Go to content

Mężczyzna „kontrolujący”. To nie miłość, to próba dominacji i obsesja

Fot. iStock / RapidEye

Chociaż nie ma jednego typu mężczyzny zaborczego, tzw. „kontrolera”, pewne cechy i postawy są wspólne dla mężczyzn, którzy lubią mieć przewagę nad swoimi partnerkami. Niemniej jednak należy pamiętać, że mogą to być bardzo różne osoby pod względem statusu społecznego i ekonomicznego, wieku, wykształcenia, przekonań religijnych, politycznych oraz wykształcenia. Każda z nich wykazuje dominujące i autorytarne zachowania. Czasami ukrywają te postawy za subtelnymi i życzliwymi gestami, innym razem pokazują je bez skrupułów. W każdym przypadku, krok po kroku, tworzą więzienie, w którym zamykają drugą osobę.

Co powinno cię zaniepokoić

Pierwsze oznaki alarmu to negatywność, dewaluacja i odrzucenie partnerki. Sygnały te są ukryte za fałszywą skromnością, i wymówką, że chodzi jedynie o kilka niewinnych komentarzy, które powinnaś wziąć sobie do serca, żeby się… poprawić.  Do tego codziennie kwestionowane są twoje umiejętności, twój zdrowy osąd, rozsądek. Po trochu tracisz swoją tożsamość. Coraz mniejszą wagę przykładasz do tych jego zachowań,  które powodują twoje cierpienie i ból. Zaczynasz ważyć słowa,  by go zadowolić. By być taka, jak powinnaś, jego zdaniem.

Na początku znajomości, zachowania kontrolujące mogą być brane za normalne, traktowane jak troska o partnera. Wysyła wiadomości, dzwoni do ciebie kilka razy dziennie. Sprawdza, gdzie jesteś. Ale gdzie jest limit?

Niebezpiecznie robi się wtedy, powstaje, gdy chęć poznania drugiej osoby staje się obsesją, a zainteresowanie zmienia się w kontrolę. Kontrolująca osobowość zwykle nie ujawnia się na początku związku. Rozwija się w miarę upływu czasu.

„Z kim rozmawiałaś?”

Osobowość obsesyjna twojego partnera przejawia się w jego chęci kontrolowania i sprawdzania wszystkiego wokół. Łatwo się złości i czasami próbuje powstrzymać swoją agresję, ale z reguły mu się to nie udaje.

Musi wiedzieć gdzie jesteś, z kim się spotykasz. Te pytania, jego dociekliwość i ciekawość stają się czymś niezwykle ważnym w związku. Chociaż powiedziałaś mu, co robisz, z kim i gdzie będziesz, on zawsze będzie próbował zweryfikować te informacje. Zada ci milion dodatkowych pytań, wykorzysta rodzinę lub przyjaciół, tylko po to, żeby sprawdzić, czy to, co zostało powiedziane, jest prawdą.

Ważne jest, aby pamiętać, że każdy z nas jest osobą wolną i że nikt nie ma prawa decydować o tym, z kim możemy wyjść i jak się ubrać. Byłby to brak szacunku i zahamowanie naszej wolności.

Niezdrowa zazdrość

Zazdrość, obsesyjna, „chora” jest reakcją na głębokie niedowartościowanie i brak pewności siebie w stosunku do partnera. Zwykle rodzi się wtedy, gdy czujemy, że miłość drugiej osoby jest zagrożona lub gdy doświadczamy jakiegoś lęku. Zazdrośni obawiają się porzucenia, są zależni od emocji i cierpią na chroniczną niepewność.

Chociaż większość ludzi nie jest w stanie relatywizować tego uczucia, ci, którzy są zaborczy odczuwają jeszcze większe trudności, kiedy muszą sobie z nim poradzić. Ostatecznie dają się zdominować zazdrości i pozwalają sobie na krytyczne, kontrolujące, a czasem nawet agresywne zachowania.

Czy zdarza się, że twój partner wpada we wściekłość, gdy nie otrzymuje od ciebie natychmiastowej odpowiedzi na wiadomości czy telefony? Jeśli zdarzy się to na początku związku, najlepiej o tym porozmawiać i zdecydować, czy chcemy by ta relacja się rozwijała. Jeśli dzieje się to w stabilnym związku, trzeba o tym porozmawiać lub/i skonsultować się z profesjonalistą.

Ważne jest, aby pamiętać, że telefon komórkowy komputer, pamiętnik, są rzeczami osobistymi i  że nikt nie powinien kontrolować naszych połączeń i wiadomości, ponieważ są one częścią naszej prywatności. Będąc w związku nie stajemy się czyjąś własnością, nie jesteśmy też drugiej osobie winni składania raportów ze znajomości z naszymi przyjaciółmi.

Miłość nie ma nic wspólnego z posiadaniem, potrzebą kontroli, ale wiąże się z wolnością, szacunkiem i zaufaniem. W każdym związku powinniśmy postawić granice. Nasz partner nie powinien nas zmieniać, nie powinien wymagać od nas, byśmy odkładali na bok nasze marzenia, przyjaciół i wszystko to, co jest dla nas ważne. 


Na podstawie: nospensees.fr