Go to content

20 błędów popełnianych w CV, które sprawiają, że to nie ty dostajesz wymarzoną pracę

Starania o znalezienie pracy pociągają za sobą konieczność przedstawienia potencjalnym pracodawcom pewnych informacji o sobie. CV, czyli Curriculum Vitae, w dosłownym tłumaczeniu oznacza przebieg życia, w tym przypadku zawodowego. Wydaje się, że wypisanie ukończonych szkół czy kursów, przedstawienie dotychczasowego doświadczenia zawodowego nie może nastręczać wielkich trudności.

A jednak bywa odwrotnie. Wiele osób w swoim CV popełnia błędy, które mogą przyczynić się do zmniejszenia szans otrzymania pracy. Są pewne rzeczy, którymi wręcz nie należy dzielić się z potencjalnym pracodawcą, a mimo wszystko wpisujemy je do CV. Warto sobie uświadomić, że pracodawcy mają średnio tylko 6 sekund na przejrzenie jednego dokumentu, dlatego trzeba napisać zwięźle i treściwie.

20 błędów popełnianych w CV, które sprawiają, że to nie ty dostajesz wymarzoną pracę 

1. Miejsce urodzenia, stan cywilny itp.

Wpisując rzeczy mało istotne, takie jak stan cywilny nazwisko panieńskie czy obywatelstwo, zabierasz sobie cenne miejsce, które można wykorzystać w bardziej przemyślany sposób. Takich informacji pracodawcy nie potrzebują. Trzeba pamiętać, że pracodawcy nie mają kilku minut, by dokopać się do najważniejszych informacji, a CV powinno przykuć ich uwagę od początku, do końca.

2. Nieistotne doświadczenie

Wpisując informacje dotyczące doświadczenia zawodowego, wpisz tylko to, co pomoże ci przekonać do siebie szefa. Np. aplikując na stanowisko doradcy klienta w banku, nie wpisuj w doświadczenie dwumiesięcznego epizodu pracy kelnerki na studiach. Przecież w banku nie będziesz zajmowała się serwowaniem posiłków.

3. Motto

Zdarza się wcale nierzadko, że kandydaci wpisują pod nazwiskiem swoje życiowe motto, jakąś myśl przewodnią nawiązującą do stanowiska, o które się starają. To zupełnie niepotrzebne, bo nie wszyscy pracodawcy zaczytują się w literaturze, by szczególnie docenić twoje oczytanie.

4. Hobby

Jeśli nie dotyczy ono bezpośrednio pracy, o którą się starasz, zmarnujesz jedynie czas potencjalnego pracodawcy. Mało kogo będzie interesować, że lubisz sklejać modele czołgów wieczorami.

5. Stan zdrowia

Informacje o stanie zdrowia, które mają związek z charakterem wykonywanej pracy lub posiadaniem orzeczenia o niepełnosprawności, są uzasadnione w CV. Jednak informacje o bólach kręgosłupa, migrenach, alergiach itp., wypisane na wszelki wypadek, są niepotrzebne.

6. Brak podkreślenia osiągnięć 

Szczególnie gdy na dane miejsce jest wielu chętnych, warto nie tylko wypisać doświadczenie zawodowe, ale i osiągnięcia w tym zakresie, np. sukcesy sprzedażowe, innowacyjne pomysły itp.

7. Wymyślanie informacji

Nawet jeśli nie masz czym pochwalić się przed pracodawcą, lepiej nie wymyślaj niestworzonych historii, bo wiele informacji można przecież zweryfikować. A żaden szef nie chciałby mieć wśród personelu kłamcy, któremu nie można zaufać.

8. Nieprecyzyjnie określasz umiejętności 

Kluczenie wokół tego, co może zmieścić się w kilku słowach jest bez sensu. Ale też nie rzucaj pojedynczych słów—haseł, bo pracodawca nie będzie miał ochoty się domyślać reszty. Posługuj się faktami i liczbami, bo im precyzyjniej określisz umiejętności, tym bardziej przekonujący będziesz dla pracodawcy.

