Go to content

Sprawdź, co się dzieje z tobą podczas snu

Fot. iStock / BraunS

Kochamy spać! W dzieciństwie większości z nas ciężko było kłaść się wcześnie spać na prośbę rodziców. Mało kto również wylegiwał się w łóżku do godzin popołudniowych. W wieku dorosłym pragniemy snu i to w jak największej ilości. Paradoksalnie, kiedyś nie brakowało nam energii na harce z rówieśnikami, a teraz marzymy o drzemce w ciągu dnia i porządnie przespanej nocy.

Sen jest ważny dla organizmu

Brak nocnego wypoczynku odbija się negatywnie na kondycji naszego organizmu.  Sen jest niezbędny dla regeneracji tkanek, psychicznego i fizycznego odpoczynku. Przesypiamy ok. 1/3 naszego życia i nie jesteśmy w stanie funkcjonować inaczej. Brak snu jest tak destrukcyjny, że bywał stosowany jako narzędzie tortury więźniów wojennych.

Sen pełni wiele funkcji — „wyłącza” aktywność centralnego układu nerwowego,  pozwala na jego regenerację oraz tworzenie nowych połączeń w centralnym układzie nerwowym i utrwalanie świeżo nabytych informacji. Choć życzymy sobie spokojnego snu, mało kto śpi zupełnie spokojnie. Śnimy, poruszamy się bezwiednie. Nasz mózg mimo pozornego spoczynku wykonuje co noc ogrom pracy.

4 etapy snu:

Etap 1

Nasze ciało dopiero zapada w miękką błogość, oddalając się od rzeczywistości. Gdy zamykamy ciężkie powieki i łapie nas tzw. pierwszy sen, wtedy najłatwiej jest nas wybudzić i czujemy się potwornie zmęczeni. Zauważalne zmiany polegają na rozluźnieniu mięśni ciała oraz zmniejszenie ruchliwości gałek ocznych.

Etap 2

Oznacza głębszy sen, który trwa najdłużej, bo zabiera około 1/2 łącznego czasu snu. Podczas tego etapu przestają się ruszać gałki oczne, reguluje się oddech i bicie serca. Zwalniają fale mózgowe, a ogólna temperatura naszego ciała spada. Gdyby ktoś nas wybudził w tej fazie, zdecydowanie bylibyśmy zdezorientowani, gdzie się znajdujemy w tym momencie.

Etap 3

Zaczyna się czas najgłębszego snu, podczas której lunatycy są w stanie przemieszczać się po pomieszczeniu. Fale mózgowe zwalniają jeszcze bardziej, podobnie jak spada ciśnienie krwi, mięśnie się całkowicie relaksują. W tym czasie uszkodzone tkanki się regenerują i odnawiają a organizm wyzwala hormony do krwi. Dzięki tej fazie zyskujemy energię i wstajemy wypoczęci.

Etap 4

Tzw. faza REM (rapid eye movement- gwałtowne ruchy gałek ocznych) to ostania faza lekkiego i aktywnego snu, z której zapamiętujemy kolorowe obrazy pojawiające się podczas marzeń sennych. Mimo snu mózg wykazuje niezwykłą aktywność, którą można zarejestrować podczas normalnego funkcjonowania podczas dnia. Gałki oczne poruszają się oglądając senną rzeczywistość, mięśnie są spięte by ciało na łóżku nie odgrywało ruchów ze snu, możemy wydawać z siebie odgłosy, a nawet wypowiadać zdania.


źródło: wiedzoholik.pl