Go to content

Twój partner będzie ignorował te sygnały. Jak objawia się rak prostaty?

Ręce opadają z tymi facetami. Większość z nich umiera, gdy pojawią się pierwszy objawy przeziębienia lub grypy – stan podgorączkowy zwala ich z nóg, a kapanie z nosa uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Ale gdy pojawi się naprawdę poważna choroba, potrafią latami bagatelizować jej objawy. Wtedy nagle stają się niezniszczalni i nieśmiertelni. Kłucie w klatce? Na pewno minie. Uporczywe uczucie zmęczenia? Zdarza się. Zgaga? Bóle brzucha? Problemy z oddawaniem moczu? Nic takiego, też minie. Nic dziwnego, że wiele chorób zostaje u nich zdiagnozowanych dopiero wtedy, gdy już naprawdę utrudniają normalne życie. Jedną z takich chorób jest rak prostaty, który każdego roku zbiera śmiertelne żniwa. Rak prostaty (rak stercza, rak gruczołu krokowego) rzadko występuje u mężczyzn poniżej 40. roku życia. Najczęściej diagnozowany jest u panów wieku powyżej 70 lat. Nie oznacza to jednak, że młodsi mężczyźni mogą odetchnąć z ulgą. W ciągu ostatnich 10 lat rak prostaty został wykryty dwa razy częściej niż w poprzednich latach. Ogromne znaczenie ma tutaj świadomość mężczyzn na temat tego nowotworu. Wiedząc, jakie są pierwszy objawy, można szybciej zareagować i poddać się leczeniu.

Ponieważ rozmowa na temat własnych narządów płciowych stanowi dla większości mężczyzn temat tabu, niewielu z nich będzie do urologa, gdy tylko zauważą niepokojące sygnały. Często decydują się na to dopiero pod wpływem partnerki, która na ogół ma większą wiedzę na temat nowotworów i bardziej interesuje się zdrowiem całej rodziny. Drugiej osobie często też łatwiej zauważyć, że z ukochanym/ukochaną dzieje się coś złego. Wiedząc, jakie symptomy może dawać rak gruczołu krokowego, będzie ci łatwiej  zauważyć odstępstwa od normy i rozmawiać ze swoim partnerem. Im szybciej trafi do specjalisty, tym lepiej.

Lokalizacja gruczołu krokowego

Prostata znajduje się w sąsiedztwie pęcherza moczowego i otacza bliższy odcinek cewki moczowej. Właśnie dlatego nowotwór bardzo często powoduje problemy z oddawaniem moczu.

Czynniki ryzyka

Ryzyko wystąpienia raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem, ale także w sytuacji, jeśli u innego mężczyzny w rodzinie zdiagnozowano wcześniej ten nowotwór. Niestety jest dziedziczny. Dlatego też panowie z taką historią rodzinną powinni regularnie odwiedzać urologa.

Rozwój nowotworu

Od momentu pojawienia się pierwszy komórek nowotworowych do utworzenia się guza może minąć aż 10 lat. Dlatego też nowotwór przez długi czas może nie dawać żadnych, szczególnych objawów, nie będzie też wyczuwany poprzez badanie palpacyjne. Początkowo nowotwór dotyczy tylko prostaty, później zaczyna naciekać na tkanki otaczające gruczoł i daje przerzuty do węzłów chłonnych i kości.

strona 1 z 2
druga część artykułu na następnej stronie

Fot. iStock/dobok

1/1 Twój partner będzie ignorował te sygnały. Jak objawia się rak prostaty?

Objawy raka prostaty

Niemalże u wszystkich mężczyzn wraz z wiekiem dochodzi do przerostu gruczołu krokowego. W wyniku ucisku na cewkę moczą dochodzi do problemów z oddawaniem moczu. Strumień może być słabszy lub przerywany. Korzystanie z toalety może trwać dłużej niż wcześniej, ponieważ mocz wydalany jej wolniej. Czasem, mimo opróżnienia pęcherza mężczyzna może mieć wrażenie, że mocz dalej zalega. Warto wówczas wybrać się do lekarza, by ten przeprowadził badanie palpacyjne (przez odbyt) i ewentualnie skierował na dalsze badania. Dzięki temu będzie można sprawdzić, czy jest to łagodny rozrost czy też nowotwór złośliwy. W stadium zaawansowanym rak objawia się także m.in. bólami w podbrzuszu, krwią w moczu, problemem z osiągnięciem wzwodu, krwią w spermie, dolegliwościami bólowymi w okolicach odbytu, krocza i kręgosłupa w odcinku lędźwiowym.

Diagnozowanie raka prostaty

Im wcześniej wykryty nowotwór, tym większe szanse na pokonanie choroby. Mężczyźni po 50. roku życia powinni regularnie odwiedzać urologa i dokładnie analizować swoje odczucia podczas oddawania moczu, a także w czasie seksu. Powinni także monitorować poziom PSA w surowicy. Jest to glikoproteina, produkowana niemal wyłącznie przez komórki nabłonkowe prostaty. Jej wzrost jest ściśle związany z nowotworem stercza, choć może także wynikać ze stanu zapalnego gruczołu prostaty, jego rozrostu lub urazu mechanicznego. Niemniej jednak w trakcie diagnostyki zawsze należy oznaczyć poziom PSA w surowicy. Dodatkowo wykonuje się także USG przezodbytnicze i biopsję.

Na podstawie: Zwrotnik Raka/Poradnik Zdrowie/Medonet