Go to content

Naturalne środki na stres

Fot. iStock/PeopleImages

Jesteś zaniepokojona, zmartwiona, zdenerwowana. Twoje serce bije szybciej, oddech staje się płytki i gwałtowny. Martwisz się przyszłością i tym, co się może wydarzyć. Powody mogą być różne – pieniądze, zdrowie, praca, rodzina, miłość. Zamiast sięgać po lekarstwa, wypróbuj naturalne metody, które mogą obniżyć poziom stresu i zdenerwowania.

Istnieje wiele środków, które pomagają zmniejszyć odczuwany niepokój – są to m.in. techniki odpowiedniego oddychania, zioła i naturalne herbatki. Niektóre z nich zaczną działać od razu, inne wpłyną pozytywnie na ciebie po pewnym czasie stosowania.

Rumianek

To niezawodny środek, który polecają nasze babcie i mamy. Jeśli czujesz, że twoje ciało zaczyna drżeć, sięgnij po herbatkę rumiankową. Niektóre związki zawarte w rumianku wiążą się z tymi samymi receptorami mózgu, co Valium.

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii w Filadelfii przeprowadzili badania z udziałem osób z uogólnionym zaburzeniem lękowym (GAD). Podawano im suplementy rumianku przez osiem tygodni. Po tym czasie stwierdzono u nich znaczący spadek objawów lękowych w porównaniu z pacjentami przyjmującymi placebo.

Zielona herbata

Oprócz walorów smakowych, ma także właściwości lecznicze. Kiedy jesteś zdenerwowana, sięgnij po filiżankę tego napoju. Staniesz się spokojniejsza i poczujesz się zrelaksowana. Wszystko za sprawą L-teainy.

Badania wykazały, że ten aminokwas pomaga obniżyć tętno i ciśnienie krwi. Dodatkowo zmniejsza lęki. L-teaina pobudza emitowanie fal mózgowych alfa, prowadząc do stanu głębokiego relaksu. Jednocześnie wpływa na czujność umysłową, którą osiąga się podczas medytacji.

Chmiel

Szyszki chmielowe oraz zawarta na nich lupulina utrudniają przenoszenie bodźców do układu nerwowego. Hamują one nieco działanie kory mózgowej. Wyciąg z szyszek chmielu stosuje się w stanach zmęczenia i wyczerpania nerwowego, drażliwości, bezsenności, trudności w zasypianiu. Lupulina była kiedyś stosowana jako środek leczący nimfomanię, dziś działa jako naturalny środek uspokajający.

Możesz pić napar chmielowy lub spać na poduszce chmielowej. Dzięki temu szybciej zaśniesz.

Melisa

Jej cenne właściwości znano już w średniowieczu. Już wtedy stosowano ją w celu obniżenia poziomu stresu i niepokoju oraz przy problemach z zasypianiem.

Potwierdziły to także badania przeprowadzone na grupie ochotników, którzy przyjmowali środki z wyciągiem z melisy (600 mg). Byli oni spokojniejsi i bardziej czujni niż osoby przyjmujące placebo.

Ćwiczenia

Ruch jest dobry dla mózgu, zdrowia i naszej psychiki. To antidotum na depresję i lęki, które działa natychmiastowo oraz w perspektywie długoterminowej.

Wybierz taki rodzaj ruchu, który będzie sprawiać ci przyjemność. Wyzwoli on endorfiny, dzięki którym będziesz bardziej zadowolona. Regularny ruch wpłynie także na twoje zdrowie, a to ono często jest przyczyną twojego stresu.

21-minut

Tyle powinny trwać ćwiczenia, aby skutecznie zmniejszyć stan niepokoju i lęku.

Uprawianie ogródka

Grzebanie w ziemi pomaga nam się odprężyć i łagodzi stres. Wszystko za sprawą bakterii glebowych. Naukowcy z Uniwersyteckiego College’u Londyńskiego i Uniwersytetu Bristolskiego wykazali, że poprawiają one nastrój, ponieważ aktywują grupę neuronów wytwarzających serotoninę, a reakcja po kontakcie z nimi jest taka, jak po podaniu antydepresantów.

Ponadto skupienie się na byciu tu i teraz jest dobre dla naszego zdrowia psychicznego. Pomaga w walce ze stresem i przy rozładowaniu codziennego napięcia.

