Go to content

Zaćma nie dotyka wyłącznie starszych ludzi. Co należy o niej wiedzieć?

Fot. iStock/Denis_prof

Problemy ze wzrokiem dotykają osoby w różnym wieku, więc astygmatyzm, krótkowzroczność czy nadwzroczność nie jest dla nas czymś niezwykłym lub tajemniczym. Nieco inaczej jest z zaćmą, która kojarzy się jedynie z osobami w podeszłym wieku, które tracą przez nią wzrok i samodzielność.

Przyczyny powstawania zaćmy

Zaćma, zwana również kataraktą, jest chorobą powodującą zmętnienie soczewki w oku i jest główną przyczyną upośledzenia wzroku. Proces postępuje naturalnie, ponieważ jest następstwem starzenia się komórek organizmu. Zmiany zachodzą powoli i nasilają się z wiekiem — katarakta rzadko pojawia się przed 60. Statystyki pokazują, że aż 90% przypadków zaćmy powoduje podeszły wiek pacjenta i ten typ katarakty nazywamy zaćmą starczą. Mimo naturalności tych procesów zaćma może pojawiać się znacznie wcześniej.

U osób młodszych pojawia się ona na skutek urazu oka, stanów zapalnych błony naczyniowej, długotrwałego miejscowego lub ogólnego używania kortykosteroidów. Katarakta może być także następstwem cukrzycy lub towarzyszyć krótkowzroczności. Cierpią na nią także noworodki (zaćma wrodzona), a także małe dzieci, co może mieć związek z zaburzeniami metabolicznymi, chorobami genetycznymi lub zakażeniami wewnątrzmacicznymi w trakcie ciąży. Niezależnie od przyczyny, nieleczona zaćma powoduje ślepotę.

Objawy zaćmy

Zaćma objawia się w charakterystyczny sposób, dlatego po zauważeniu niepokojących sygnałów ze strony wzroku, należy podjąć odpowiednie kroki. A niepokoić powinno przede wszystkim obniżenie ostrości wzroku, którego nie poprawiają nawet odpowiednio dobrane szkła okularów. W zależności od rodzaju jaskry, pacjenci skarżą się m.in. na oślepienie przez jaskrawe światło, jednooczne dwojenie, niespodziewaną poprawę widzenia z bliskiej odległości,  złe widzenie o zmroku i w ciemnych pomieszczeniach. Pojawienie się niepokojących objawów należy zgłosić do lekarza okulisty, aby ten wykluczył także inne, poważne choroby oczu (np. nowotwór).

Operacja zaćmy

Co prawda istnieją na rynku krople mające spowalniać proces mętnienia soczewki, jednak nie udokumentowano ich skuteczności. Jedyną pewną metodą ratunku dla wzroku jest operacja zaćmy. Specjaliści uważają, że zaćmę trzeba usunąć, gdy pacjent uskarża się na istotne obniżenie zdolności widzenia, przeszkadzające w pracy zawodowej lub codziennym życiu. Operacja polega na usunięciu zmętniałej soczewki i zastąpienie jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową, co wykonuje się raz i na stałe. Jest to zabieg bezpieczny, przynoszący sukces aż w 90% przypadków. Brak oczekiwanych efektów może być skutkiem istnienia innych chorób oka. Powikłania zagrażające utratą wzroku są w tym przypadku rzadkie.

Jak zapobiec problemom?

Ponieważ zaćma jest w przeważającej ilości przypadków naturalnie następującym procesem, niewiele można zrobić, by jej uniknąć. Zachowanie zdrowego trybu życia, odstawienie papierosów, a także ochrona wzroku przed intensywnym promieniowaniem słonecznym, może przedłużyć sprawność oczu.

źródło:  okulistyka.mp.plwszystkoozacmie.pl