Go to content

10 zmian, za które twój żołądek ci podziękuje

10 zmian, za które twój żołądek ci podziękuję
Fot. iStock/PeopleImages

Żołądek to narząd, który bardzo intensywnie pracuje. Pokarm, który do niego wpada jest do pewnego stopnia rozkładany — w kwasie solnym trawią się białka i częściowo lipidy, a następnie trafia on do dwunastnicy i dalej. Dzięki temu organizm otrzymuje energię i substancje niezbędne do tego, by zdrowo funkcjonować.

Żołądek ma trudną pracę i choć został do niej stworzony, trzeba dbać, by cały czas był on w najlepszej formie. Zaniedbania skutkują nie tylko problemami trawiennymi czy zgagą, ale powstaniem znacznie poważniejszych stanów zapalnych, nadżerek, wrzodów, a nawet nowotworu. Codzienny stres, sięganie po alkohol i niezdrowe produkty, jedzenie w pośpiechu, a także inne grzeszki utrudniają zadanie żołądkowi. A wystarczy naprawdę niewiele, by wszystko było w jak najlepszym porządku.

10 zmian, które doceni twój żołądek

1. Sięgaj po pokarmy bogate w błonnik

Błonnik jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego układu pokarmowego. Przyspiesza jego pracę, pomaga pozbyć się toksyn i wspiera usuwanie tłuszczu z żołądka i jelit. W błonnik obfitują owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste, więc nie ma żadnego problemu, by dostarczyć do organizmu wystarczającą jego ilość.

2. Polub papaję

Papaja zawiera papainę, czyli enzym, który rozkłada białka i usuwa z jelit szkodliwe substancje. Warto sięgać po papaję i dla smaku i dla zdrowego żołądka.

3. Dodawaj do posiłków zioła

Zioła doskonale wpływają na proces trawienia i wpływają łagodząco nie tylko na żołądek, ale i cały układ trawienia. Dodawaj do potraw lub zaparzaj i popijaj takie zioła jak: rumianek, mięta, tymianek, oregano, kora dębu, szałwia, dziurawiec, babka lancetowata, pięciornik, wężownik, przywrotnik pospolity, kwiat lipy, cynamon.

4. Owoce jedz osobno

Owoców najlepiej nie łączyć z warzywami i białkami, ponieważ żołądek, aby strawić te składniki, musi wydzielać różne enzymy, wykonując cięższą i mniej dokładną pracą. Takie mieszanie składników może powodować problemy trawienne. Owoce najlepiej jeść albo przed albo jakiś czas po posiłku, aby nie zalegały i nie fermentowały one w jelitach.

5. Odpuść alkohol

Żołądek styka się z toksycznym działaniem etanolu. Regularne spożywanie mocnych trunków uszkadza i powoduje przewlekłe stany zapalne błony śluzowej żołądka.

6. Ostrożnie przyjmuj leki

Przyjmowanie leków w pewnych przypadkach może skutkować uszkadzaniem błony śluzowej żołądka. Szczególnie szkodzić mogą nadużywane leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, ketoprofen, naproksen, diklofenak, aspiryna. Najlepiej sięgać po dopiero wtedy, gdy naprawdę nie ma innego wyjścia. I zawsze należy przestrzegać zasad opisanych w ulotce dołączonej do opakowania leku. Nigdy nie wolno łączyć leków z alkoholem.

7. Odpoczywaj po posiłku

Ruch jest bardzo potrzebny dla prawidłowej pracy układu pokarmowego, bo przyspiesza m.in. krążenie krwi i ruchy jelit. Jednak intensywny wysiłek po posiłku nie jest wskazany, ponieważ wtedy krew, zamiast do żołądka, trafia do mięśni, które potrzebują energii. To wpływa na opóźnienie procesu trawienia.

8. Nie jedz w pospiechu

Szybkie wrzucanie w siebie posiłków i ich niedokładne przeżuwanie skutkuje utrudnieniem pracy żołądka. Pokarm jest trawiony wolniej i mniej dokładnie — żołądek boli, a zjedzony w biegu posiłek powoduje dyskomfort.

9. Sięgaj po mniejsze porcje

Żołądek potrafi się mocno rozciągać, jednak nie warto testować jego możliwości. Mniejsze porcje oznaczają łatwiejszą pracę żołądka i brak uczucia ciężkości po posiłku.

10. Nie pij kawy na pusty żołądek

Kawa nie służy żołądkowi. Wzmaga produkcję kwasu żołądkowego, który wydzielany na czczo, zamiast jedzenia, może nadtrawiać błonę śluzową żołądka. To zaś prowadzi do powstawania wrzodów. Kawę najzdrowiej jest pić między posiłkami.

źródło:  www.hellozdrowie.pl