7 rzeczy, które odporne na kryzysy pary robią inaczej

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 czerwca 2018
Fot. iStock/Anchiy
Fot. iStock/Anchiy
 

Są takie pary, które trwają i trwają, niczym chiński mur, przechodząc przez wszelkie możliwe kryzysy i problemy. Znajomi patrzą na nich z zazdrością i podziwem starając się poznać tajemniczy klucz do sukcesu. A oni wciąż razem od dziesięciu, dwudziestu, trzydziestu lat, ręka w rękę wiąż chcą ze sobą być. I wydaje się, że już zawsze będą. Jak to możliwe?

Na pozór nie ma w ich relacji nic niezwykłego, wyróżniającego ich na tee innych par. Jeśli jednak przyjrzeć się im się bliżej, zobaczycie, że:

1. Dbają o siebie wzajemnie podczas trudnych rozmów 

Wiedzą, jak komunikować się asertywnie – to znaczy w sposób jasny, pewny siebie i kontrolowany. Chociaż jest to łatwiejsze do powiedzenia niż zrobienia, szczególnie w przypadku trudnych rozmów, oto schemat, który może być pomocny:

  • komunikuj fakty
  • rozwiązuj swoje obawy w sposób obiektywny
  • wyjdź naprzeciw i zapytaj drugą osobę o jej perspektywę
  • oceń rezutat

2. Chcą

Dobre relacje wymagają samodyscypliny. Dobra wola to moc do znalezienia swojej motywacji, kiedy ma to naprawdę znaczenie – w momentach kryzysu, problemów osobistych, śmierci rodziców, choroby. Oni naprawdę chcą poszukać rozwiązań, wyjść z trudnych sytuacji.

3. Codziennie są blisko siebie 

Budząc się, wychodząc z domu do pracy, wracając do siebie pod koniec dnia i kładąc się spać. To może być tak proste, jak pocałunek, uścisk, uśmiech lub dotyk.

4. Cieszą się ze swoich sukcesów

Stoisz w gotowości, gdy twój partner mówi: „Hej, mam problem!”. Ale co zrobisz, gdy powie „Mam dobre wieści?” „Zabicie” rozmowy poprzez krótką odpowiedź („Hej, to świetnie”) lub zmiana tematu na to, co dotyczy ciebie to niezawodne i szybkie sposoby na osłabienie związku.

5. Zmieniają sposób myślenia w „trudnych momentach”

Kiedy nastaną burzliwe czasu dla związku, łatwo można zacząć myśleć pesymistycznie. Optymistyczne myślenie nie polega na wyobrażaniu sobie tęczy i jednorożców, a raczej na byciu realistą. Optymistyczni myśliciele są w stanie zidentyfikować rozwiązania, które jeszcze nie zostały wypróbowane (zamiast próbować tego samego w kółko, bo to nie działa).

6. Mają nadzieję

Wierzą, innymi słowy.

7. Ćwiczą empatię

Zdolność rozumienia doświadczeń i emocji innej osoby jest potężnym narzędziem w relacji. Empatyczni ludzie wydają się być mniej samolubni, szczerze zainteresowani szczęściem i dobrobytem swoich partnerów.


Na podstawie: huffingtonpost.com

 


Jak zachowuje się dorosły, który dorastał w toksycznym środowisku

Anna Frydrychewicz
Anna Frydrychewicz
5 czerwca 2018
Fot. iStock/spukkato
Fot. iStock/spukkato

Kiedy dziecko rodzi się w stabilnym, spokojnym środowisku, a nie toksycznym jest znacznie mniej narażone na długotrwały stres i niepokój. Ten „wyższy próg bezpieczeństwa”, który dostajemy w dzieciństwie jest konieczny, abyśmy nabrali poczucia własnej wartości i pewności siebie. Silny fundament charakteru pozwala dziecku stać się samowystarczalnym, niezależnym i samorealizującym się. Krótko mówiąc, jakość życia rodzinnego sprawia, że ​​dziecko jest szczęśliwe. Gdy jednak dorastamy w toksycznym otoczeniu,  istnieje większe prawdopodobieństwo, że jako dorośli będziemy mieli problemy z kontrolą impulsów, a także życiem społecznym. 

5 możliwych zachowań osoby dorosłej, która dorastała w toksycznym środowisku

Strach przed manipulacją

Toksyczne środowiska rodzinne często wymagają pewnego stopnia manipulacji między członkami rodziny. Manipulacja jest formą przemocy emocjonalnej. Ciągłe narażanie się na przemoc emocjonalną może wywołać lęk; w tym przypadku strach przejawia się w formie unikania konfrontacji.

Brak własnej tożsamości

Abraham Maslow, twórca Hierarchii Potrzeb, wymienia „szacunek” jako jeden z pięciu krytycznych elementów, zaraz obok fizjologii, poczucia bezpieczeństwa i miłości, poczucia przynależności oraz samorealizacji.

Poczucie bezpieczeństwa, wraz z miłością i przynależnością, ma głęboki wpływ na poczucie naszej wartości. Co więcej, według Maslowa, jeśli nie jesteśmy szanowani jako dzieci, prawdopodobnie nie zrealizujemy w pełni swojego potencjału ani talentów.

Trudności z zaufaniem

Kiedy ktoś jest wychowywany w atmosferze, w której nie ma zaufania, może to z pewnością wpłynąć na jego zdolność do ufania innym. Brak zaufania to z kolei istotna przeszkoda w nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji.

Problemy z interakcjami społecznymi

Dorośli wychowani w rodzinach dysfunkcyjnych bardzo często mają trudności w tworzeniu i utrzymywaniu bliższych związków, utrzymywaniu pozytywnej samooceny, boją się utraty kontroli i zaprzeczają swoim prawdziwym uczuciom.

Lękliwe zachowania

Rodziny dysfunkcyjne nie zapewniają poczucia bezpieczeństwa, którego potrzebują dzieci. Długotrwałe poczucie niepewności często prowadzi do rozwoju zaburzeń związanych z lękiem. Ich objawami są: trudności z koncentracją, bóle głowy, drażliwość, napięcie mięśniowe, pocenie się, ciągłe zamartwianie się i napięcie oraz uczucie niepokoju.

Jeśli uważasz, że cierpisz w wyniku doświadczeń z dzieciństwa, powinieneś sporządzić listę zachowań i emocji, które chciałbyś zmienić. Następnie zacznij pracować nad poprawą reakcji na niechciane myśli i uczucia.


Na podstawie: powerofpositivity.com

 


Zobacz także

Fot. iStock/SanneBerg

Kobiety, które zostały oszukane przez swoich partnerów, ostatecznie wygrywają w życiu bardzo dużo!

Fot. iStock / PeopleImages

Kiedy gryzie cię sumienie… odgryź mu się. Jak żyć odważnie

Fot. iStock/Liderina

Praca, dzieci, zakupy, życie. Jestem wyjątkowa, że tak dobrze sobie ze wszystkim radzę. Dlaczego wcześniej tego nie widziałam?