Lawenda

Mocny zapach lawendy może być „emocjonalnym” lekiem, który pomaga obniżyć stres i ukoi nasze nerwy. W jednym z badań przeprowadzonych w greckich gabinetach stomatologicznych stwierdzono, że unoszący się w poczekalniach zapach lawendy sprawiał, że pacjenci byli mniej zdenerwowani i przerażeni.

Także studenci z Florydy, którzy wdychali zapach lawendy przed egzaminem, czuli mniejszy lęk oraz byli bardziej rozluźnieni.

Fot. iStock/spooh

Fot. iStock/spooh

Wstrzymaj oddech

Kiedy czujesz, że już dłużej nie wytrzymasz i roznosi cię z nerwów od środka, spróbuj popracować z oddechem. Możesz to zrobić w każdym miejscu i w każdym czasie, a efekt będzie natychmiastowy. Dzięki odpowiedniej technice uspokoisz ciało i umysł, zrelaksujesz się oraz poczujesz się troszkę senna, co jest ważne dla osób, które mają problem z zasypianiem.

Andrew Weil, autor książki Spontaneous Happiness, proponuje metodę, która opiera się na zasadzie 4-7-8. Polega ona na tym, że wdychasz powietrze przez 4 sekundy. Potem wstrzymaj oddech licząc do siedmiu i wypuszczaj powoli przez usta przez 8 sekund. Serię wykonaj przynajmniej cztery razy i powtarzaj co najmniej dwa razy dziennie.

Zjedz coś, szybko

Twój atak lęku może być spowodowany spadkiem poziomu cukru we krwi. Sięgnij wtedy po szybką przekąskę. Może to być garść orzechów, kawałek ciemnej czekolady. Dodaj do tego kubek ulubionej herbaty lub szklankę wody.

Jedz śniadania

Nigdy nie zapominaj o śniadaniu. Choć ze stresu możesz mieć ściśnięty żołądek i czujesz, że nic nie przełkniesz, podejmij próbę spożycia posiłku.

Lekarze zalecają, aby rano zjeść jajko, które jest źródłem choliny. Stymuluje ona rozwój mózgu, a jej niski poziom w organizmie jest związany ze zwiększonym odczuwaniem niepokoju.

Skończ z katastroficznymi wizjami

W stanie niepokoju łatwo jest włączyć myślenie zwane „katastrofalnym”. Stresująca sytuacja sprawia, że przyszłość widzisz w czarnych barwach i przewidujesz katastrofę. Koniecznie musisz przerwać takie myślenie.

Na początek weź głęboki wdech, odejdź na bok i zastanów się nad realną szansą wystąpienia katastrofy, której wizja pojawiła się w twojej wyobraźni. Odczuwany lęk podkręca powagę sytuacji. Tak naprawdę, nie zawsze rzeczywistość jest aż tak przerażająca, jak to, co podpowiada ci twój umysł.

Poczuj ciepło

Ogrzewanie organizmu zmniejsza napięcie mięśni i lęki. Uczucie ciepła może wpłynąć na układ nerwowy i pobudzić wydzielanie serotoniny. Dlatego w sytuacjach stresowych wypij filiżankę ciepłego napoju bądź po prostu cieplej się ubierz.

Jeśli stan niepokoju trwa dłuższy czas, możesz wybrać się do sauny. Przytulenie się do drugiej osoby także jest dobrym pomysłem:)

Weź „kąpiel leśną”

Obcowanie z naturą to jeden z najlepszych i najprzyjemniejszych sposób na walkę ze stresem. Do tego jest to potwierdzone naukowo!

Japońscy badacze zbadali zmiany ciała ludzi, którzy chodzili po lesie przez 20 minut. Piękne widoki, śpiew ptaków i zapach lasu sprawiły, że poziom hormonów stresowych był znacznie niższy niż u osób, które spacerują po mieście. Już wiesz, gdzie możesz wybrać się w weekend:)

Fot. iStock/swkunst

Fot. iStock/swkunst

Nie unikniemy stresu ani odczuwania niepokoju. Szkoda życia na zamartwianie się i snucie katastrofalnych wizji, które dodatkowo nas przybiją, a tak naprawdę nigdy mogą się nie zdarzyć. Warto więc znać metody, które pomogą nam w walce ze stresem. Dzięki ich stosowaniu polepszymy jakość życia i będziemy szczęśliwsi. A o to przecież chodzi.


Źródło: health.com