Go to content

W pracy możesz się dorobić nie tylko pieniędzy. Sprawdź, jak uniknąć problemów ze zdrowiem

Fot. Pexels / startupstockphotos.com / CC0 Public Domain

Ciężka praca popłaca, dzięki niej budujemy prestiż, zarabiamy pieniądze i spełniamy się na polu zawodowym. Niestety praca fizyczna lub zmuszająca do przebywania w jednej pozycji przez wiele godzin, nie wpływa dobrze na funkcjonowanie organizmu. Z początku drobne dolegliwości nie robią na nas wrażenia, lecz w ostatecznym rozrachunku, mogą przerodzić się w uciążliwe problemy zdrowotne.

Na szczęście są sposoby na to, by zaradzić problemom:

Praca przy komputerze?

Musisz zadbać o wzrok. Długie godziny spędzone przed monitorem mogą skutkować zaczerwienieniem spojówek, suchością oczu lub łzawieniem, bólem głowy a nawet pogłębieniem wady wzroku, jeśli nie pracujesz w zaleconych przez okulistę okularach korekcyjnych. Aby temu zapobiec odrywaj często wzrok od ekranu i zatroszcz się o dobre oświetlenie klawiatury, oraz o poprawne ustawienie monitora tak, by nie odbijało się od niego światło. Zadbaj też o to, by odległość między klawiaturą a brzegiem biurka wynosiła 15 cm. Nie trzymaj podczas pisania dłoni w powietrzu, ponieważ z takiego ustawienia mogą wyniknąć kłopoty z zespołem cieśni nadgarstka, którego skutkiem jest ból oraz osłabienie dłoni. Aby temu zapobiec pamiętaj o gimnastyce nadwyrężanych nadgarstków.

Pracujesz długie godziny przy biurku?

Obciążenie kręgosłupa podczas pozycji siedzącej, jest dwa razy większe niż podczas stania. W dodatku gdy się jeszcze garbimy i nie zmieniamy pozycji przez długi czas, to nie może nam służyć. Zanim dojdzie do zwyrodnień, zadbaj o to, by siedzieć prosto, najlepiej na krześle z możliwością regulacji wysokości i kąta podparcia pleców. Szkieletowi dobrze zrobi oderwanie się od biurka raz w ciągu godziny, choćby na przejście do innego pomieszczenia. Mięśnie się rozluźnią i poprawi się przepływ krwi. Zbyt mała ilość ruchu ma negatywny wpływ na perystaltykę jelit. Kłopoty z wypróżnianiem rzutują nie tylko na ociężałość i samopoczucie, ale mogą spowodować powstanie hemoroidów. Ruszaj się jak najwięcej po pracy, spożywaj produkty bogate w błonnik, owoce i warzywa.

Praca zarówno stojąca jak siedząca nie służy nogom

Zakładaj wygodne obuwie i nieuciskające spodnie, zapomnij o skarpetkach z wąską, wrzynającą się gumką.  Nie stój cały czas w miejscu, ruszaj się w miarę możliwości, a siedząc, nie zakładaj nogi na nogę. Takie działania pozwolą zapobiec powstawaniu opuchlizny i żylaków.