Go to content

Czy to już miłość, czy jeszcze kochanie? Co odróżnia młodzieńcze uczucie od dojrzałej miłości?

Fot. iStock / ballero

Miłość powoduje, że na wiele rzeczy patrzymy w inny, rzadko obiektywny sposób. Początki zauroczenia zawsze przynoszą tzw. motyle w brzuchu i chęć spędzania ze sobą każdej wolnej chwili. Nie sztuką jest wychwalać na początku związek. Sztuką jest tak budować relację, by miłość ślepą, młodzieńczą, zmienić w dojrzałe uczucie.

Niekiedy przenosimy na kolejne relacje pewne zachowania, które zdążyły wejść nam w krew. I one powodują, że następne związki nie do końca gwarantują satysfakcję i bezpieczeństwo, a z czasem się wypalają.  A po czym można poznać, czy związek opiera się na dojrzałej lub niedojrzałej miłości?

5 zachowań, które pomagają odróżnić młodzieńcze uczucie od dojrzałej miłości

1. Obawa przed porzuceniem kontra poczucie bezpieczeństwa 

W relacji niedojrzałej możesz obawiać się porzucenia, tego, że wszystko się rozstrzygnie bez twojego udziału. Emocje mogą cię przytłaczać, odbierać pewność siebie i popychać do nieprzemyślanych działań. Miłość dojrzała daje spokój i poczucie bezpieczeństwa. Dobre uczucie nie wyklucza pojawienia się smutku czy niepokoju, ale nie pochłania przez to całej twojej energii.

2. Wątpliwości kontra pewność

W związku niepewnym ciągle szukasz akceptacji, potwierdzenia tego, że jesteś dla kogoś ważna. Nie czujesz się dobrze, mimo tego, że stale rozpatrujesz wątpliwości i starasz je rozwiać. W związku dojrzałym czujesz się kochana i nie musisz stale szukać potwierdzenia dla miłości ofiarowanej przez bliską osobę.

3. Rozchwianie kontra akceptacja

Związek niedojrzały sprawia, że tracisz kontrolę nad emocjami, popełniasz błędy, które pogarszają samopoczucie. Dojrzałe uczucie powoduje, że dostrzegasz swoje wady, ale koncentrujesz się częściej na zaletach. Nawet gdy coś dzieje się nie po twojej myśli, nie czujesz się zdruzgotana lub przerażona brakiem kontroli.

4. Strach przed zmianami kontra spokój

Zmiany są procesem naturalnym. Jednak gdy nie czujesz się pewnie w związku, boisz się tego, co może nadejść. To powoduje, że tracisz zdolność do podejmowania mądrych decyzji i stajesz się usztywniona, w oczekiwaniu najgorszego. Związek dojrzały pozwala na wyjście poza strefę komfortu i czerpanie budujących doświadczeń z nowej sytuacji.

5. Poświęcenie kontra świadome decyzje

W związku, który nie daje poczucia bezpieczeństwa, możesz być gotowa do wielkiego poświęcenia, byleby nic się nie zmieniało na gorsze. Dojrzała miłość pozwala na podejmowanie wyważonych decyzji. Umożliwia także akceptację utraty pewnych rzeczy, ale nigdy kosztem samej siebie.

źródło:  themindsjournal.com