Go to content

12 prawd o związku, którym stale zaprzeczasz. Wciąż brakuje nam czasu dla tych, których kochamy

Fot. iStock / ballero

Jednym z największych błędów, jakie popełniamy w naszych związkach jest zaprzeczenie prawdy. Zaprzeczamy, że potrafimy być wobec siebie okrutni, protekcjonalni, niedostępni… Zaprzeczamy, jak wiele wysiłku wkładamy w najważniejsze w naszym życiu relacje, jedynie po to, by trwały. Zaprzeczamy, że popełniamy błędy, że jesteśmy nieuważni, że nie zawsze mamy siłę i czas, by być dla siebie naprawdę. Kiedy związek się rozpada, nigdy z naszej winy.

Właśnie tutaj, właśnie teraz, możemy uświadomić sobie, że ​​…

Zupełnie niepotrzebnie zdarza nam się osądzać partnera

Skoro kochasz, otwórz umysł i serce. Nie oceniaj partnera, tylko dlatego, że wydaje ci się, że ty postąpiłbyś inaczej. Świat zmienia się przez przykład, a nie dzięki twoim osądom. Bądź miły, dociekaj prawdy. Słuchaj. Być pokorny. Bądź pojętny. Bądź dobrym współtowarzyszem życia.

Niepotrzebnie kontrolujemy się wzajemnie w związku

Czym jest wspólne życie bez zaufania? Dlaczego z nim/z nią jesteś, skoro ciągle się boisz? Weź głęboki oddech. Zastanów się, co was łączy, jak daleko już doszliście. Czy warto nieść ze sobą dalej ten balast jakim jest podejrzliwość i chęć kontroli?

Mamy tendencję do wytykania sobie słabości

Komplementuj osobę, którą kochasz. Podziwiaj ją, wyolbrzymiaj jej mocne strony. Umacniaj miłość, zamiast ją osłabiać ciągłymi pretensjami.

Wciąż wiemy niewiele o najważniejszych ludziach w naszym życiu

Oczywiście, to niemożliwe, żeby zawsze wiedzieć dokładnie, jak ta druga osoba się czuje w danym momencie i jaki rodzaj emocjonalnej walki właśnie toczy. Ale wspólne życie to również okazywanie sobie zainteresowania i wsparcia w trudnych momentach. Bywa, że lata mijają, a my nie wiemy o tym, że jej/jego uśmiech skrywa ból i cierpienie.

Niepotrzebnie dzielimy z innymi tajemnice naszego związku

Chrońmy nasze związki. Nie poddawajmy ich negatywnym osądom przypadkowych ludzi. Tu nie chodzi o „zamiatanie pod dywan”. Chodzi o impulsywne i czasami bezmyślne opowiadanie innym o szczegółach dotyczących naszego wspólnego życia z partnerem, takie pod wpływem chwilowych emocji, nastrojów.

Wciąż brakuje nam czasu dla tych, których kochamy

Kiedy mija pierwsze zauroczenie, „osiadamy” w naszych związkach, biorąc naszą miłość za pewnik. Nigdy nie bądź zbyt zajęty, aby mieć czas dla ludzi, którzy liczą się dla ciebie najbardziej. Naprawdę, najlepszy prezent, jaki możesz komuś dać, to chwila twojego skupienia wyłącznie na nim. Wystarczy być obecnym i zwracać uwagę na „małe rzeczy”.

Staramy się ukryć nasze niedoskonałości

Przyciągasz do siebie ukochaną osobę tym, co pokazujesz na zewnątrz – pierwsze wrażenie rzadko kiedy obejmuje zachwyt nad twoim prawdziwym, wewnętrznym „ja”.   Potem zaczynacie dzielić ze sobą codzienność i nadal chcesz być dla niego/dla niej tą wyidealizowaną wersją ciebie. Wady, niedoskonałości są czymś charakterystycznym, osobistym dla każdego z nas. Jeśli staramy się je ukryć, nie dajemy szansy ludziom, których kochamy, by mogli nas poznać naprawdę i pokochać prawdziwych nas.

Nasze relacje nie są wcale tak proste, jak chcemy, by były

Dobre relacje  w związku wymagają pracy. Dobre relacje wymagają poświęcenia i kompromisu. Rzadko kiedy przychodzą „łatwo”. Wypieranie tego, że mamy właśnie „trudny moment” i „niezauważanie”, że coś jest nie tak albo że jesteś w złym związku tylko pogarsza trudności. Znajdź w sobie chęć, by patrzeć na te wyzwania jako możliwości nauki, pielęgnowania twojego związku.

Staramy się „naprawiać” ludzi, na których nam zależy

Wola pomocy ukochanej osobie, roztoczenia nad nią parasola ochronnego jest zakorzeniona w miłości i szacunku. Miłość i szacunek do drugiej osoby oznaczają również akceptację. Związek nie jest przestrzenią, w której możesz kogoś naprawiać, lecz miejscem, gdzie oboje pozwalacie sobie na bycie autentycznymi.

Opieramy się wszelkim zmianom w naszych relacjach

Zdrowe, autentyczne mają dynamikę uwarunkowaną rozwojem osobistym obu ich stron. Zmiany są częścią związku, tak jak częścią życia. Obawiasz się, że twój związek może rozpaść jeśli coś zmienisz? Jeśli działanie na korzyść jednego z was jest działaniem zagrażającym dla związku, to wasze ścieżki już zaczęły się rozchodzić. Wcześniej.

Przyjmujemy zbyt wiele rzeczy za bardzo osobiście

Sposób, w jaki traktuje cię ukochana osoba to jedna sprawa,  to jak reagujesz na jej zachowanie i je odczytujesz – inna. jest twoje. W emocjach mamy tendencje do przypisywania intencjonalności i negatywnych pobudek najmniej znaczącym gestom. To, co z tego wynika kosztuje nas często zbyt wiele. Zdecydowanie nie jest warte swojej ceny.

Nie potrafimy zapomnieć

Małych, niewiele znaczących błędów. Przeszłości partnera, którą „wyciągamy” przy byle kłótni. To bez sensu. Jeśli już czujesz ból, dlaczego podejmujesz działania, które przysparzają jeszcze więcej bólu? Przebaczaj. Puszczaj urazy w niepamięć. Albo nie bądź w tym związku.

Jesteśmy zbyt rzadko tak dobrzy dla ukochanej osoby, jak moglibyśmy być. Zbyt często obwiniamy się wzajemnie za poczucie, że jesteśmy nieszczęśliwi.Przestańmy traktować ukochaną osobą, jako „wypełniacza” naszej wewnętrznej pustki. Związek tworzą ludzie, więc wymagajmy, w pierwszej kolejności od siebie…