Go to content

Oznaki braku poczucia bezpieczeństwa w związku

Fot. iStock/South_agency

Zakochać się i kochać, to dzielić się tym, co mamy najintymniejszego. Kiedy kochasz, chcesz mieć pewność, chcesz czuć się bezpiecznie. Poczucie braku bezpieczeństwa w związku prowadzi do konfliktów i wewnętrznych rozterek, które podkopują nasza wiarę w te relację oraz w partnera. Czy wiesz, jakie są główne oznaki braku poczucia bezpieczeństwa w związku?

Pierwsza oznaka niepewności w miłości: kontrola i zazdrość

Jednym ze znaków świadczących o braku bezpieczeństwa w miłości jest poszukiwanie kontroli zarówno nad relacjami jak i nad osobami. Niektórzy ludzie mają „podstawową” potrzebę kontrolowania. Muszą czuć silną kontrolę, aby nie czuć się zagrożonym.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy jedna osoba szuka kontroli nad drugą, czuje się zagrożona. Bardzo duża widoczna potrzeba kontroli może być związana z problemami psychologicznymi, takimi jak zaburzenie obsesyjno-kompulsywne.

Ciągłe poszukiwanie oznak czułości i miłości („Proszę powiedz mi, że mnie kochasz”)

Lubimy słyszeć, że jesteśmy kochani i najważniejsi, to naturalne. Ale jeśli przywiązujemy zbyt dużą wagę do tego, ile raz danego dnia nasz partner nas przytulił i czy odpowiedział na każde „kocham cię”, jest to oznaka zaburzenia poczucia bezpieczeństwa w relacji.

Dorzućmy jeszcze do tego typowe wyrzuty, takie jak: „Nie jesteś dla mnie taki czuły jak dla…” „Kiedy jesteśmy razem, nie okazujesz mi uczucia…”, „Nie zwracasz na mnie uwagi”… . Wszystkie te zdania mogą być oznaką lęku, braku poczucia bezpieczeństwa i niskiej samooceny.

Zachowywanie swoich opinii dla siebie i unikanie konfliktów

Sprzeczać się i nie zgadzać się z partnerem jest coś zdrowego. Ponadto, nieporozumienia i różnice są konieczne, aby nauczyć się żyć razem z drugą osobą ze zrozumieniem, że jest ona kimś odrębnym, z własnymi  potrzebami i cechami. Nie można traktować kłótni  jako symptomu słabości związku. Naszym celem powinno być jedynie wspieranie komunikacji i dialogu, akceptacja i zrozumienie. Udając, że myślimy tak samo, popadamy w paranoję i frustrację.


Na podstawie: nospensees.fr