Go to content

„Powiedz do cholery, o co ci chodzi!”. O tym, dlaczego w związku trzeba wyrażać się jasno

Kłótnia w związku - para i chmura nad nią
Fot. iStock/ DeanDrobot

W naszych relacjach miewamy chwile, kiedy łagodzimy lub ukrywamy nasze opinie, aby nie urazić drugiej strony. Jeśli jednak robimy to nieumiejętnie lub zbyt często, nasze prawdziwe myśli i odczucia zostają jakby przeniesione „ w inny wymiar” , a my przyjmujemy taki obraz rzeczywistości, który nam nie odpowiada.

Próba bycia politycznie poprawną, aby nie generować konfliktu, może uratować nam wiele sytuacji, szczególnie gdy nie chcemy skrzywdzić wrażliwego partnera, ani wdawać się w kłótnie, które powodują szkody emocjonalne. Ale na dłuższą metę takie rozwiązanie jest nieefektywne. W związku powinniśmy dzielić się ze sobą naszymi myślami i opiniami z szacunkiem, empatią i, oczywiście, miłością. Za to zawsze szczerze. Oto dlaczego.

Pozbywasz się presji i napięcia, które rośnie, gdy tłumisz wszystko w sobie

Każdy ma własne kryteria interpretacji świata, które niekoniecznie są zbieżne z kryteriami bliskich nam osób.  Może wolisz milczenie ze strachu przed skutkami twoich słów, ale jeśli zatrzymasz je w sobie, stanie się to nawykiem i prędzej czy później eksplodujesz. Zdolność do wyrażania emocji i myśli w sposób asertywny pozwoli ci mieć większe zaufanie do siebie samego i lepiej rozumieć, że ty również masz prawo do posiadania własnej opinii.

Umożliwiasz drugiej stronie otwarcie się na siebie, na was

Kiedy sami jesteśmy w stanie mówić jasno i wyraźnie, pokazać nasze myśli i uczucia w szczery i nieukrywany sposób, zapraszamy innych, aby zrobili to samo. Dzięki zasadzie wzajemności, jeśli otworzysz się na innych, inni otwierają się na ciebie. Twój partner będzie postrzegać cię jako uczciwą osobę, która mówi, co myśli i kto potrafi szanować opinie innych.

Pozwalasz, aby inni lepiej cię rozumieli, masz większe szanse na to, by coś zmienić

Bycie szczerym i mówienie tego, co myślimy, pozwala nam pokazać się takimi, jakimi jesteśmy i w ten sposób sprawić, by inni lepiej nas rozumieli. Lepsza znajomość partnera to możliwość wprowadzenia zmian na lepsze w relacji z nim, to także lepsza wzajemna akceptacja.

Jeśli więc chcesz mieć udany związek, nie unikaj konfrontacji z własnymi uczuciami, opiniami, emocjami. Mów, co ci leży na sercu i dbaj o to, by umożliwić to samo twojemu partnerowi.


Na postawie: nospensees.fr