Go to content

Twoja dieta zależy od twojego wieku. Czy wiesz, co powinna jeść 20, 30, 40, 50-latka?

Być może nie raz stosowałaś różne diety, które miały na celu ujarzmienie twojej wagi. Ponieważ kobiece organizmy różnią się od siebie indywidualnymi cechami, fakt, że dana dieta pomogła jednej kobiecie zrzucić 15 kg, nie oznacza, że druga i kolejne, poszczycą się równie spektakularnym efektem.

Nie ma jednej, uniwersalnej dla każdego diety, za to można przyjąć, że istnieją produkty wskazane i zakazane dla różnych grup wiekowych kobiet. Ważne jest, że różnimy się wiekiem, mamy inną budowę ciała, apetyt czy przemianę materii. Efekt, efektowi nie jest równy, ale przy świadomości jak należy się odżywiać, łatwiej zadbać o szczupłą sylwetkę i ogólny stan zdrowia i urody. W zależności, czy kobieta ma lat 20., czy 50., jej organizm będzie inaczej tolerował pewne składniki odżywcze, co odbije się szybko w wyglądzie i masie ciała.


 

źródło: www.hellozdrowie.pl

Fot. iStock / MilosStankovic

1/4 🍉Dieta 20-latki

Mało która z nas w tym wieku musi narzucać sobie dietetyczny rygor. Młode, zdrowe osoby cieszą się najczęściej sprawnym metabolizmem, który mimo sporego apetytu, pozwala na zachowanie szczupłej sylwetki. Można sobie pozwolić w tym wieku na popełnianie wielu dietetycznych grzechów, które najczęściej uchodzą płazem. Nawet jeśli przybywa te parę kilogramów, przy wprowadzeniu diety i większej ilości ruchu, szybko odzyskujemy pożądaną wagę. Niebawem się to zmieni, ponieważ  przemiana materii zwalnia o 3-5 procent co 10 lat już od 23. roku życia, więc z upływem czasu należy zwracać większą uwagę na dietę.

Póki co, należy szczególny nacisk położyć na :

  • Budowę kości. Aby były one mocne i służyły przez lata, należy zadbać o nie jak najwcześniej. Dlatego ruszaj się na słońcu, jedz nabiał, zieloną fasolkę, groszek, brokuły, owoce i warzywa bogate w witaminę C, która wraz z witaminą D wzmacnia zęby i kości.
  • Szczupłą, wysportowaną sylwetkę. Jeśli teraz zadbasz o mięśnie i prawidłową masę ciała, będziesz miała mniej kłopotów w późniejszych latach z utrzymaniem młodzieńczej figury, nawet po ciążach. Jedz drób (proteiny) i warzywa do obiadu, by dostarczyć budulec mięśniom, jeśli ćwiczysz.
  • Sprawny mózg. Mózg mózgu rozwija się do 25. roku życia. Tłuszcze nienasycone z pokarmu w 70% tworzą mielinę, tłuszczowo-białkową powłokę neuronów, która przyspiesza przewodzenie impulsów między nimi. Tego cennego budulca dostarczysz jedząc tłuste nasiona, orzechy, a także bogaty w kwasy omega-3 i omega-6 olej z ryb czy olej z lnu, olej rzepakowy i inne.
Fot. iStock / filadendron

2/4 🍍 Dieta 30-latki

Dekadę później kobiety odczuwają już pierwsze skutki niepohamowanego apetytu, przebytych ciąż czy też bardziej biernego trybu życia. Metabolizm jeszcze bardziej zwalnia, co uwidacznia się najczęściej w postaci tłuszczyku odkładającego się w okolicy brzucha. Tu żadne diety cud nie pomogą, a wręcz przeciwnie, te restrykcyjne mogą bardzo zaszkodzić — organizm w obawie przed niedoborem energii, spowalnia tempo przemiany materii nawet o 15-20%, do kilku tygodni po skończeniu odchudzania. Gdy jadłospis wraca na stare tory, następuje znienawidzony efekt jojo.

Chcąc tego uniknąć, pamiętaj, aby:

  • jeść pięć zbilansowanych posiłków dziennie,
  • uprawiać minimum 3-4 godziny sportu tygodniowo,
  • spożywać błonnik z naturalnych produktów,
  • zadbać o dietę bogatą w antyoksydanty z warzyw i owoców, opóźniające proces starzenia oraz powstawania nowotworów czy chorób serca.
Fot. iStock / Neyya

3/4 🍎 Dieta 40-latki

Czterdzieści lat dla kobiety młodszej często jawią się jako ostatnie podrygi młodości. A to nieprawda, o ile zawczasu zadbamy o swoją kondycję, urodę i zdrowie. W czwartej dekadzie życia kobiety baczniej powinny przyglądać się ilości kalorii na talerzu i jeśli do tej pory to nie nastąpiło, pokochać aktywność fizyczną. Inaczej prawdopodobne jest, że przybędzie niechcianych kilogramów. Otyłość i wiek zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, narządu ruchu i cukrzycy.

Chcąc tego uniknąć, pamiętaj, aby:

  • spożywać o 150 kalorii dziennie mniej niż wcześniej oraz jeść dużo zdrowiej, zrezygnować ze słodyczy,
  • jeść więcej warzyw strączkowych i w rozsądnych ilościach soję – zawierają one dużo fitohormonów, które łagodzą wpływ zmian miażdżycowych oraz pozwalają łagodniej przejść trudny czas niebawem następującej menopauzy,
  • sięgaj po chudy nabiał, ponieważ kości potrzebują wapnia, by chronić się przed osteoporozą.
Fot. iStock / kupicoo

4/4 🍒 Dieta 50-latki

Kobiety powyżej 5o. roku życia powinny potraktować jedzenie nie tylko jako zastrzyk energii, ale przede wszystkim naturalne lekarstwo, które powinno dostarczać niezbędne składniki dla zdrowego funkcjonowania organizmu. Dużą wagę należy przyłożyć do wyrzucenia z diety produktów wysoko przetworzonych, które powodują kumulowanie się szkodliwych substancji w organizmie. Słabszy metabolizm coraz gorzej radzi sobie z ich usuwaniem, a to działa na niekorzyść całego organizmu. 50 latki powinny bardzo pilnować się z podjadaniem słodyczy, ze względu na ryzyko rozwoju otyłości brzusznej. Jeśli trudno jest zrezygnować ze słodkich przekąsek, lepiej sięgać po suszone owoce. Nie licząc kalorii, dostarczają one organizmowi witaminy i inne ważne dla zdrowia substancje.

Warto pamiętać o:

  • ograniczeniu do minimum tłuszczów zwierzęcych, na rzecz chudego drobiu i ryb,
  • o tym, że warzywa powinny zajmować pół talerza podczas posiłku,
  • piciu wody i wyciskanych warzywno-owocowych soków pamiętając, że z wiekiem słabnie pragnienie, a organizm potrzebuje nawodnienia tak samo jak wcześniej,
  • przyrządzaniu potraw na parze lub gotowaniu, zamiast produkty smażyć czy grillować,
  • ograniczeniu kawy, która wypłukuje wapń, i jedzeniu więcej jogurtów, serów i innych przetworów mlecznych,
  • spożywaniu pełnoziarnistych produktów zbożowych zawierających witaminy z grupy B i błonnik, które chronią przed dokuczającymi w tym wieku zaparciami.