Go to content

Obecni – nieobecni w związku. Jak rozpoznać tych, z którymi nigdy nie będziemy „naprawdę”?

Fot. iStock/lofilolo

Nieobecny. Czasem tylko duchem, czasem również ciałem. Związek z partnerem, którego tak naprawdę, realnie przy tobie nie ma, bywa o wiele bardziej obciążający niż samotność w pojedynkę. Bo co z tego, że umówiliście na wspólne życie, kiedy ze wszystkim zostajesz sama, bez wsparcia, bez jego uczestnictwa w podejmowaniu decyzji, w rozwiązywaniu problemów?

„Na początku było inaczej” –  trzymasz się kurczowo tej myśli, widząc w niej szansę na jakąś poprawę, na powrót do tego, co było między wami, zanim on „zobojętniał”. Zatrzymaj się, pomyśl – czy naprawdę było inaczej?

Istnieje kilka rodzajów „niedostępności”. Niektórzy z nas zawsze będą „nieobecni” w związku, z powodu zaburzeń psychicznych lub/i niezaspokojonych w dzieciństwie potrzeb. Bywa jednak, że „nieobecność” jest czymś czasowym. Zdarza się tak, jeśli to następstwo jakiegoś życiowego dramatu, problemu, trudnego momentu.

Oto lista bardziej subtelnych, alarmujących sygnałów niedostępności w związku:

1. Flirtowanie połączone z powierzchownymi, zdawkowymi pochlebstwami

Czujesz, że osoba, którą poznajesz preferuje jedynie powierzchowny kontakt, brak tu chęci głębszego poznania drugiej strony? Taki flirt jest dobrym elementem intymności, która ma trwać jedynie chwilę, kiedy na nic nie liczymy i niczego od siebie nie oczekujemy.

2. Mocna samokontrola

Niepokojący jest brak wyrozumiałości dla swoich i cudzych słabości. Nasze relacje powinniśmy przecież budować na akceptacji, zrozumieniu i chęci wsparcia. Brak spontaniczności, przysłowiowej „odrobiny szaleństwa” jest zdecydowanie złym znakiem dla ewentualnej relacji.

3. Zbytnia podejrzliwość

Jeśli bliska ci osoba zbyt mocno skupia się na zasłyszanych, negatywnych faktach i wierzy w nie, bez chęci konfrontacji z tobą, jest to zdecydowanie alarmujący sygnał.

4. Niepokojąca przeszłość

Dowiedz się, czy twój ukochany był już w jakiejś dłuższej, stałej relacji i dlaczego to się skończyło. Może się okazać, że większość jego związków kończyła się tam, gdzie zwykle zaczyna rozwijać się intymność.

5. Perfekcjonizm

Zaniepokoić powinna cię także skłonność do wyszukiwania w każdym wad. Problem polega na tym, że osoba, z którą się spotykasz, boi się bliskości. Kiedy nie może doszukać się w tobie jakieś słabości, niedoskonałości, jej niepokój rośnie.

6. Gniew – gwałtowny, bez znaków ostrzegawczych lub tłumiony, maskowany chamskimi odzywkami

Zwracaj uwagę na język, jakim bliska ci osoba posługuję się w gniewie. Czy masz wrażenie, że zamienia się w kogoś innego? Czy często myślisz, że nie podejrzewałbyś jej o „takie zachowanie”…?

7. Arogancja

Unikaj związku z kimś, kto uwielbia się przechwalać i jest zarozumiały. Takie zachowanie sygnalizuje niską samoocenę. Droga do zyskania jego zaufania będzie kręta i wyboista.

8. Nieterminowość, niesłowność

Chroniczne spóźnianie się jest nie tylko nieuprzejme, ale może także wskazywać, że dana osoba unika relacji, chce się z niej „wywinąć”.

9. Natarczywość/Tajemniczość

Niewłaściwe, zbyt wcześnie zadane pytania (np. o pieniądze czy seks) mają często na celu zniechęcenie drugiej strony, uniemożliwienie rozwoju waszemu związkowi.

10. Presja zbliżenia

Uważaj na bodźce seksualne wysyłane zbyt wcześnie. Uwodziciele unikają prawdy, autentyczności, ponieważ nie wierzą, że sami są w stanie „zatrzymać” partnera na dłużej. Kiedy związek staje się realny, oni go sabotują. Zbliżenie ma dać im pewność, której i tak nigdy nie poczują.

Większość ludzi ujawnia swoją emocjonalną niedostępność  bardzo wcześnie. Obserwuj, zwracaj uwagę na niepokojące, powyższe sygnały, zwłaszcza jeśli czujesz, że zaczynasz się angażować.