Go to content

Nowotwory złośliwe oka. Cierpią na nie częściej kobiety

Fot. iStock/gilaxia

Nowotwór nowotworowi nierówny. Zmiany mogą być złośliwe lub łagodne, w różnych stopniach zaawansowania i o odmiennym przebiegu. Niezależnie od tego, choroba wiąże się z cierpieniem, a bywa, że i z utratą życia. Wielką rolę odgrywa w tej materii profilaktyka. Niestety, nadal nie wszyscy o niej pamiętamy. A jeśli już, najczęściej mówimy o nowotworach krwi, mózgu czy trzustki, czyli tych, które utrwaliły się w naszej świadomości, jako wyjątkowo niebezpieczne.

Tymczasem zagrożenie dla życia może nadejść z innej strony, niepostrzeżenie.

Nowotwór złośliwy oka rozwija się podstępnie

Różne typy nowotworów oka mogą nie boleć, a także długo nie dawać niepokojących objawów. Pojawiają się stosunkowo rzadko, stanowią „jedynie” 0,2% ogółu zachorowań na nowotwory. Najczęściej pojawiają się u małych dzieci i osób w 6.i 7. dekadzie życia, ale większość zgonów z ich powodów rośnie od 40 roku życia. Częściej zapadają na nie kobiety.

Mogą one powstawać jako nowotwory pierwotne, jak i wtórne (przerzuty). Nowotwory złośliwe oka występują w:

  • obrębie spojówki — rak płaskonabłonkowy, czerniak oraz chłoniak,
  • obszarze oczodołu — chłoniaki, mięsaki, oponiaki, a także raki,
  • tkankach oczodołu — rozwijają się przerzuty nowotworów rozwijających się w innych narządach,
  • na powiece — rak podstawnokomórkowy, rak kolczystokomórkowy,  gruczolakorak gruczołu łojowego oraz mięsak Kaposiego

Nowotwory złośliwe oka. Objawy

Objawy nowotworu oka bywają mylące, kojarzone z niegroźnymi przypadłościami, które powinny minąć samoistnie. Bardzo często są one ignorowane i zrzucane na karb wieku.  Zaniepokoić powinny nas m.in.: utrata wzroku, nieostre widzenie, zaburzenia widzenia, zmiana zabarwienia części tęczówki, guzek w obrębie powieki, owrzodzenie powieki, utrata rzęs, zmiana zabarwienia powiek, zmiana rozmiaru lub kształtu źrenicy, zaburzenie położenia gałki ocznej lub ruchów oka, wytrzeszcz gałki ocznej, podwójne widzenie, ból oka, nadmierne łzawienie, krwawe łzy.

Trzeba również pamiętać, że wiele z powyższych objawów nie musi się wiązać z obecnością nowotworu oka, ale zawsze należy skonsultować się z okulistą. Pełne badanie okulistyczne, po rozszerzeniu źrenic atropiną, pozwala udzielić odpowiedzi na wątpliwości. A jeśli ono jest niewystarczające, zleca się także USG gałki ocznej, tomografię komputerową, rezonans  magnetyczny lub biopsję, by zbadać tkanki istniejącego guza.

Leczenie złośliwych nowotworów oka

Gdy lekarz stwierdzi obecność nowotworu, w zależności od jego rodzaju może zaproponować leczenie. Do dyspozycji specjalistów są m.in.: metody operacyjne, terapia laserowa, radioterapia, krioterapia, chemioterapia. Leczenie operacyjne w przypadku agresywnych nowotworów, o dużej wielkości lub niekorzystnym położeniu, może wymagać usunięcia całej gałki ocznej. Po zakończonym leczeniu należy pozostać pod ścisłą kontrolą lekarską,  ponieważ ryzyko nawrotu nowotworu złośliwego oka jest duże.

Statystyki pokazują, że przeżycia 5-letnie wśród pacjentów z nowotworami oka w ciągu pierwszej dekady XXI wynosiły u mężczyzn wynosiły 65,2% w latach 2003-2005; u kobiet 64,2% w latach 2003-2005. Warto dbać o wzrok.

źródło: onkologia.org.pl  www.rynekzdrowia.pl www.mp.pl