Go to content

Skąd wiedzieć, że twój związek to fikcja. 7 najczęstszych sygnałów, że pora na rozmowę lub… pakowanie walizek

Fot. iStock/PaolaV1

Kiedy osoba o dobrym, czystym sercu i szczerych intencjach jest „uwięziona” w nieprawdziwym związku, jest to dla niej bolesne i męczące doświadczenie. Bolesne, bo w głębi serca wie, że jej partner tak naprawdę nie jest jej oddany, ani zaangażowany w tę relację. Męczące, bo musi stale tłumić w sobie impulsy czy emocje, które mogłyby zdemaskować tę iluzję.  Fałszywy związek ma zawsze ten sam scenariusz: jeden z partnerów wykazuje się pełnym oddaniem drugiemu i dobrymi intencjami. Chce nad relacją pracować. Drugi jest emocjonalnie nieobecny, bywa odległy i obcy.Gdy wchodzisz w nowy związek, bardzo chcesz widzieć w swoim partnerze kogoś, kto odwzajemnia twoje potrzeby miłości i szacunku, bycia kochanym i „zaopiekowanym”. Jeśli po obu stronach występują szczere intencje, po okresie początkowego zauroczenia, troskliwie pielęgnowany związek ma szanse się rozwijać. Jeśli jeden z partnerów „udaje”, zaczynają się problemy.

Miłość sprawia, że nie myślimy i nie oceniamy racjonalnie, łatwo nas oszukać. Nie trzeba robić sobie wyrzutów, jeśli w porę nie zauważyliśmy, że nasz związek to iluzja. Dodatkowo blokuje nas strach przed samotnością i negatywnymi emocjami związanymi z rozstaniem.

Żeby zakończyć fałszywą relację musimy dostrzec prawdę, niezależnie od tego jak bardzo jest ona niewygodna.  Im wcześniej jesteśmy w stanie zauważyć i przyznać, że jesteśmy w fałszywym związku, tym szybciej możemy się z niego uwolnić.

Czy jesteś w „udawanym związku” – sprawdź 7 najczęstszych symptomów

1. Twój partner wydaje ci się emocjonalnie oddalać od ciebie, gdy dzieli was odległość

Gdy twój partner jest daleko, nie podejmuje prób komunikowania się z tobą, lub robi to „na siłę”. Nie odpowiada na SMS-y, nie oddzwania. Nie informuje cię o tym, co dzieje się w jego życiu i zawsze ma na pod orędziu mnóstwo wymówek.

2. Nie dąży do bliskości z tobą

Gdzie nie ma bliskości, nie ma żadnego związku. Próbujesz zainicjować kilka intymnych, romantycznych chwil, ale na próżno – czujesz, że on się do nich przymusza.

3. Nie zależy mu na rozwiązywaniu konfliktów

Konflikty, problemy zdarzają się w każdej relacji. Nie możesz być jedyną osobą w związku, której zależy na ich rozwiązywaniu, na kompromisach. Dystans, wyobcowanie emocjonalne – stąd tylko krok do wyrachowania.

4. Nie podejmuje wysiłku, by utrzymać związek

To ty planujesz, decydujesz, myślisz o przyszłości. Brak wysiłku jest powszechnym znakiem zainteresowania utrzymaniem relacji.

5. Nie pyta co czujesz, co myślisz

Dwie osoby w prawdziwej, zdrowej relacji rozumieją jak ważne jest poznanie uczuć i emocji swojej „połówki”. Chcą wiedzieć, nawet jeśli miałoby to być trudne. W „udawanym związku” trudne emocje lekceważy się, albo „zamiata pod dywan”.

Kiedy ostatni raz twój partner zapytał jak się czujesz i jak ci minął dzień?

6. Nie podejmuje rozmów o przyszłości

Jeśli twój partner unika takich rozmów lub nie reaguje na twoje próby podjęcia tematu, zazwyczaj oznacza to, że nie myśli o przyszłości z tobą.

7. Jest obojętny, wycofany i powściągliwy

Najbardziej „rzucający się w oczy” sygnał. Autentyczny związek to pasja i zaangażowanie. Osoba, która pozostając w związku ciągle bardziej koncentruje się na swoich indywidualnych celach i dążeniach, ignorując, lekceważąc potrzeby i marzenia drugiej strony, nie ma szczerych intencji.

Wycofywanie i umiejętność zdystansowania się nie są negatywnymi cechami osobowości. Ale nawet największy introwertyk otworzy się przed osobą, która kocha.


Na podstawie: powerofpositivity.com