Go to content

Jak „kochać” kogoś z depresją? 8 sposobów na wsparcie chorego

Fot. iStock / OcusFocus

O depresji napisano i powiedziano już wiele. Nie jest to temat łatwy, o którym dyskutuje się przy filiżance kawy. W zależności od nasilenia objawów u osoby z depresją, życie z nią bywa naprawdę trudne. I dla chorego, i dla osoby towarzyszącej – bez względu na to jaka łączy nas relacja.

O osobach, które starają się wspierać chorych, mówi się rzadko. Poniekąd są pozostawiani sami w sobie, bo w opinii otoczenia nie oni chorują, więc nie oczekują dla siebie pomocy czy choćby wskazówek.

Towarzyszenie w chorobie jest trudne

Depresja jest trudną i częstą chorobą, a kontekst, w jakim się o niej mówi, najczęściej dotyczy porad dla osób nią dotkniętych. Ich bliscy pozostają w cieniu, choć sami potrzebują wiedzy, jak okazywać uczucie choremu. Smutek osoby z depresją udziela się najbliższym i oni także stają się smutni, żyją w poczuciu zagrożenia, szczególnie gdy pojawiają się próby samobójcze. Bliscy żyją w ciągłym poczuciu bezradności i bezsilności wobec choroby.

Zaangażowanie rodziny jest cenną pomocą w czasie trwania terapii i pozwala sprawniej wracać do zwyczajnej codzienności. Bardzo ważna jest uczciwość wobec chorego i okazywanie uczuć, co nie zawsze jest łatwe, bo bliscy boją się popełniać błędy. Szczególnym problemem bywa zmienność zachowania, gdy nie wiadomo, co robić, kiedy wczoraj wydawało się, że jest lepiej, a nazajutrz chory jest wycofany i próbuje zachować dystans.

8 możliwości na okazanie uczucia osobie z depresją

Emocjonalne wspieranie najbliższej osoby ułatwia złagodzenia cierpienia oraz powrót do równowagi. Uczucia można okazywać na wiele sposobów.

1. Bądź po jego stronie

Osoba cierpiąca na depresję zwykle traci perspektywę, jeśli chodzi o ocenę rzeczywistości. Towarzyszące jej poczucie samotności jest potężnym źródłem cierpienia. Pocieszanie, że chory da sobie radę, tylko musi się zmobilizować, nie przyniesie skutku. Lepiej być przy nim i powiedzieć, że wiesz jak jemu jest trudno i że jesteś po jego stronie.

2. Wyrażaj uczucia

Osoby cierpiące na depresję uważają często, że są niegodne miłości, że ona im się nie należy. Szczerze powiedz, że kochasz i akceptujesz chorego takim, jaki jest. Mów mu o jego zaletach, ale nie wymyślaj nieprawdziwych atutów. Warto przypominać choremu to, co w nim dobre, za co naprawdę kochasz. To pomaga zmierzyć się z destruktywnymi myślami.

3. Okaż zrozumienie

Nawet jeśli u każdej innej osoby, na łzy patrzyłabyś w poczuciu zażenowania i niezrozumienia, tu sytuacja jest inna. Chorzy na depresję nie użalają się nad sobą, tylko rozmyślają nieustannie o tym, co ich spotyka, a to jest jeszcze bardziej dołujące. Gdy chory ma gorszy czas bądź obok fizycznie, by pozwolić mu na bliskość, gdy będzie chciał się przytulić i wypłakać. Badania udowadniają, że przytulanie dłuższe niż 20 sekund, powoduje pozytywne zmiany w chemii mózgu.

4. Zachęć do mówienia

Nic na siłę, nie da się zmusić nikogo do otwarcia się na innych ludzi. Będąc blisko osoby cierpiącej na depresję, zachęć ją do opowiedzenia o swoich przeżyciach. Bez naciskania powiedz, że chętnie wysłuchasz, jeśli tylko zechce spróbować opisać to, co się w nim dzieje. Niech ma świadomość, że jego opowieść jest ważna i chętnie poświęcisz mu czas. Okaż współczucie, ale wstrzymaj się od dawania porad.

5. Pomóż dbać o siebie

Podczas trwania depresji cierpi nie tylko dusza, ale i ciało, któremu chory nie poświęca należytej uwagi. Aspekt dbania o higienę i estetyczny wygląd schodzi na dalszy plan. Z kolei fizyczne zaniedbanie wpływa na powstawanie następnych, nakręcających depresję myśli, o własnej beznadziei, cielesnym zapuszczeniu i przekonania, że stał się człowiekiem odpychającym, niegodnym uwagi i miłości. Spróbuj wykonać za chorego jakąś czynność, by on sam mógł skorzystać w tym czasie np. z prysznica, wybierzcie się razem do fryzjera. Jeśli jest bardzo źle, zabierz do lekarza, po specjalistyczne wsparcie.

6. Przekonaj do wyjścia na zewnątrz

Osoby z depresją mają tendencję do izolowania się od świata zewnętrznego i kontaktów z ludźmi. Aby wyrwać chorego z trwania w czterech ścianach, zaproponuj wyjście, ale nie tyle do ludzi, ile w spokojne, relaksujące miejsce. Pobyt na łonie natury wycisza, koi nerwy i pomaga odzyskać równowagę. Warto przypomnieć przyjemny dotyk promieni słonecznych, bliskość natury i jej piękno. To naturalnie wpływa na produkcję serotoniny i poprawę nastroju.

7. Zorganizuj przestrzeń wokół chorego

Najtrudniejsze w depresji są niemoc i poczucie samotności. Z tego powodu chorzy nie radzą sobie z organizacją przestrzeni, w której funkcjonują. Możesz pomóc oferując swą pomoc w sprzątaniu, myciu czy praniu, co sprawi, że otoczenie wyda się bardziej przyjazne. Nie chodzi o wyręczanie, ale taki podział obowiązków, by odciążyć chorego, który mógłby przestać odczuwać bezradność w tej materii. Pamiętaj, że pomagając pokazujesz, że akceptujesz stan, w jakim chora osoba się znalazła i nie jest wstydem przyjmować pomoc. Razem łatwiej jest pokonywać wyzwania.

8. Nakarm go z miłością

Wydaje ci się, że ugotowanie obiadu w niczym nie pomoże? Nieprawda, takie codzienne gesty mają wielkie znaczenie, bo pozwalają otoczyć troską osobę chorą. W końcu „zwykła” codzienność składa się właśnie z takich elementów, więc trzeba je przybliżać osobie cierpiącej z powodu depresji. Ponadto chorzy mają problem z brakiem apetytu, ponieważ przestają czuć smak potraw lub jedzą cokolwiek, zaniedbując potrzeby swojego organizmu. Warto poszukać też informacji o produktach spożywczych, które warto włączyć do diety osoby chorej na depresję.


źródło: charaktery.euzwierciadlo.plwww.nazdrowie.pl