Go to content

Zapalenie pęcherza. Zanim sięgniesz po leki, wypróbuj naturalne metody

Fot. iStock/Carlo107

Zapalenie pęcherza to bardzo nieprzyjemna i u wielu kobiet często nawracająca przypadłość. Wiąże się ona z dyskomfortem i bólem, więc nic dziwnego, że chcemy się tego jak najszybciej pozbyć, a najlepiej nie chorować wcale. Zapalenie pęcherza może nieść ze sobą poważniejsze konsekwencje niż wyłącznie ból.

Problemy z pęcherzem powodują chorobotwórcze drobnoustroje, które nadmiernie namnażają się w układzie moczowym. Najczęstszymi winowajcami są bakterie Escherichia coli (pałeczki kałowe), które funkcjonują w normalnych warunkach w jelicie grubym. Kiedy E. coli przedostaje się z odbytu do ujścia cewki moczowej, przenika do pęcherza, gdzie powoduje stan zapalny. Istnieje ryzyko przeniesienia infekcji wyżej, do nerek, co może skutkować rozwinięciem się odmiedniczkowego zapalenia nerek. Kobiety znacznie częściej niż panowie cierpią z powodu tej przypadłości, co wynika z budowy ciała i większego ryzyka przeniesienia bakterii z okolicy odbytu do cewki moczowej.

Objawy zapalenia pęcherza

Niełatwo jest przeoczyć objawy zapalenia pęcherza. Przede wszystkim problem charakteryzuje ostry ból w dole brzucha, zlokalizowany za kością łonową. Do tego dochodzi dyskomfort podczas oddawania moczu, uczucie pieczenia oraz niepełnego opróżnienia pęcherza. Chory na zapalenie pęcherza odczuwa częstą konieczność korzystania z toalety. Jeśli stan zapalny się zaostrza, w moczu może pojawić się czerwonawe bądź brunatne zabarwienie, co jest oznaką obecności krwi.

Mimo że zapalenie pęcherza wydaje się błahym problemem, bólu i powikłań oszczędzi zarówno profilaktyka, jak i wcześnie wdrożone leczenie. Na samym początku kłopotów warto zastosować domowe sposoby, które często przynoszą ulgę.

Domowe sposoby na zapalenie pęcherza

1. Żurawina

Sok z żurawiny jest niezwykle pomocny w leczeniu zapalenia pęcherza, co potwierdziły badania. Codzienne picie soku hamuje przyleganie bakterii do błony śluzowej dróg moczowych. Podobnie działa zjadanie samej żurawiny oraz sięganie po tabletki zawierające wyciąg z tych owoców.

2. Picie dużej ilości płynów

Wspomniany sok z żurawiny, herbatki  ziołowe (szczególnie napar z pokrzywy) czy sama woda rozrzedzają mocz i zwiększają częstość wizyt w toalecie. W ten sposób można przyspieszyć wypłukiwanie drobnoustrojów z dróg moczowych.

3. Zachowanie odpowiedniej higieny

Stosowanie płynu do higieny intymnej i dbanie o czystość okolic intymnych ma duże znaczenie zarówno dla zapobiegania choroby, jak i skrócenia czasu jej trwania. Co istotne, zawsze należy podcierać się od przodu do tyłu, co zapobiega przenoszeniu bakterii z okolicy odbytu do ujścia cewki moczowej. Należy zwrócić uwagę na częstą zmianę ręczników i pościeli, o bieliźnie nie wspominając. Częste pranie w wysokich temperaturach usunie chorobotwórcze drobnoustroje. Oczywiście na co dzień też nie warto przesadzać z nadmiarem higieny, bo to również szkodzi zdrowiu.

4. Ciepłe okłady

Ciepłe okłady, np. przy użyciu ogrzanego termoforu, łagodzą dolegliwości bólowe, oraz rozluźniają mięśnie. To przekłada się na bardziej komfortowe oddawanie moczu w toalecie. Ciepła bielizna również jest wskazana — wyziębienie może nasilać rozwój infekcji.

5. Sięgaj po produkty bogate w witaminę C

Witamina C zakwasza mocz, co utrudnia rozwój chorobotwórczym bakteriom. Warto wprowadzić do diety więcej warzyw i owoców, takich jak: czarna porzeczka, kiwi, truskawki, cytrusy, maliny, jabłka, czerwona porzeczka, papryka, natka pietruszki, brokuły,  brukselka i wiele innych.

6. Rumiankowa nasiadówka

Nasiadówki są sposobem stosowanym od bardzo dawna i nadal cieszą się powodzeniem. Aby skorzystać z tej metody, łyżkę rumianku należy zaparzyć w szklance wody, a następnie napar przelać do miski z ciepłą wodą. Należy w niej usiąść i odczekać 10 minut. Rumianek zadziała bakteriobójczo, a ciepła woda złagodzi ból i rozluźni mięśnie.

Jeśli objawy nie ustępują, a szczególnie gdy zaostrzają się, nie ma na co czekać, należy udać się do lekarza. Większość przypadków zapalenia pęcherza powodują bakterie, więc dobrze dobrany antybiotyk pozwoli na skuteczne rozprawienie się z problemem.

źródło: www.mp.pl, www.medonet.pl