Go to content

Paraliż senny. Kiedy wiesz, że nie śpisz, ale nie możesz się poruszyć

Fot. iStock/yulkapopkova

Paraliż senny to uczucie bycia świadomym, ale niezdolnym do poruszania się. Występuje, gdy dana osoba znajduje się w fazie przechodzenia od etapu czuwania do etapu snu. Ze wszystkich dziwnych doznań, których doświadczamy, uczucie bezwładności ciała przy jednoczesnej świadomości tego, co się dzieje wokół jest chyba jednym z najbardziej niekomfortowych. Skąd się bierze?

Paraliż senny jest dziwnym i potencjalnie przerażającym zjawiskiem. Zasadniczo osoba doświadczająca tego stanu często ogarnia poczucie paniki, co jest zrozumiałą reakcją na brak dobrowolnej kontroli nad ruchami. Jednak musimy mieć świadomość, że w głębokiej fazie snu, dzięki temu właśnie zjawisku w ciągu nocy nie gonimy mordercy, który nam się właśnie śni i nie skaczemy z łóżka do basenu, który widzimy w marzeniach sennych. Nasze mięśnie są sparaliżowane, abyśmy nie działali zgodnie ze scenariuszem naszego snu.  Jeśli natomiast zdarzy się, że w tej właśnie fazie, zwanej REM, nasz umysł się wybudzi, a ciało jeszcze nie, nadal nie możemy się poruszyć.

Niektórzy doświadczają tego zjawiska nawet kilka razy w tygodniu. Szczególnie podatne na epizody paraliżu sennego są osoby z zaburzeniami psychicznymi, takimi jak lęk i depresja. Czynnikami ryzyka są zatem:

  • Brak snu
  • Częste zmiany w harmonogramie snu (nieregularność)
  • Choroby psychiczne, takie jak chroniczny stres lub choroba dwubiegunowa
  • Spanie na plecach
  • Problemy ze snem, takie jak narkolepsja lub skurcze nóg
  • Niektóre rodzaje leków,
  • Nadużywanie pewnych substancji

Z reguły jeden epizod paraliżu sennego zwykle nie jest wskazaniem do konsultacji. Jeśli jednak problem staje się uciążliwy, udajmy się do lekarza, by poszukać przyczyny. Odstawmy alkohol, nikotynę i kofeinę i zadbajmy o prawidłowy sen.


Na podstawie: powerofpositivity.com