Go to content

Mięśnie Kegla. Ich ćwiczenie poprawi twój komfort życia

mięśnie Kegla
Fot. iStock / iascic

Mięśnie Kegla odpowiadają za podtrzymywanie narządów rodnych kobiety, pęcherza i jelit, a także stabilizację kręgosłupa. Nawet jeśli kobieta nie miała z nimi dotychczas problemu, nie oznacza, że powinna zapominać o ich istnieniu. 

Wbrew pozorom warto dnia je wzmacniać, aby dobrze spełniały swoją rolę. Dopóki mięśnie są stale napięte, kobiety nie przykładają do nich wagi, ale sytuacja często zmienia się pod wpływem przebytych porodów. Wtedy zwiotczałe mięśnie przysparzają uciążliwych kłopotów, które bywają zawstydzające dla pań.

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (NTM)

Ta przykra i krępująca przypadłość polega na mimowolnym wycieku moczu podczas wysiłku, kichania lub kaszlu. Te czynności powodują wzrost ciśnienia w brzuchu i niekontrolowane moczenie. Niestety przypadłość ta z upływającym czasem może się pogłębiać. Najczęściej cierpią na nią  kobiety w ciąży i po porodzie, ponieważ dziecka mocno nadwyręża mięśnie dna miednicy. Można temu zapobiec ćwicząc mięśnie Kegla przez co najmniej 12 tygodni ciąży. Badania pokazały, że panie wykonujące je miały łatwiejsze porody i skarżyły się na problemy z brakiem kontroli pęcherza dwa razy rzadziej.

Jednak nie tylko kobiety w wieku rozrodczym są narażone na NTM. Osłabione dno miednicy z powodu upływu lat i spadku poziomu hormonów, może spowodować nietrzymanie moczu w stopniu trudnym do opanowania. Statystyki pokazują, że ta przypadłość dokucza jednej trzeciej kobiet w wieku rozrodczym i połowie pań po menopauzie.

Mięśnie Kegla a seks

Stan tych mięśni znajduje również odzwierciedlenie w jakości seksu, który jest udziałem kobiety. Słabe napięcie mięśni oznacza problem z osiągnięciem orgazmu pochwowego, ponieważ silne mięśnie ułatwiają szczytowanie, poprzez pobudzenie waginy.

Ćwiczenia dla każdej kobiety

Warto regularnie ćwiczyć mięśnie Kegla, gdyż nie wymaga to ani wielkiego nakładu czasu, ani wysiłku. Za to efekty wpływają na różnicę w komforcie życia intymnego. Ćwiczenia wymagają jedynie systematyczności i cierpliwości, ponieważ na ich efekty trzeba poczekać co najmniej kilka miesięcy.

Polegają one na zaciskaniu i puszczaniu mięśni zwieraczy cewki moczowej, krocza i odbytu:

  • Zaciskaj i puszczaj mięśnie Kegla w rytm oddechu: wdech – napnij mięśnie i wciągnij je w kierunku macicy, wydech – rozluźnij mięśnie. Powtórz ten cykl 10 razy.
  • Zrób wdech i napnij mięśnie Kegla. Utrzymaj je w napięciu przez 10 sekund, potem puść. Powtórz 10 razy.
  • Szybko zaciskaj i puszczaj mięśnie podczas wykonywania trzech długich wdechów i wydechów.
    Ćwicz codziennie po kilka razy.

źródło: www.ntm.plkobieta.wp.pl