Go to content

Skutki jedzenia słodyczy, których raczej się nie spodziewasz. Tycie to nie wszystko

Skutki jedzenia słodyczy, których raczej się nie spodziewasz
Fot. iStock/Enes Evren

Większość z nas kocha słodycze i chętnie sięga po nie każdego dnia. Smakują nam i do południowej kawy i do wieczornej książki, choć tak naprawdę nie potrzebujemy specjalnego powodu, by wrzucić na ząb coś słodkiego. Ciasta, ciasteczka, czekoladki, cukierki, galaretki w cukrze i inne frykasy, szybko poprawiają nam humor.

Kochamy je za smak i za samą przyjemność jedzenia. Oczywiście wiemy, że jedzenie słodyczy wiąże się z kilkoma mało przyjemnymi  konsekwencjami dla zdrowia (tycie, popsute zęby), ale przecież kto by się przejmował. Tym bardziej że ten zdradliwy cukier można znaleźć nie tylko w słodyczach. A jednak warto sobie powiedzieć, w jaki sposób nadmiar słodkości wpływa na nasz organizm.

4 fatalne skutki jedzenia słodyczy, których raczej się nie spodziewasz

1. Gorsze samopoczucie

Choć po coś słodkiego sięgamy właśnie wtedy, kiedy nasz humor wymaga wsparcia, okazuje się, że to nie zawsze tak działa. Duża ilość cukru, którą zjadamy, aby poprawić humor, negatywnie wpływa na mózg. W wyniku nadmiaru cukru dochodzi do wahań w wydzielaniu neuroprzekaźników, które odpowiadają za nastrój. W efekcie, zamiast poprawy humoru możemy czuć się jeszcze gorzej. Co więcej, to może przyczynić się do zwiększenia ryzyka rozwoju depresji w przyszłości.

2. Zły stan skóry

Nie jest już wielką tajemnicą, że nadmiar cukru szkodzi skórze. Wahania stężenia cukru we krwi powodują zaburzenia aktywności pewnych hormonów i enzymów, co wpływa na zwiększenie produkcji sebum. Pojawiają się wypryski i wągry, nasilają się istniejące już problemy. Nadmiar cukru w diecie przyspiesza również proces starzenia i powstawanie zmarszczek.

3. Mniejsza wydajność w pracy

Mimo że kawałek czekolady, czy słodki batonik, zjadamy właśnie po to, by dostarczyć szybko dawkę glukozy do krwi, aby nakarmić mózg, ale to bywa złudne. Zjadanie dużej ilości cukru powoduje gwałtowne zmiany stężenia glukozy we krwi, co obniża możliwości koncentracji, zwiększa senność, a także niepokój. Wpływa także na pogorszenie pamięci, co zdecydowanie nie pomaga w pracy.

4. Obniżone libido

Ci, którzy pochłaniają dużą ilość cukru bywają bardziej zmęczeni od tych, którzy preferują zdrowe posiłki. Po całym dniu najzwyczajniej brakuje wieczorami energii. A skąd ją wykrzesać jeszcze na harce w łóżku? Poza tym nadmiar cukru negatywnie wpływa na naczynia krwionośne i ukrwienie różnych części ciała. Krótko mówiąc, zbyt dużo słodyczy oznacza mniej seksu.

źródło: potreningu.pl ,polki.pl,