Go to content

Sześć sygnałów, które mówią, że pijesz za dużo

Fot. iStock/andresr

Zastanawialiście się kiedyś, ile alkoholu oznacza, że przesadzasz? Jednak lampka wina dziennie to nadal mało? A dwa piwa dziennie wieczorem? Jeden drink co drugi wieczór na dobry sen? Alkohol tylko w weekend, za to w każdy? Gdzie jest granica? Kiedy można powiedzieć, że pijesz zdecydowanie za dużo?

Stajesz się życiowym ryzykantem

Każdy, kto widział zwykle nieśmiałego współpracownika tańczącego na barze podczas służbowej imprezy, wie, że picie może obniżyć zahamowania. Upijanie się może wywołać reperkusje o wiele gorsze niż zakłopotanie – może prowadzić do ryzykownych decyzji.  Picie zbyt dużej ilości  alkoholu, może zmienić nasze życie na gorsze. Czy wiecie, że alkohol jest przyczyną około 60 procent śmiertelnych ran i urazów spowodowanych poparzeniem, 40 procent śmiertelnych wypadków i wypadków samochodowych oraz połowy wszystkich ataków na tle seksualnym?

Pijesz tylko w weekendy

Jeśli nie pijesz codziennie, ale za to regularnie, na przykład w każdy piątkowy wieczór, powinna ci się zapalić czerwona lampka. Czy czekasz na ten dzień z myślą, że w końcu zrobisz sobie drinka, wyjdziesz na imprezę, wyluzujesz się – czytaj – upijesz się? Uważaj, alkohol nie powinien być twoim jedynym sposobem na odreagowanie stresu i zrelaksowanie się.

Nie kontrolujesz, ile pijesz

Jak często obiecujesz sobie: „tylko jeden drink”, jedna lampka wina, jedno piwo, a kończysz na tylu, że właściwie nie jesteś już w stanie policzyć? Problem z alkoholem polega na braku granic, możesz nagle być zaskoczony tym, że je właśnie przekroczyłeś. Podobnie jak cukrzyca, choroby serca i inne problemy zdrowotne, problemy z piciem rozwijają się stopniowo. Dlatego rozsądnie jest regularnie oceniać swoje nawyki, to ułatwi ci kontrolę nad alkoholem.

Miewasz zaniki pamięci

Alkohol wpływa na wszystkich inaczej, w zależności od genów. Jednak badacze spekulują, że intensywne picie przeszkadza pamięci, zakłócając kluczowy komunikator mózgu zwany glutaminianem, który jest z nią powiązany. Jeśli kiedykolwiek „zapomniałeś” części nocy, nie wiesz, jak dotarłeś do domu, jak się położyłeś, to znak, ze zdecydowanie wypiłeś za dużo. Warto o tym nomen omen pamiętać przy następnej imprezie.

Stajesz się mniej odpowiedzialny

Picie staje się problemem, gdy zaczynasz zaniedbywać rzeczy, które dotychczas były  dla ciebie ważne. Może zwykle jesteś cudownym rodzicem, ale w sobotę z powodu lekkiego rauszu masz problem z położeniem dzieci do łóżka, a może rezygnujesz w poniedziałek rano z treningu, bo jeszcze odczuwasz skutki weekendowego kaca? Rozejrzyj się, czy nie jest tak, że odpuściłeś sobie kilka rzeczy z powodu alkoholu i skutków jego picia?

Najbliżsi się o ciebie martwią

Jeśli twoja rodzina, przyjaciele lub współpracownicy zasugerowali lub głośno powiedzieli, że się o ciebie martwią, warto się na chwilę zatrzymać.  Pierwszym krokiem jest rozpoznanie, że pijesz więcej, niż powinnaś, a następnie wyznaczyć sobie cele. Możesz na przykład przed wyjściem na imprezę ustalić z bliską osobą, ile drinków wypijesz i tego się trzymać. Inna sprawa, że jeśli boisz się spytać ludzi, czy pijesz za dużo, masz z pewnością problem.


źródło: msn.com