowie ci na to pytanie od razu.


Na podstawie: themindsjournal.com

 


Zobacz także

Sprawdź, jaki jest twój dominujący zmysł i co to oznacza

Życie kobiet w kraju, w którym to mężczyźni mają prawo głosu… Czy możliwa jest baśń z tysiąca i jednej nocy?

7 psychologicznych trików, które pomogą ci zbudować pewność siebie. Teraz już nikt cię nie zatrzyma