Go to content

10 subtelnych znaków, które mówią, że on cię okłamuje

Fot. iStock/domoyega

Nikt z nas nie lubi być oszukiwany. I chociaż czasami intuicja nam podpowiada, że, kurczę, coś tu nie gra, to brakuje nam punktu zaczepienia, zrozumienia zachowań naszego partnera. Rozmawiałam kiedyś z kobietą, która przez wiele lat żyła z notorycznym kłamcą. Powiedziała wtedy: „Chciałabym, żeby kobiety zapamiętały jedną rzecz – jeśli raz czujesz, że on cię oszukuje, możesz to zignorować, jeśli drugi raz pojawia się to wrażenie – bądź czujna, za trzecim razem odejdź, nawet jeśli nie znajdziesz wystarczających dowodów”. Coś w tym jest. Tylko, jak nabrać większej pewności? Jak rozszyfrować jego zachowanie?

Jest 10 subtelnych znaków, które mówią o tym, że on cię okłamuje. Wystarczy zwrócić uwagę na jego mowę ciała.

Jest niespokojny

Nie może przestać stukać palcami lub potrząsać nogą, ciągle bawi się krawatem lub zegarkiem? To dlatego, że się denerwuje. Nie chce, żebyś to zauważyła, ale jego nerwowość musi się w końcu gdzieś ujawnić – najczęściej w pewnych typowych zachowaniach, które, ma taką nadzieję, pomogą mu się zrelaksować. Tobie jednak wysyłają sygnał, że coś go gnębi. (jasne, nie musi to być od razu okłamywanie ciebie)

Nie przestaje mówić

Kłamcy zazwyczaj opowiadają swoją historię zbyt długo, bo chcą, by ich kłamstwo brzmiało bardziej przekonująco. Więc gdy zadajesz mu proste pytanie, bez podtekstów: „Co się stało, że tak długo wracałeś z pracy?”, a on zaczyna kręcić i snuć swoją opowieść w najdrobniejszych szczegółach, zwiększ swoją czujność. Pytanie o powód 20-minutowego spóźniania, nie wymaga przecież 10-minutowej odpowiedzi.

Bawi się włosami

To, co charakteryzuje kłamców, to ciągła nerwowość. Ujawnia się ona często zabawą włosami – poprawia, je, przekłada, bo nie wie, co zrobić z dłońmi. Zwykle, ktoś, kto kłamie, myśli, co zrobić z rękami, które ujawniają fakt, że jest zdenerwowany.

Dotyka nosa lub ust

Bardzo często dzieje się tak, że ten, kto kłamie, próbuje ukryć twarz. Dlatego rozmawiając z tobą dotyka swoich ust lub nosa. Zwróć uwagę, czy jest to jednorazowy gest, czy powtarzalny.

Często odchrząka podczas rozmowy

Chrząkanie daje mu czas na zaplanowanie kłamstwa, przemyślenie tego, co ma powiedzieć, by wypaść jak najbardziej wiarygodnie. Kaszel, popijanie wody w trakcie mówienia, a nawet dłuższe pauzy są oznaką, że zastanawia się, co mówić, żeby nie wyszło, że kłamie.

Przesadnie gestykuluje

Nagle zaczyna machać rękami, gestykulować, pokazywać, ubiera,to co mówi w liczne gesty. Jeśli nigdy tego nie robił aż w tak przesadny sposób, to może oznaczać, że próbuje przykryć kłamstwo, który cię właśnie częstuje.

Nie patrzy na ciebie

Boi się na ciebie spojrzeć, ponieważ obawia się, że jego oczy odsłonią wszystko, czego nie mówią usta. Znasz go wystarczająco dobrze, by zauważyć jego dziwne w tym względzie zachowanie. Jeśli czujesz, że unika kontaktu wzrokowego, prawdopodobnie ma coś na sumieniu.

Stanie się atakujący

To co prawda nie mowa ciała, ale bardzo charakterystyczne dla kłamców. Gdy zaczniesz go wypytywać, pytać, czy nie kłamie, może cię zaatakować. Sprawić, że to ty poczujesz się winna zadawanemu pytaniu. Pamiętaj jednak, że gdyby nie miał nic do ukrycia, najpewniej odpowiedziałby ci spokojnie, może mógłby się lekko wkurzyć, ale nie reagować zbyt ostro i wywoływać w tobie poczucie winy.

Jego głos się zmienia

Kłamcy zazwyczaj zmieniają ton głosu, gdy kłamią. Niezależnie od tego, czy będzie on wyższy, czy niższy, zwróć uwagę na sposób, w jaki jego głos brzmi, gdy pytasz go o coś, co jest podejrzane.

Mówi wolno

Podobnie, jak kaszel, odchrząkanie, tak i mówienie wolno pozwala mu wykupić czas, by upewnić się, że kłamstwo, które właśnie wymyśla, jest wiarygodne, czy może lepiej coś zmienić w tej układance.

To kilka sygnałów, na które warto zwrócić uwagę, gdy podejrzewanym, że nasz partner nas oszukuje. Może to dać szansę, na rozmowę, wyjaśnienie sytuacji, a z pewnością ochroni ciebie przed domysłami, a w efekcie zranieniem.


źródło: thoughtcatalog.com