Go to content

Masz ciągle opuchnięte kostki? Sprawdź, które z 5 problemów ze zdrowiem, mogą być tego przyczyną

Fot. iStock / Alija

Opuchnięte kostki pojawiają się najczęściej wieczorem i traktowane są jako problemem estetyczny, choć mogą świadczyć o istniejących kłopotach ze zdrowiem. Najczęściej, gdy opuchlizna się pojawi, marzymy wyłącznie o zrzuceniu uciskających butów i choćby krótkim odpoczynku lub chłodnej kąpieli dla stóp. Czasem jednak trzeba zrobić znacznie więcej, udając się do lekarza.

Gdy okolice kostek puchną, obrzęk obejmuje większą powierzchnię, choć uwidacznia się to przez zaniknięcie wyraźnych konturów kostek u stóp. Gdy mamy na stopie skarpetki, wyraźnie widać miejsce, w którym ich ściągacz wpija się w opuchnięty obszar skóry. Poza bólem, może towarzyszyć uczucie pieczenia i ciężkości nóg. Czy wiesz, jakie problemy ze zdrowiem mogą być tego przyczyną?

Opuchnięte kostki – 5 problemów zdrowotnych, które mogą ją powodować 

1. Problemy z nerkami

W przypadku przewlekłej niewydolności nerek dochodzi do niemożności oddawania dostatecznej ilości moczu, przez co nadmiar wody gromadzi się w organizmie. To powoduje tworzenie się obrzęków w okolicy nóg i kostek. Do innych objawów świadczących o niewydolności nerek należą: mniejsza ilość oddawanego moczu, obniżona temperatura ciała, osłabienie organizmu oraz zmniejszona odporność.

2. Choroby serca

Opuchlizna kostek może być objawem chorób serca. W wyniku niewydolności serca, w żyłach kończyn dolnych zalega nadmiar źle odprowadzanej krwi, przez co wzrasta w nich ciśnienie hydrostatyczne i pojawiają się obrzęki.

3. Niewydolność żylna

Tzw. żylaki, czyli niewydolność żylna, wpływają na zaburzenie odpływ krwi z żył kończyn dolnych. Gdy zastawki żylne, które przepuszczają krew w kierunku serca, nie działają prawidłowo, pojawiają się obrzęki. Podobnie dzieje się w chorobie zakrzepowo-zatorowej, w której formuje się materiał zatorowy w naczyniach, co skutkuje zastojem żylnym. Może towarzyszyć temu ból, zmiany koloru skóry i stan podgorączkowy.

4. Zaburzenia hormonalne

Wpływają one na gospodarkę wodną w organizmie i na ich skutek mogą pojawiać się obrzęki. Mogą wynikać głównie z zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz ciąży. Opuchlizna nóg i kostek może pojawić się także w przypadku zaburzeń tarczycy, choć jest to zdecydowanie rzadsze zjawisko. W takim przypadku niezbędna jest konsultacja endokrynologa. Niektóre przyjmowane leki także przyczyniają się do tworzenia się obrzęków.

5. Uraz kostki

W tym przypadku opuchlizna kostki jest chyba najłatwiejsza do określenia, bo występuje na skutek konkretnego urazu tej okolicy —  złamania kości, zerwania więzadła oraz naciągnięcia mięśni. Bezpośrednio po kontuzji pojawia się ostry i piekący ból, nie tylko podczas ruchu, ale i w spoczynku. Z czasem w okolicy kostki mogą pojawić się rozległe krwiaki i siniaki.

Zobacz również: Pajączki na nogach to nie tylko estetyczny problem. Dlaczego nie należy ich ignorować?

Opuchlizna kostek – i co dalej? 

Jeśli coś cię niepokoi, udaj się do lekarza internisty, który skieruje cię do odpowiedniego specjalisty. Aby domowymi sposobami ulżyć stopom, należy podnieść je do góry, pod kątem 45 stopni w stosunku do tułowia, co ułatwia powrót krwi żylnej. Warto także ograniczyć spożywanie soli kuchennej, zrezygnować z obcisłych ubrań i gorących kąpieli, które rozszerzają naczynia żylne i potęgują problem. Opuchlizna kostek może się także pojawić po spożyciu zbyt dużej ilości alkoholu, a także u osób, które większość czasu spędzają w pozycji siedzącej za biurkiem. W tym przypadku obrzęk kostek ma charakter przejściowy i po pewnym czasie ustępuje.


źródło: wylecz.tozdrowie.gazeta.pl