9. Podajesz niepoważny adres e-mail 

Niby błahostka, ale potrafi pogrzebać szanse na pracę. Adres e-mail brzmiący głupio lub dziecinnie nie doda ci profesjonalizmu. Załóż nowy adres, skorzystaj z domeny takiej jak np. Gmail, użyj imienia i nazwika, zamiast pseudonimów itp.

10. Uważaj z grafiką, tabelkami i wykresami

Tworząc profesjonalne CV możesz próbować zaimponować pracodawcy umiejętnościami i osiągnięciami. Jednak może się okazać, że pracodawca otworzy dokument zapisany w innym formacie i tekst plus obrazki czy wykresy rozjadą się lub nałożą na siebie. To będzie absolutne samobójstwo dla takiego CV.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/MangoStar_Studio

1/1 20 błędów popełnianych w CV, które sprawiają, że to nie ty dostajesz wymarzoną pracę

11. Podajesz dane kontaktowe do obecnej firmy

Jeśli akurat planujesz po cichu zmienić pracę, nigdy nie podawaj danych kontaktowych do obecnej firmy, nawet gdy spędzasz tam całe dnie. Zastanów się, czy naprawdę będziesz mogła odebrać telefon z potencjalną ofertą zatrudnienia w innym miejscu.

12. Piszesz źle o byłym szefie

Najlepiej nie pisz wcale, że np. przez niego musisz pilnie znaleźć pracę, bo „punktowanie” wad poprzedniego szefa będzie sygnałem alarmowym dla przyszłego. Lepiej zachować klasę i milczeć, niż mówić źle.

13. Wymieniasz doświadczenia od zamierzchłych czasów 

To będzie najbardziej interesowało osobę rekrutującą. Doświadczenie powinno pochodzić z ostatnich 15 lat, podobnie jak informacje o edukacji i certyfikatach starszych niż 15 lat.

14. Przedstawiasz własne warunki zatrudnienia

Odpuść sobie informację dotyczącą tego, ile chcesz zarabiać na start, albo ile zarabiałaś wcześniej. Masz zaprezentowanie twoje doświadczenie zawodowe i umiejętności, o pieniądzach rozmawiać będziesz później.

15. Stosujesz fantazyjne czcionki

Fantazyjne czcionki są trudniejsze do odczytania. Najlepiej użyj standardowej czcionki bezszeryfowej (czyli bez ozdobników), takiej jak Arial. Weź też pod uwagę rozmiar czcionki, powinna być czytelna, ładna i elegancka.

16. Tłumaczysz, dlaczego rezygnujesz z poprzedniej pracy

Kiedyś będziesz mogła się tym podzielić z koleżankami, ale nie z szefem na sam początek. Powody, dla których zrezygnowałaś z poprzedniej pracy, nie mają znaczenia w tym momencie.

17. Popełniasz błędy

Co tu dużo pisać — błędy dyskwalifikują. Zanim wyślesz CV wykorzystaj narzędzie do sprawdzania pisowni lub poproś przyjaciółkę o sprawdzenie CV.

18. Używasz niezrozumiałych zwrotów

Dobrze uchodzić za profesjonalistę lub osobę oczytaną, ale pismo naszpikowane wymyślnymi zwrotami będzie po prostu męczące (a może nawet nie do końca zrozumiałe) dla osoby, które musi je przeczytać.

19. Piszesz, dlaczego chcesz tę pracę

Pracodawcę nie interesuje fakt, że marzysz o większym lokum albo aucie i potrzebujesz zatrudnić się gdziekolwiek, by otrzymać pieniądze. Chwała ci za dobre chęci, ale zatrzymaj to dla siebie.

20. Umieszczasz zdjęcie typu „selfie” 

Jeśli już chcesz umieścić zdjęcie w CV wybierz profesjonalne, wykonane przez fotografa. Żaden plener czy „selfie” nie pomoże ci zdobyć poważnej pracy.

źródło:  www.businessinsider.cominterviewme.pl