Go to content

Nie możesz schudnąć? Poznaj 8 faktów o tkance tłuszczowej i pozbądź się jej świadomie

Zrzucenie nadprogramowych kilogramów to marzenie każdego, kto ma z nimi kłopot. Różne są tego sposoby, jedne mniej, inne bardziej skuteczne, ale jedno jest pewne — bez wyrzeczeń trudno oczekiwać powodzenia w odchudzaniu. Aby udało się pozbyć tłuszczyku najskuteczniejsze jest połączenie diety i ćwiczeń. Jednak same dobre chęci nie wystarczą, tu potrzebna jest konkretna wiedza. 

Tkanka tłuszczowa nie jest czymś absolutnie złym, ponieważ pełni ważne funkcje w organizmie. Ale gdy tkanki tłuszczowej jest w nadmiarze, zostaje zaburzona jej roli regulacyjna, co wpływa na rozwój otyłości, chorób układu krążenia czy zespołu metabolicznego. W przypadku jej nadmiaru, redukcja to konieczność.

Ponieważ często powielane są mity i nieprawdziwe informacje, nie każdy wie, co i w jaki sposób robić. Rodzą się pytania — czy najpierw pozbywamy się wody czy tkanki tłuszczowej? Czy można się jej pozbyć raz na zawsze? Poznajcie kilka faktów dotyczących tkanki tłuszczowej, które wyjaśnią wątpliwości i pomogą w walce z nadmiarem kilogramów.

źródło: www.medonet.pldietetycy.org.pl

Fot. iStok/Dr_Microbe

1/8 Ustalona liczba komórek tłuszczowych się nie zmienia

Każda dorosła osoba posiada kilkadziesiąt milionów komórek tłuszczowych. Mniej więcej co 8 lat ich połowa ulega wymianie, co powoduje trudności w odchudzaniu. Odchudzanie polega nie na zmniejszeniu ilości komórek tłuszczowych, ale ich zagłodzeniu. Jeśli po diecie zaczynamy jeść znów normalnie, albo jeszcze więcej, komórki tłuszczowe ponownie wypełnią się trójglicerydami i powiększą swoją masę, niwecząc nasze starania.

Fot. iStock/SbytovaMN

2/8 Nadwagę "programujemy" w dzieciństwie

Tkanka tłuszczowa stanowi ok. 13 proc. masy ciała noworodka, a pod koniec 1. roku życia dziecka już 28 proc. Zwiększa się ona poprzez wzrost wielkości komórek tłuszczowych, wypełnianych trójglicerydami pochodzącymi z tłuszczów roślinnych oraz zwierzęcych oraz produkowanych przez wątrobę.

Im więcej dzieci jedzą, tym więcej tworzy się komórek tłuszczowych, nadmiernie powiększonych, które zostaną z nimi na całe życie.

 

Fot. iStock/

3/8 Tkanka tłuszczowa nie "spala się" równomiernie na całym ciele

Tkanka tłuszczowa nie spala się z każdego miejsca ciała w jednym tempie. U kobiet jako pierwsze mogą zmaleć piersi, składające się głównie z tłuszczu. Najtrudniej jest pozbyć się go z okolicy bioder, ud i brzucha. Szczególny problem sprawia kobietom brzuch w dolnych partiach. Dlatego diet nie załatwi problemu, konieczne są ćwiczenia modelujące mięśnie.

Fot. iStock/dimid_86

4/8 Organizm potrzebuje tłuszczu

Komórki tłuszczowe pełnią ważną funkcję w organizmie. Zbyt mocne chudnięcie jest szkodliwie, ponieważ tkanka tłuszczowa pomaga w utrzymaniu ciepłoty ciała pełniąc funkcję izolacyjną, chroni również narządy wewnętrzne przed urazami mechanicznymi. Nie można więc przesadzać z redukcją masy ciała, dla własnego zdrowia.

Fot. iStock/stockvisual

5/8 Ile powinno być tłuszczu w organizmie?

Im mniej tłuszczu, tym lepiej? Dorosła kobieta powinna mieć od 23 do 34% tłuszczu w masie ciała. Gdy ta masa spada za bardzo, może wpływać na pojawienie się nieregularnych cykli miesiączkowych i zatrzymanie miesiączek. Tkanka tłuszczowa wpływa na wydzielanie hormonów płciowych i gdy jest jej zbyt mało, funkcje jajników i  podwzgórza mogą stać zaburzone. Poza tym tłuszcz jest ważnym zapasem energii, wchodzi w skład komórek nabłonka skóry, błon komórkowych, bierze udział w syntezie białek. Natomiast kwasy tłuszczowe potrzebne są do wytworzenia cholesterolu i witaminy D.

Fot. iStock/Staras

6/8 Tłuszcz ma różne kolory i miejsca lokalizacji

Biała (zwana żółtą) to„zła” tkanka tłuszczowa, która pojawia się pod skórą lub otacza narządy. Przede wszystkim ma na celu magazynowanie energii. U kobiet najwięcej tego rodzaju tłuszczu występuje w udach i pośladkach.

Brunatna tkanka tłuszczowa jest „dobra”. Szybko się spala, więc pozwala wytworzyć duże ilości ciepła i utrzymuje stałą temperaturę wewnątrz ciała. Największą ilość brunatnej tkanki tłuszczowej mamy  po urodzeniu i jej ilość maleje wraz z wiekiem oraz ze wzrostem masy ciała. U dorosłych ludzi obecna jest w śladowych ilościach, głównie w okolicach karku i między łopatkami, wzdłuż rdzenia kręgowego, w śródpiersiu i dookoła serca.

Beżowa tkanka tłuszczowa to tłuszcz pośredni między komórkami białej i brązowej tkanki.

Różowa tkanka tłuszczowa powstaje u kobiet ciężarnych oraz w okresie karmienia piersią. Ma na celu wytworzenie pokarmu.

Fot. iStock/

7/8 Kiedy "spalamy" zbędny tłuszcz?

Odchudzamy tkankę tłuszczową w momencie przejścia na restrykcyjną dietę (w ekstremalnym przypadku głodówkę), a także w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego, gdy jednocześnie spożywamy zbyt niską ilość kalorii. W takim przypadku organizm sięga po tłuszcze zmagazynowane w komórkach tłuszczowych i następnie uwalnia je do krwi.

Fot. iStock/Liderina

8/8 Tkanka tłuszczowa produkuje hormon sytości - leptynę

Leptyna jest „hormonem sytości” wytwarzanym głównie przez komórki białej tkanki tłuszczowej. Wpływ na jej produkcję mają głównie masa tkanki tłuszczowej oraz wielkość adipocytów (komórek tłuszczowych). U osób otyłych obserwuje się podwyższone stężenie leptyny, któremu towarzyszy zjawisko leptynooporności, uniemożliwiające jej prawidłowe działanie. Wydzielanie leptyny największe jest między godziną 22 a 3 w nocy, co bywa tłumaczone, jako efekt zaprzestania przyjmowania pokarmu w czasie snu.