Go to content

Stopa rzymska, grecka czy egipska? Sprawdź, co twoje stopy mówią o tobie

Stopy to często zapominany przez nas element ciała. Najczęściej przypominamy sobie o nich latem, gdy trzeba zdjąć cięższe buty i założyć sandałki. Oczywiście stopy to nie tylko temat pielęgnacji i manicure. A jest o czym mówić, bo przecież stopy to skomplikowany układ aż 20 mięśni, 26 kości, 33 stawów, 107 więzadeł oraz 160 km siatki nerwów, która je oplata!

To dzięki sprawnym stopom możemy utrzymać pionową postawę i sprawnie się poruszać. Stopy mogą różnić się od siebie wyglądem, który związany jest z pewnymi przekonaniami.  Co ciekawe, w zależności od długości palców, wyróżniono 3 typy stóp, na podstawie których starano się  określić osobowość ich posiadacza oraz zagrożenia dla ich zdrowia. Sprawdźcie pół żartem, pół serio, czym charakteryzują się wasze stopy i co mogą o was powiedzieć?


źródło: kobieta.onet.pl, www.footmedica.pl

Fot. iStock

1/3 Stopa egipska

Stopa egipska występuje u 70% populacji. Charakteryzuje się najdłuższym pierwszym palcem, podczas gdy reszta palców ustawiona jest w linii prostej, ostro nachylonej. O posiadaczach takiej stopy mówi się, że są marzycielami, mają wiele tajemnic, cechują się zmiennymi nastrojami, a także potrafią działać nerwowo i impulsywnie.

Posiadacze stóp egipskich mają szczególne predyspozycje do pojawienia się halluksa, czyli tak zwanego palucha koślawego. Wynika to z faktu, że przy takim typie stopy, najbardziej obciążone jest śródstopie i paluch. Poza tym mogą dokuczać palce młotkowate, bolesne modzele na podeszwie stopy lub przykurcz ścięgna Achillesa.

Jeśli pojawiają się deformacje, należy sięgnąć po ortezy i wkładki, wygodne obuwie z szerokim noskiem, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, a gdy trzeba, leczenie przeciwzapalne lub operacyjne.

Fot. iStock

2/3 Stopa grecka

Stopa grecka, tak zwana stopa Mortona, występuje u 20% populacji. Stopa grecka charakteryzuje się najdłuższym drugim palcem, a reszta palców może być ułożona w linii prostej, najczęściej o podobnej długości lub ostro nachylone. W starożytnej Grecji uważana była za oznakę inteligencji i arystokratycznego pochodzenia, co można zauważyć na ówczesnych rzeźbach.

O posiadaczach stóp greckich mówi się, że są dynamiczni, aktywni i pozytywnie nastawieni do świata. Tego typu stopami charakteryzują się często artyści i sportowcy.

Stopa grecka naraża na częste urazy drugiego, najdłuższego palca oraz sprawia, że często pojawiają się halluksy. Ponadto dokuczać mogą palce młotkowate, nagniotki u podstawy najdłuższego palca oraz zniekształcenie długiego palucha. Wymaga ona dobrania odpowiedniego obuwia z szerokim noskiem i wąskim obcasem. Gdy pojawiają się deformacje, warto wykonywać ćwiczenia rozciągające, co opóźni proces pogłębiania się zmian.

Fot. iStock

3/3 Stopa rzymska

Stopa rzymska (inaczej stopa kwadratowa, zwana również stopą polinezyjską) występuje jedynie u 10% populacji. W stopie rzymskiej, palce pierwszy, drugi i trzeci, mają praktycznie taką samą długość, a palec czwarty i piąty są znacznie krótsze.

Osoby posiadające tego typu stopy, cechuje nieco awanturniczy charakter, ale także ciekawość świata, zamiłowanie do podróży oraz chęć przebywania z innymi ludźmi.

Stopa rzymska najlepiej przyjmuje duże obciążenia i długotrwały bezruch. Posiadacze tego rodzaju stopy najczęściej nie narzekają na schorzenia tej części ciała, ponieważ rozkład ciężaru w stopie typu rzymskiego jest najbardziej korzystny dla postawy.